Jesteśmy w 13 miastach Polski, niebawem w kolejnych

Szkolenia skierowane na zapotrzebowanie pracodawców

81% absolwentów znajduje zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy

Kurs

.NET (C#) od podstaw

Dołącz do branży IT, zaczynając swoją przygodę od nauki najpopularniejszego języka programowania.
Dzięki praktycznemu kursowi i naszemu wsparciu w zatrudnieniu możesz zmienić swoje życie w zaledwie parę miesięcy!

Dlaczego warto wybrać kurs .NET?

W trakcie kursu uczestnicy poznają nie tylko sam język C#, ale całe spektrum technologii .NET (ASP.NET Core MVC, WCF, WPF, LINQ). Dzięki temu będą mogli rozwijać się w dowolnym kierunku: jako front-endowcy, back-endowcy lub programiści full-stack.
Wszystkie technologie, których uczymy na kursie .NET odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy. Z tego względu rozszerzyliśmy nasz program o Angulara, aby pokazać jak łączyć technologię Microsoft z najnowszymi i jednocześnie najbardziej pożądanymi rozwiązaniami front-endowymi.

 • Możliwości

  .NET to całe spektrum technologii. W zależności od zainteresowań możesz tworzyć aplikacje webowe, desktopowe, usługi sieciowe, gry i wiele innych.

 • Uniwersalność

  .NET Core można uruchomić nie tylko na systemie Windows, ale także na macOS i Linux. Jeśli masz pomysł na rozwiązanie IoT możesz to również zrobić w ramach platformy .NET.

 • Wsparcie

  Microsoft czuwa nad wysokiej jakości tutorialami oraz materiałami online.

 • Przyszłość

  W związku z wprowadzeniem .NET Core, który jest wieloplatformowy i open-source należy spodziewać się jeszcze większego zainteresowania .NET oraz rozwojem nowych technologii w ramach platformy.

 • Wynagrodzenie

  Wysokie wynagrodzenie i rewelacyjne benefity, a często także możliwość pracy zdalnej.

 • Społeczność

  Liczna i aktywna społeczność .NET przekłada się na łatwość znalezienia pomocy i rozwiązania problemów.

Jeśli myślisz że pójdziesz na kurs i sam udział gwarantuje Ci prace to jesteś w błędzie. Wymagane jest zaangażowanie na zajęciach, po zajęciach i po samym kursie. Natomiast z SDA staje się to łatwiejsze.

Hubert Arciszewski / Junior Software Tester

Pamiętam, że zaczynając kurs nie miałam absolutnie NIC wspólnego z programowaniem. Początek był baaardzo trudny i milion razy zadawałam sobie pytanie "co ja tu robię?". Uczyłam się bardzo dużo, drążyłam, zadawałam pytania trenerom, a oni cierpliwie tłumaczyli :) Opłaciło się, bo teraz pracuję w mega fajnym miejscu z super ludźmi.

Joanna Murawska / Junior JAVA developer w Sii

SDA polecam osobom wytrwałym i zdecydowanym. Na pewno każdy kto zdecyduje się na kurs będzie w dobrych rękach. Prowadzący są praktykami pracującymi w zawodzie i potrafią przekazywać wiedzę. Na kursie pod opieką instruktora dowiesz się jak z tej wiedzy korzystać.

Bartosz Górny

Kurs to idealny start w podjęciu pierwszych kroków wielkim świecie IT. Dobrze skrojony materiał i profesjonalni trenerzy pomogli mi solidnie przygotować się do podjęcia pierwszej pracy na stanowisku programisty.

Adam Witowski / Software Developer w Altkom Software & Consulting

Świetne miejsce żeby zacząć programować! Trenerzy przyjaźni oraz pomocni również poza zajęciami. Dodatkowo można poznać masę ambitnych ludzi z takimi samymi celami, co pomaga się odnaleźć w nowym środowisku.

Jakub Lorenc / Junior .NET Developer w Quad Graphics
Ukończył kurs PHP + JavaScript od podstaw

Pełne wsparcie w znalezieniu nowej pracy

Twój cel jest naszym celem, dlatego przykładamy szczególną uwagę, aby kurs zakończył się dla Ciebie zatrudnieniem.

Co to oznacza? Jako jedyna akademia programowania posiadamy program Absolvent Success Program, który zapewnia stałą i kompleksową opiekę nad kursantami i absolwentami naszych kursów.

Opieka Absolvent Success Managera

Czuwać będzie nad Tobą Absolvent Success Manager, który na różnych etapach szkolenia dba o zaplecze HR-ow naszych kursantów i absolwentów.
Przygotowaliśmy dla Ciebie bazę pytań rekrutacyjnych i poradniki z najnowszymi trendami rynku pracy IT. Prawdopodobnie wkraczasz na nieznane wcześniej terytorium, więc zależy nam, żebyś poznał lepiej nową dla siebie branżę z różnych perspektyw. Otrzymasz także dostęp do wirtualnej biblioteki pełnej pomocnych książek.
Będziesz otrzymywać wyselekcjonowane przez nas oferty pracy. By zwiększyć Twoje szanse na zwycięski finał rozmów, pomożemy Ci przygotować się do nich dzięki IT Interview! Odbędziesz indywidualną symulację rozmowy rekrutacyjnej z naszym trenerem.

HR Class - szkolenie z konsultantami HR

HR Class to konkretne i praktyczne szkolenie, które odbywa się w trakcie kursu. HR Prowadzą doświadczeni rekruterzy IT, którzy przekażą Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas trwania kursu, aby zakończyć go zatrudnieniem w branży IT. Konkret! :)
Absolvent Success Manager służy Ci pomocą i radą w zakresie pracy w branży IT, niezależnie od tego, na którym etapie jesteś :) Twój LinkedIn albo CV potrzebuje tuningu? Daj znać. Zaskoczymy Cię :)
Jet Pack Book to nasz autorski, obszerny informator z zakresu wejścia na rynek pracy w branży IT. Przyda się każdemu, kto chce rozpocząć naukę programowania i poznać bliżej branżę IT, głównie w kontekście pracy programisty. Kliknij poniżej, jeśli masz ochotę do niego zajrzeć już teraz! :)

Pobierz nasz autorski przewodnik nt. wejścia na rynek pracy w IT

Wyrażam zgodę na**:
(treść zgody) Pełna treść zgody: zgodnie z art.6 ust.1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, wyrażam zgodę na to, aby SDA Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni oraz Partnerów:
(treść zgody) Pełna treść zgody: przetwarzanie danych przez SDA Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni oraz Partnerów w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133, poz. 883 z późn. zm.)
(treść zgody) Pełna treść zgody: przesyłanie przez SDA Sp. z o.o. z siedzibą Gdyni oraz Partnerów informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Zgoda jest niezależna od czasu obowiązywania umowy.
(treść zgody) Pełna treść zgody: używanie przez SDA Sp. z o.o. z siedzibą Gdyni oraz Partnerów telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, w tym komunikację głosową i automatycznych systemów wywołujących do celów marketingu bezpośredniego, zgodnie ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 nr 171 poz. 1800 z późn. zm.)
W celu wyrażenia zgody wymagane jest zaznaczenie wszystkich trzech pól.
*Pola obowiązkowe
**Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne dla możliwości świadczenia usług przez SDA Sp. z o. o. z siedzibą w Gdyni oraz Partnerów.
Administratorem danych osobowych użytkownika jest SDA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni (KRS 0000554532, Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy KRS), NIP 5842741225, kapitał zakładowy 5 000 zł. W każdym czasie użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Dane osobowe będą przechowywane przez okres do czasu wycofania przez użytkownika zgody na przetwarzanie danych w powyższych celach.

Program kursu .NET od podstaw

Być może Cię zaskoczymy, ale nie będziesz się uczyć tylko Javy. Przygotujemy Cię do pracy na stanowisku Junior .NET Developera, a to nie tylko pisanie kodu!:)

Podstawy
programowania

Zagadnienia m.in.:

Programowanie aplikacji webowych to nie tylko czysty front-end, ale także wiedza na temat serwerów WWW. Jak działa serwer WWW, czym jest Request, Response, a także do czego służy DNS. Uczestnicy dowiedzą się jak działa komunikacja w sieci i będą rozumieli interakcję zachodzącą pomiędzy użytkownikiem, a przeglądarką.
JavaScript to aktualnie język #1 na portalu GitHub. Jest on niezbędny do tworzenia zaawansowanych aplikacji webowych. Bez niego ciężko tworzyć atrakcyjne aplikacje internetowe. W ramach bloku uczestnicy poznają składnię JavaScript. Będą wiedzieć czym są zmienne, instrukcje warunkowe, pętle i funkcje. Poznają wady oraz zalety tego języka i będą w stanie napisać samodzielnie proste programy.
Programowanie to nie tylko sam język i składnia, ale przede wszystkim myślenie algorytmiczne. W ramach tego bloku uczestnicy dowiedzą się czym są algorytmy, do czego służą, jak czytać schematy blokowe oraz w jaki sposób rozwiązywać programistyczne problemy. Podczas warsztatów poznają i zaimplementują podstawowe algorytmy sortowania i wyszukiwania przy pomocy JavaScript.
Znając podstawy programowania w JavaScripcie czas na bardziej zaawansowane aspekty. Jak programować mając na uwadze zasady programowania obiektowego oraz na jakie aspekty uważać pracując z tym językiem? Uczestnicy dowiedzą się jak pracować z obiektami, zarządzać pamięcią i sprawić, że nasz kod będzie działał optymalnie.
Platforma .NET to nie tylko sam język C#, ale także inne języki i technologie Microsoft takie jak WCF, WPF, ASP.NET Core MVC, LINQ itp. Celem tego bloku jest pokazanie czym jest tak naprawdę platforma .NET, jak działa zarządzanie pamięcią i czym różni się starsza wersja .NET od najnowszej .NET Core.

Narzędzia

Zagadnienia m.in.:

Wyobraź sobie scenariusz, że tworzysz projekt w zespole. Weź pod uwagę sytuację, kiedy kilka osób będzie chciało edytować jednocześnie jeden plik. Rodzi się problem - musiałyby ustalić, która edytuje najpierw, która w następnej kolejności itd. Tego typu problemy rozwiązuje GIT - narzędzie, które umożliwia pracę zespołową nad projektem. GIT jest tak naprawdę czymś więcej - między innymi oferuje wgląd do historii zmian plików i rozgałęzień w naszym projekcie.
Wprowadzenie do Visual Studio, czyli jak pracować ze środowiskiem programistycznym. Jak tworzyć projekty i dodawać do nich zewnętrzne biblioteki. Uczestnicy napiszą swój pierwszy program i dowiedzą się jak kompilować i debugować kod napisany w C#.

Inżynieria
Oprogramowania

Zagadnienia m.in.:

Pisanie kodu w C#, który dostarcza funkcjonalności to istotna umiejętność. Jednak jeśli chcemy być profesjonalistami musimy również upewnić się, że kod pokryty jest testami. Jakie są rodzaje testów, czym jest analiza ścieżek i pokrycie kodu testami? Na przykładzie popularnych bibliotek w .NET uczestnicy będą pisać testy jednostkowe i dowiedzą się jakie są dobre praktyki stosowane w praktyce.
Mając wiedzę na temat składni języka oraz programowania obiektowego czas na bardziej zaawansowane tematy, czyli jak projektować aplikacje i jakich zasad powinien przestrzegać każdy programista. To dzięki wiedzy na temat wzorców projektowych, zasad programowania obiektowego - SOLID dany programista staje się profesjonalistą. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasady dobrego programowania, które przydadzą się im nie tylko podczas rozmowy rekrutacyjnej, ale przede wszystkim w codziennej pracy programisty.
Coraz więcej projektów w IT prowadzone jest w sposób zwinny (ang. Agile). Co to znaczy jak takie podejście wpływa na codzienną pracę programisty? W formie warsztatowej uczestnicy dowiedzą się czym jest Agile, Scrum, XP, jakie zalety i wady niesie rozwijanie oprogramowania w sposób zwinny oraz jak odnaleźć się w organizacji korzystającej z metodyki Agile.

Technologie
Baz Danych

Zagadnienia m.in.:

W ramach platformy .NET najpopularniejszą bazą danych jest Microsoft SQL Server. Na przykładzie tej technologii uczestnicy poznają teoretyczne podstawy baz danych. Będą rozumieli pojęcia takie jak: tabela, wiersz, indeks, transakcja, procedura składowana, funkcja itp. Samodzielnie zaprojektują swoją własną bazę danych i nauczą się jak wykonywać na niej operacje przy pomocy SQL/T-SQL.
Jak korzystać z bazy danych z poziomu C#? Platforma .NET umożliwia to przy pomocy biblioteki Entity Framework oraz LINQ. Dzięki nim możemy wygodnie operować na obiektach bazo-danowych z poziomu kodu. Wiedza na temat Entity Framework oraz LINQ przyda się do rozwoju każdej aplikacji korzystającej z bazy danych.

Front-End

Zagadnienia m.in.:

To technologie, które są wykorzystywane do tworzenia stron internetowych. Przeglądarki internetowe analizują kod zapisany za pomocą tych narzędzi i wyświetlają funkcjonalne strony. HTML odpowiedzialny jest za zawartość strony internetowej, CSS za to, jak ona wygląda, a JavaScript za to, jak działa.
RWD, czyli Responsive Web Design to technika projektowania stron WWW, dzięki której szablon strony dostosowuje się do rozmiaru ekranu przeglądarki w zależności czy jest to smartphone, tablet lub laptop. Jednym z popularnych rozwiązań - frameworków CSS, który pomagają tworzyć strony WWW jest Bootstrap. Na przykładzie Bootstrapa uczestnicy zobaczą w praktyce jak pracować z frameworkami CSS i jak tworzyć poszczególne komponenty na stronach.
Jak wygodnie pisać czytelny kod CSS? Z pomocą przychodzą preprocesory CSS np, LESS i SASS. Dzięki nim uczestnicy dowiedzą się jakie są dobre praktyki pracy z plikami CSS i jak przy pomocy LESS i SASS ułatwić sobie pracę.
DOM - Document Object Model to sposób reprezentacji struktury w języku HTML. Uczestnicy dowiedzą się jak poruszać się po tej strukturze i jak w połączeniu z JavaScriptem dynamicznie modyfikować elementy strony. Dzięki tej wiedzy będą w stanie tworzyć interaktywne strony internetowe.
jQuery to lekka biblioteka dla JavaScript. Z uwagi na dosyć długą historię na rynku technologii jest wciąż często spotykana w projektach. Dzięki wiedzy na temat jQuery uczestnicy będą potrafili tworzyć na stronie różne efekty, animacje oraz dynamiczne zmiany.
Aktualny trend na rynku aplikacji webowych to połączenie technologii ASP.NET MVC (lub Web API) z jedną z nowoczesnych technologii front-endowych np. Angular. Back-end pisany jest przy pomocy C#, natomiast część front-endową odseparowana jest od C# i napisana przy pomocy Angulara. Aby przygotować uczestników do pracy z nowoczesnym stosem technologicznym przygotowaliśmy blok dotyczący Angulara. Dzięki niemu dowiedzą się jak działa Angular oraz jak zintegrować nowoczesne frameworki front-endowe z kodem napisanym w ASP.NET.

.NET

Warsztaty, podczas których uczestnicy poznają składnię języka C# oraz jego najważniejsze cechy. Od podstawowych informacji na temat tego, jakiego rodzaju typy danych istnieją w C# po bardziej zaawansowane zagadnienia związane z programowaniem obiektowym takie jak: polimorfizm, dziedziczenie, abstrakcja i hermetyzacja. Uczestnicy będą pisali głównie programy konsolowe, dzięki którym będą mogli zrozumieć i wykorzystać najważniejsze aspekty programowania w C# w praktyce.
Platforma .NET to nie tylko aplikacje webowe, ale także desktopowe . Jak stworzyć własną aplikację okienkową, którą można uruchomić np. na systemie Windows? Uczestnicy stworzą od początku do końca prostą aplikację okienkową i poznają dobre zasady programowania, których należy przestrzegać pisząc rozwiązania desktopowe.
Jedna z najważniejszych technologii webowych. Dzięki ASP.NET Core MVC uczestnicy będą potrafili stworzyć od początku do końca swoją własną aplikację internetową typu CRUD (Create, Read, Update, Delete). Będzie to aplikacja zaprojektowana zgodnie z zasadami RWD umożliwiająca logowanie / rejestrowanie nowych użytkowników oraz posiadająca formularze do dodawania, edytowania i usuwania danych.
WCF to technologia umożliwiająca rozwijanie usług sieciowych na platformie .NET. Dzięki niej aplikacje napisane w różnych technologiach (również napisanych np. w języku Java lub każdym innym) mogą komunikować się ze sobą przy pomocy protokołu SOAP. Technologia ta jest szczególnie przydatna w bardziej zaawansowanych systemach korporacyjnych, które składają się z dużej ilości zintegrowanych ze sobą mniejszych aplikacji.
Podsumowanie najważniejszych tematów poznanych w ramach kursu .NET. Celem projektu jest stworzenie aplikacji webowej od początku do końca wykorzystując kluczowe technologie m.in. ASP.NET Core MVC, Entity Framework, LINQ, HTML, CSS, JavaScript. W ramach tego bloku trener staje się mentorem pomagającym uczestnikom rozwiązywać problemy napotykane podczas implementacji oraz udzielającym rad dotyczących architektury i dobrych praktyk programistycznych.

Czego nauczysz się na kursie?

Czy wiesz, że mamy największe doświadczenie w nauczaniu .NET wśród akademii programowania w Polsce? Dzięki temu wypracowaliśmy taką sekwencję zajęć, by kompleksowo wyposażyć Cię w niezbędną wiedzę i umiejętności.

Wiemy też, czego potrzebują pracodawcy, więc program kursu, jego forma i zakres tematyczny są odpowiedzią na ich realne potrzeby.

 • Kodowanie w C#

  Będziesz w stanie samodzielnie pisać programy w języku C#, analizować istniejący kod oraz debugować w poszukiwaniu bugów. Poznasz wzorce projektowe, zasady dobrego programowania oraz nauczysz się pisać testy jednostkowe, co pozwoli Ci stać się profesjonalnym programistą. Zależy nam na tym, żebyś nie tylko potrafił napisać działający kod przy pomocy C#, ale także, aby Twój kod był czytelny i uporządkowany.

 • Kodowanie w JavaScripcie

  Chcemy dać uczestnikom możliwość rozwoju w kierunku programisty full-stack dzięki czemu każdy będzie miał szansę dołączenia do interesującego projektu. Będziesz potrafił programować w jednym z najbardziej popularnych języków - JavaScripcie. Poznasz jego najważniejsze cechy oraz aspekty, na które trzeba uważać. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie tworzyć dynamiczne elementy na stronie WWW. Ponadto umiejętność programowania w JavaScript przyda Ci się do pracy z najnowszymi frameworkami typu Angular.

 • Praca z bazami danych

  Poznasz podstawy teoretyczne baz danych - czym jest tabela, wiersz, indeks i transakcja. Stworzysz samodzielnie swoją bazę danych z danymi i będziesz potrafił wykonywać na nich operacje. Dowiesz również się jak zintegrować programy napisane w C# i jak z poziomu kodu połączyć je z bazą danych.

 • Tworzenie aplikacji webowych

  Zdobędziesz jedną z najbardziej pożądanych na rynku pracy umiejętności - pisania aplikacji internetowych. Dzięki technologii ASP.NET Core MVC zobaczysz jak stworzyć od zera własną aplikację internetową oraz dowiesz się jak projektować aplikacje MVC zgodnie z zasadami dobrego programowania.

Czy programowanie jest dla ciebie?

Kurs .NET od podstaw jest odpowiedni również dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu. Przygotowane przez nas materiały pomogą Ci się oswoić z kodem jeszcze przed kursem.

Pamiętaj, że brak doświadczenia możesz nadrobić. Ważne, żebyś posiadał/-a predyspozycje umożliwiające Ci zrozumienie zasad i mechanizmów, którymi rządzi się język .NET i ogólnie, programowanie.

Niezbędne:

 • Determinacja
 • Chęć do nauki i działania
 • Umiejętność analitycznego, logicznego i przyczynowo-skutkowego myślenia

Mile widziane:

 • Angielski na poziomie B1
 • Minimalna styczność z programowaniem

Sprawdź wydarzenia w Twoim mieście

Zapisz się na bezpłatne spotkanie informacyjne i dowiedz się jak wejść do branży IT!

 • Trójmiasto

  Dowiedz się, jak zostać programistą!

  24 stycznia / 18:00

  Szczegóły
 • Trójmiasto

  Zostań programistą JavaScript!

  31 stycznia / 18:00

  Szczegóły
Zobacz więcej

Szczegóły kursu

Jesteś gotów na zmianę? :) Pamiętaj, że możesz rozpocząć naukę bez względu na to, czy posiadasz odpowiedni wkład finansowy, czy nie. Dzięki licznym opcjom finansowania na pewno znajdziesz właściwą na miarę swoich potrzeb.

Trójmiasto

Start: 27 kwietnia

Godzin szkoleniowych: 322
Tryb kursu: weekendowy
sobota - niedziela
9:00 - 16:00

9 990 zł

Cena za godzinę nauki: 31 zł

Skorzystaj z pożyczek na kształcenie - dowiedz się więcej!

Nie czekaj! Zapisz się na kurs już dzisiaj!

Jestem zdecydowany,
co dalej?

Wypełnij formularz aplikacyjny, który znajdziesz po kliknięciu Aplikuj po prawej stronie lub jeśli korzystasz z telefonu powyżej. Nie jest to jednoznaczne z potwierdzeniem udziału i obowiązkiem zapłaty.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 48 godzin w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości. Jeżeli zdecydujesz się zapisać na kurs, dopełnimy formalności. W tym momencie Twój udział jest potwierdzony i miejsce na kursie zarezerwowane.

Przed rozpoczęciem kursu otrzymasz materiały do nauki online. Pomogą Ci one wdrożyć się w podstawy programowania oraz podstawy wybranej technologii.

Dla uczestników kursu materiały są obowiązkowe do przerobienia przed rozpoczęciem zajęć.

Zajęcia trwają około 5-7 miesięcy w zależności od trybu (wieczorowy lub weekendowy), prowadzą je doświadczeni i aktywni zawodowo programiści. W ich trakcie poznajesz tajniki programowania od podszewki oraz tworzysz własny projekt.

W trakcie kursu przeprowadzamy również testy sprawdzające wiedzę nabytą podczas zajęć. Nie są one obowiązkowe i nie wpływają na certyfikację, jednakże pozwalają na bieżąco monitorować swoje postępy.

Jeszcze w trakcie i po zakończonym kursie zostaniesz otoczony opieką konsultanta HR z branży IT, który kompleksowo przygotowuje Cię do efektywnego poszukiwania pracy. M.in. pomoże Ci stworzyć dokumenty aplikacyjne, przeszkoli z kompetencji miękkich i zaopatrzy w listę najpopularniejszych zagadnień/zadań, które najprawdopodobniej napotkasz na swojej drodze, szukając pracy.