Jak wygląda proces rekrutacji w branży IT?

Warto rozpocząć od tego, w jaki sposób poszukuje się kandydatów do pracy na stanowiska techniczne. Przede wszystkim, należy zdawać sobie sprawę z tego, że CV nie zawsze trafia do osoby, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie z zakresu IT. W większych firmach oraz w korporacjach bardzo często za rekrutację odpowiadają działy HR oraz Talent Management. Osoby pracujące w tych działach w przeważającej liczbie przypadków nie posiadają szerokiej wiedzy z zakresu programowania, a tym samym zwracają głównie uwagę na pewne słowa klucze, a także konkretne umiejętności kandydata. Z kolei w mniejszych firmach i startupach może się zdarzyć, że CV będzie analizowane przez innego programistę.

Co to oznacza w praktyce? Aplikując do danej firmy najlepiej jest dopasowywać CV do potrzeb rekrutera, a więc zwracać uwagę na wielkość firmy oraz na dane pojawiające się w ogłoszeniu, tj. na wymogi na danym stanowisku i oczekiwania względem kandydata. W ten sposób można ułatwić pracę osobom z działu HR, a tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy na danym stanowisku.

Co powinno się znaleźć w CV programisty?

Po krótkim wstępie dotyczącym podstawowych różnic między praktykami rekrutacyjnymi w małej firmie i w korporacji, warto zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się w CV programisty. Po pierwsze, należy zacząć od swoich danych osobowych, pamiętając o profesjonalnym adresie e-mail (powinien zawierać imię i nazwisko).

Następnie, można przejść do edukacji. W przypadku osób, które ukończyły studia takie jak informatyka lub inne kierunki pokrewne, można się tym pochwalić. Dodatkowo, warto dopisać posiadane certyfikaty ze szkoleń oraz z kursów.

Najważniejszym elementem w CV programisty są dwie sekcje: doświadczenie i znajomość konkretnych języków programowania. Jeśli chodzi o doświadczenie, to specjaliści nie muszą się tutaj obawiać, ponieważ mogą spokojnie wpisać swoje dotychczasowe miejsca pracy. Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku absolwentów lub osób po kursach programowania. Zdecydowanie nie należy wpisywać prac dorywczych, niezwiązanych z informatyką, ponieważ w przypadku branży IT nie zrobi to dobrego wrażenia na pracodawcy. Dużo lepiej jest w tym miejscu podać praktyki lub staże, a nawet udział w kołach naukowych na uczelni. Można tutaj także dodać informacje o udziale w konferencjach, szkoleniach, a także podać linka do swojego bloga na temat IT. Takie elementy sprawią, że kandydat wyda się osobą zaangażowaną i ambitną. Warto pamiętać o tym, że kurs programowania może być odebrany przez rekrutera nawet bardziej pozytywnie niż studia wyższe. Dlaczego? Osoba, która chodzi na szkolenia i dodatkowo się dokształca postrzegana jest zwykle jako ambitna i zaangażowana, a to może wpłynąć na ostateczną decyzję działu HR.

Kolejnym ważnym elementem CV programisty jest znajomość różnych technologii. Przygotowując CV warto wpisać wszystkie języki programowania, które się dobrze zna i używa, nie zapominając o podstawowych, na przykład HTML-u. Jest to związane właśnie z wyżej opisywaną specyfiką rekrutacji w dużych firmach, gdzie specjaliści ds. HR sprawdzają słowa kluczowe w CV. Podając nazwy języków programowania dobrze jest podać także ich wersje. Oznacza to, że lepiej jest wpisać C++14, a nie po prostu C++. Dzięki temu można zaprezentować się jako specjalistę i osobę, która rzeczywiście zna się na danej technologii. Dobrze jest także pochwalić się znajomością innych technologii, na przykład inżynierii oprogramowania.

Jakie dodatkowe umiejętności wpisać do CV?

W CV programisty powinny znaleźć się także informacje na temat znajomości języków obcych. Oczywiście największe znaczenie ma angielski, minimum na poziomie B2, jednak zawsze można pochwalić się znajomością innych języków. Na końcu swojego życiorysu dopisać można także zainteresowania, które czasami są analizowane przez rekruterów. Dobrze jest wpisać takie hobby, które wiąże się z pracą w zespole lub z logicznym myśleniem, na przykład gra w piłkę nożną lub gra w szachy.

Na koniec warto dodać, że CV należy wysyłać w formacie PDF. Zwracają na to uwagę zarówno rekruterzy z działu HR, jak i osoby techniczne, programiści. Całość życiorysu powinna zajmować jedną stronę, maksymalnie dwie. W przypadku specjalistów, którzy od dawna pracują w branży i mają duże doświadczenie, można pominąć pewne miejsca pracy i skoncentrować się na najważniejszych projektach.

Gdzie wpisać kurs programowania do CV?

Programiści zastanawiają się czasami nad tym, w którą sekcję wpisać kurs programowania. Tak naprawdę najlepiej jest pochwalić się swoim certyfikatem w sekcji „Edukacja”, natomiast w miejscu na doświadczenie zawodowe można wpisać staże lub praktyki w IT. Warto pamiętać o tym, aby aktualizować swoje CV i na przykład po dodatkowym szkoleniu Java, wpisać nowy certyfikat.

Jak zwiększyć szanse na zatrudnienie w IT? CV to nie wszystko!

Programiści powinni być widoczni w Internecie i w mediach społecznościowych. Właśnie dlatego dobrze jest zadbać o stworzenie profesjonalnego profilu w LinkedIn. Taki profil zwiększa zainteresowanie ze strony headhunterów, a jednocześnie sprawia, że kandydat jest bardziej autentyczny. Czasami zamiast CV można wysłać link do swojego profilu. Warto pamiętać o tym, aby informacje w CV oraz na LinkedIn pokrywały się ze sobą. Niektórzy programiści dodają do swojego CV link do GitHuba, co jest dobrym rozwiązaniem ale tylko wtedy, gdy kod jest dobrej jakości.

Podsumowując, stworzenie dobrego CV programisty powinno opierać się na doświadczeniu, znajomości technologii oraz na językach obcych. Warto zadbać także o przejrzystość i schludny wygląd dokumentu, a także odpowiedni format. Pamiętaj o tym, że CV to więcej niż połowa drogi do sukcesu i wymarzonej pracy, dlatego dobrze jest popracować trochę nad swoim życiorysem i sprawić, aby przyciągał wzrok rekruterów.