Pytania wstępne czyli kwalifikacja kandydata na programistę

W większości przypadków na początku rozmowy pojawiają się pytania wstępne, które odnoszą się do doświadczenia zawodowego oraz edukacji. Kandydat powinien tutaj wspomnieć o tym, gdzie uczył się programowania i jakie certyfikaty posiada. W przypadku bardziej renomowanych szkół programowania, warto opisać krótko przebieg kursu ze szczególnym uwzględnieniem zdobytych kompetencji oraz rozwoju zawodowego i osobistego. Na początku rozmowy rekruter może także zapytać o dotychczasowe obowiązki lub znajomość języków obcych.

Rozmowa techniczna i kompetencyjna w trakcie rekrutacji na programistę

Zdecydowanie najważniejszym elementem rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku programistów jest część techniczna, która dotyczy znajomości konkretnych języków programowania, kompetencji, a także dotychczasowych projektów. Zwykle, po wstępnych pytaniach, mających na celu „rozluźnienie atmosfery” i zadbanie o komfort psychiczny, rekruter przechodzi do spraw istotnych dla profilu danego stanowiska. W przypadku programistów na pewno pojawią się pytania techniczne, związane z następującymi obszarami:

  • omówienie dotychczasowych projektów,
  • wymienienie znanych języków programowania, opis konkretnych technologii,
  • wyjaśnienie działania jakiejś aplikacji lub strony internetowej

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że takie pytania zadają najczęściej seniorzy lub menedżerowie, którzy rzeczywiście znają się na konkretnych technologiach. Zwykle ogromne znaczenie ma tutaj wybadanie, czego kandydat nauczył się w trakcie kursu programowania lub na studiach czy szkoleniach.

Zadania rekrutacyjne do rozwiązania dla programistów – staw im czoła

Stosunkowo często w trakcie rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko programisty pojawiają się różne zadania do rozwiązania. Czasami są to po prostu pytania ze strony rekrutera, jednak mogą przybrać formę praktycznego ćwiczenia. Przeważnie takie zadania mają charakter algorytmiczny, odnoszą się do napisania kodu lub prostej funkcji i zdecydowanie warto je wykonać i pokazać, co się potrafi. W trakcie kursu programowania wykładowcy zwykle pokazują przykładowe zadania, które mogą pojawić się na rozmowach kwalifikacyjnych, dlatego dobrze jest skorzystać z tej wiedzy.

Rola umiejętności miękkich w pracy programistów

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej sprawdzane mogą być także kompetencje miękkie, takie jak zdolność do zarządzania czasem pracy, umiejętność organizowania zadań w zespole (zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych), a także zdolność do pracy w grupie i adaptacji. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków największe znaczenie mają kompetencje techniczne i wiedza oraz doświadczenie, a dopiero później oceniane są umiejętności miękkie.

Przygotuj swoje pytania do pracy programisty na stanowisku, na które aplikujesz

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej także kandydat ma czas na zadanie swoich pytań. Zwykle warto zastanowić się nad tą kwestią jeszcze przed spotkaniem i przygotować sobie listę najważniejszych pytań, chociaż na część z nich rekruter może odpowiedzieć w trakcie rozmowy, na przykład opisując stanowisko. Jakie informacje warto uzyskać? Na przykład te dotyczące dokładnego zakresu obowiązków, ścieżki kariery, zarobków, a także możliwości pracy zdalnej.

Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej to już połowa sukcesu. Dzięki temu można otrzymać wymarzoną ofertę pracy.