Kto może zostać programistą

Predyspozycje do zawodu programisty

Podjęcie decyzji o wybraniu się na kurs programowania, to pierwszy krok ku nowej karierze i doświadczeniom zawodowym. Warto pamiętać o tym, że poza zdobywaniem wiedzy i doświadczenia w szkole programowania, spore znaczenie mają posiadane predyspozycje, takie jak:

 • Umiejętność myślenia analitycznego i logicznego,
 • Rozumienie zależności między kolejnymi etapami programowania,
 • Poznanie konkretnych narzędzi i języków programowania,
 • Chęć pogłębiania wiedzy.

Naturalnym środowiskiem każdego programisty jest jego laptop lub komputer, dlatego pasja do nowych technologii powinna być jednym z wyznaczników podejmowanej decyzji o kursie programowania.

Kompetencje miękkie- czy mają znaczenie?

Poza zdolnościami technicznymi, początkujący programista powinien zastanowić się nad tym, czy posiada, tzw. kompetencje miękkie, czyli zdolności osobiste, związane ze swoim charakterem, osobowością. Ten rodzaj zdolności także ma znaczenie, a wśród najważniejszych kompetencji miękkich można wyróżnić:

 • Cierpliwość do nauki, poznawania tajników programowania, a potem pisania
  kodu,
 • Komunikatywność, zwłaszcza na takich stanowiskach w branży IT, na których
  konieczny jest kontakt z klientem lub z resztą zespołu,
 • Kreatywność, zdolność do wymyślania nowych rozwiązań,
 • Umiejętność rozwiązywania problemów,
 • Efektywna współpraca w grupie oraz umiejętność pracy indywidualnej.

Proces powstawania produktu finalnego, czyli danej aplikacji, produktu informatycznego, nowej technologii, jest nie tylko czasochłonny, ale także wymaga dużo pracy. Właśnie dlatego wszelkie kompetencje takie jak cierpliwość, determinacja i wewnętrzna motywacja, są cenione u programistów. Już w trakcie kursu programowania warto zwrócić uwagę na swoją postawę wobec porażek. Łatwo się poddajesz? Nie chcesz próbować? Przemyśl wszystko jeszcze raz i poszukaj rozwiązania. Przecież w codziennej pracy w tym zawodzie, problemy zdarzają się bardzo często i mogą wynikać nie tylko z własnych błędów, ale także z przyczyn technicznych lub nieodpowiednich wymagań ze strony klientów.

Co jest ważne w rozwoju kariery w branży IT?

W branży IT, jak w żadnej innej, znaczenie ma zdobywanie doświadczenia, ciągły rozwój zawodowy i osobisty, a także specjalizacja technologiczne. W trakcie kursu programowania warto zdecydować się na jedną główną ścieżkę rozwoju, chociaż oczywiście dobrze jest znać wiele technologii. Kierowanie swoją karierą programisty zależy nie tylko od wymagań pracodawców i własnych zdolności technicznych, ale także od motywacji i determinacji. Spore znaczenie ma ciągły rozwój, szkolenia, a także poznawanie nowych technologii i architektury biznesowej.