Testowanie oprogramowania
Już na wstępie warto jednak zaznaczyć, że istnieją różnice między testerem i QA (ang. quality assurance), czyli zapewnieniem jakości oprogramowania. Na czym polega testowanie, czym się charakteryzuje ten proces, jakie są rodzaje testów? Podpowiadamy.

Czym jest testowanie oprogramowania?

Testowanie polega na weryfikacji poprawności działania danego oprogramowania, a także na raportowaniu i dostarczaniu informacji na temat błędów lub problemów. Można uznać w uproszczeniu, że testowanie oprogramowania to walidacja zgodności między oczekiwaniami użytkownika (klienta, konsumenta, zamawiającego) i rzeczywistym stanem oprogramowania. Oczywiście, im większa zgodność, tym wyższy poziom zadowolenia ze strony klienta. Ogólnie testowanie jest częścią całego procesu, nazywanego zarządzaniem jakością.

Rodzaje testów

Można wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów testowania oprogramowania, tj.:

  • Testowanie negatywne i pozytywne, które ma na celu stwierdzenie, czy dany program działa, czy też nie,
  • Testowanie regresywne, czyli sprawdzanie konkretnego oprogramowania po wprowadzeniu drobnych zmian lub już po procesie weryfikacji,
  • Testowanie manualne, które polega na uruchomieniu testów w formie list kontrolnych, reguł,
  • Testowanie automatyczne, które oparte jest na frameworkach

Warto dodać, że wyższe zarobki i perspektywy rozwoju czekają na testerów automatycznych.

Jak zacząć testowanie?

Najlepszą drogą do bycia testerem oprogramowania, jest zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu IT, w tym także ukończenie kursu programowania. Należy jednak pamiętać o tym, że tester pracuje na gotowych produktach, więc nie musi świetnie pisać kodu.

Czym się różni tester od QA?

Zakres obowiązków QA jest znacznie szerszy od codziennych zadań testera, ponieważ poza sprawdzaniem jakości oprogramowania, QA musi także optymalizować procesy i cykl życia danego produktu. Tester ma więc głównie zgłaszać błędy znalezione w aplikacji, a QA ulepszać procesy. W przypadku obu stanowisk jedna cecha pozostaje na pewno wspólna: bez względu na metodę pracy, zarówno tester, jak i QA mają za zadanie oddać produkt jak najwyższej jakości.