Etat czy freelancer?

Etatowy programista – najlepsza opcja na początek kariery

Na początku swojej drogi zawodowej, po ukończonym kursie programowania, doświadczenie zawodowe w branży IT jest niewielkie, dlatego też nie ma się jeszcze dużego wpływu na warunki zatrudnienia, jednak wraz ze zdobywanym doświadczeniem wpływ ten będzie coraz większy. Można uznać, że etat lepszym rozwiązaniem dla początkujących programistów. Ma to związek z możliwością ciągłego rozwoju pod okiem bardziej doświadczonych kolegów – bez względu na to, czy wybierzesz pracę w mniejszej firmie, czy w międzynarodowej korporacji. Co gwarantuje etat?

  • Bezpieczeństwo finansowe – nawet jeśli pierwsza wypłata nie będzie pięciocyfrowa, to na pewno pojawi się co miesiąc na Twoim koncie,
  • Możliwość zdobywania doświadczenia pod okiem innych specjalistów, a także mentora lub menedżera,
  • Umowa o pracę, która pomaga przy staraniu się o kredyt lub pożyczkę,
  • Ciągły kontakt z innymi programistami, a także możliwość pracy w zespole

Z drugiej strony, etat niesie ze sobą także pewne drobne wady, które związane są często z brakiem elastyczności, którą charakteryzuje się zawód freelancera.

Freelancer czyli wolny strzelec

Bycie wolnym strzelcem ma zarówno wady, jak i zalety. Przede wszystkim, teraz to właśnie Ty (a nie pracodawca!) musisz pamiętać o opłaceniu wszystkich składek lub podatków, zwłaszcza jeśli wybierzesz opcję związaną z założeniem własnej działalności gospodarczej. Jeśli posiadanie firmy Cię przeraża, to zawsze możesz zdecydować się na współpracę na zasadzie umowy o dzieło lub wystawiać fakturę przez portale internetowe. Jeszcze inną opcją jest kontrakt managerski, który jest cywilną formą umowy o pracę.
Jakie są główne zalety związane z byciem programistą freelancerem? Wśród plusów takiego rozwiązania można wyróżnić:

  • Elastyczność czasowa i płacowa – to Ty decydujesz w jakich godzinach chcesz pracować i ile zleceń możesz na siebie wziąć,
  • Możliwość osiągnięcia naprawdę wysokich zarobków,
  • Praca z domu, z kawiarni, z centrum coworkingowego – skąd tylko chcesz,
  • Łatwiejsze godzenie życia zawodowego i osobistego,
  • Udział w ciekawych projektach – sam wybierasz, które zlecenie realizujesz.

Warto jednak pamiętać o tym, że bycie freelancerem ma także swoje wady. Poza wspomnianymi kosztami działalności gospodarczej warto wymienić brak płatnego urlopu, a także możliwe problemy ze znalezieniem dobrych i lojalnych klientów.

Co wybrać: etat czy freelance?

Na pytanie o to, co najlepiej wybrać, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, oceniając swoje własne możliwości. Warto jednak pamiętać o tym, że na początku kariery, po kursie programowania, lepszym rozwiązaniem będzie etat, natomiast w późniejszym okresie to bycie wolnym strzelcem daje więcej możliwości. Jeśli zależy Ci po prostu na pracy zdalnej, to możesz znaleźć pracę na etacie wykonywaną z domu. Z kolei, jeśli Twoim głównym marzeniem są ambitniejsze projekty i zlecenia, możesz spróbować połączyć pracę etatową z byciem freelancerem i dodatkowe zadania wykonywać po godzinach lub w weekendy. Pamiętaj o tym, że każda opcja ma swoje plusy i minusy, a najważniejsza jest satysfakcja z wykonywanej pracy, swoboda osobista, a także poczucie życiowego spełnienia.