Jaki język programowania wybrać?

Programowanie dla początkujących

Wybór pierwszego języka programowania może nie być prosty dla osoby początkującej. Dlatego przed podjęciem decyzji warto spróbować dowiedzieć się nieco więcej o różnych językach i technologiach oraz tym, do czego się je wykorzystuje. Inne umiejętności zdobędzie osoba, która ukończy kurs programowania Java, a zupełnie inne ktoś, kto wybierze karierę jako Tester oprogramowania. Dobrym źródłem informacji na temat języków programowania i metod nauki mogą być grupy na forach czy Facebooku. Zazwyczaj w takich miejscach osoby, które jeszcze niedawno same zaczynały przygodę z branżą IT dzielą się swoimi doświadczeniami. Warto też odwiedzić strony szkół programowania, na których można znaleźć testy predyspozycji lub przewodniki po branży przygotowane przez daną akademię.

Jaki język programowania jest najlepszy dla Ciebie?

Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcesz robić i czemu ma służyć język, który wybierzesz. Nie ma bowiem sensu na przykład uczyć się języka C/C++, jeśli planujesz tworzyć strony internetowe. Dlatego warto zastanowić się, w czym chcesz się specjalizować.

Dla osób, które myślą o tworzeniu stron internetowych opartych na WordPressie czy też Joomli najlepszym rozwiązaniem wydaje się PHP. Jeśli tworzysz oprogramowanie na Androida, warto postawić na Jave, bo na niej opiera się ten system. Podobnie ma się sprawa, jeśli chcemy tworzyć oprogramowanie, które uruchomimy również na Linuxie – tutaj także na pomoc przychodzi Java. Gry, wirtualna rzeczywistość, narzędzia biznesowe, robotyka, to domena C++. Jeśli myślisz o pracy w dużych korporacjach międzynarodowych, na przykład Google, Facebook i inne, to trzeba postawić na Pythona. JavaScript zaś będzie dobrym wyborem, gdy chcemy zająć się front-endowym interfejsem webowym.

Poniżej na infografice zobaczysz, które języki do czego służą. Może to pomóc Ci w wyborze jednego z nich.

Programming languages
Źródło: carlcheo.com

Dalsze kroki po wyborze języka programowania

Kiedy już podejmiesz decyzję w jakim kierunku chcesz się rozwijać, czas na rozpoczęcie nauki. Oczywiście warto samemu zacząć poznawanie podstaw, bo zawsze daje to pewne szersze spektrum na budowę składni, ale najlepszym rozwiązaniem wydają się szkolenia i kursy programowania. Obecnie na rynku coraz więcej szkół oferuje kształcenie w różnych obszarach IT. W SDA możesz rozpocząć kurs programowania Java, kurs programowania Python oraz kurs testera oprogramowania. Pozwala on zapoznać się z metodami pracy w branży IT i umożliwia dalszy rozwój na tej ścieżce kariery.

Programowanie dla zaawansowanych

Z nauką kolejnego języka programowania jest jak z nauką języków obcych – jeśli już znasz chociaż jeden język programowania, to wybór kolejnego jest dużo łatwiejszy niż w przypadku, gdy musisz uczyć się wszystkiego od początku. Nie chodzi tutaj o skomplikowanie języka, lecz o wybór ścieżki kariery, rozwoju. Załóżmy więc, że jesteś specjalistą od front-endu. W takiej sytuacji naturalne jest, że zainteresuje Cię język back-endowy, który będzie Ci ułatwiał pracę przy wielu projektach. W przypadku osób już kodujących warto wspomnieć o kursach programowania, które nie tylko nauczą je podstaw, ale także pokażą, jak tworzyć „czysty” zgodny z zasadami kod, niewymagający późniejszych poprawek. Branża szkoleń IT jest bardzo rozwinięta na rynku Polskim dlatego, warto zapoznać się z tym co oferuje. Każdy znajdzie coś dla siebie!