Pierwsza praca

Po pierwsze, bądź aktywny i szukaj

Osoby po kursie programowania powinny przede wszystkim skoncentrować się na swoich mocnych cechach oraz na kompetencjach (zarówno twardych, technicznych, jak i miękkich, osobowościowych). W CV warto wpisać różne informacje, które mogą zrobić wrażenie na pracodawcy, tj.: informację o ukończonej szkole programowania, znajomość języków programowania, a także doświadczenie zawodowe (nawet w formie praktyk lub staży, jeśli były one związane z branżą IT). Ogromne znaczenie ma także duża aktywność, czyli wysyłanie swoich dokumentów aplikacyjnych do kilku (ale nie gdzie popadnie) miejsc pracy, a także czytanie ogłoszeń w mediach społecznościowych. Czasami w niepozornych miejscach znaleźć można wyjątkowe oferty pracy!

Zrewiduj swoje oczekiwania finansowe

Wynagrodzenia programistów mogą przyprawiają o zawrót głowy, jednak warto pamiętać, że na początku swojej kariery lepiej nastawić się na trochę niższe zarobki niż te, które otrzymują doświadczeni koledzy po fachu. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej nie należy jednak zaniżać swoich oczekiwań finansowych, tylko podać o około 15% wyższą kwotę niż tę, którą chce się uzyskać.

Skorzystaj ze wsparcia

Można skorzystać z różnych form wsparcia i to jeszcze w trakcie kursu programowania. W trakcie zajęć warto pytać mentora o możliwości poszukiwania pracy, a także o polecane działania w branży IT, które sprawiają, że pracodawcy są zainteresowani danym kandydatem (na przykład przygotowanie projektu czy dobrego CV). Po ukończonym kursie można także skontaktować się z osobami ze szkoły programowania i poszukać u nich wsparcia, porad.

Przygotuj się na specyfikę pracy w branży IT

W pracy programisty ceni się nie tylko zdolności techniczne, ale także umiejętność pracy zespołowej, kreatywność, a także logiczne i analityczne myślenie. Właśnie dlatego do każdego procesu rekrutacyjnego warto podchodzić w sposób profesjonalny i koncentrować się na swoim celu. Ważne jest także bycie osobą konkretną, co oznacza, że zamiast posługiwać się utartymi frazesami w swoim CV (na przykład „umiejętność pracy projektowej”) lepiej jest wskazać konkretny projekt, który się przygotowało lub ukończyło.

Wybierz pracodawcę i odrób lekcje

Większość programistów ma przynajmniej jedną wymarzoną firmę, w której chcieliby rozpocząć zatrudnienie. Ważne jest nie tylko przesłanie tam swojego CV, ale także dostosowanie swoich umiejętności do informacji podawanych w danym ogłoszeniu o pracę. Warto dokładnie odrobić zaległości i dowiedzieć się wszystkiego na temat konkretnego miejsca pracy. Dodatkowo, spore znaczenie ma przygotowanie własnego projektu, który może zachwycić pracodawcę i przesłanie go wraz z dokumentami aplikacyjnymi. W ten sposób można zrobić wrażenie!