Krok pierwszy – sprawdź czy branża IT jest dla Ciebie

Jedną z możliwości sprawdzenia się jest wykonanie testu predyspozycjiOczywiście same wrodzone umiejętności to nie wszystko. Konieczne jest poświęcenie czasu na naukę i ciągły rozwój. Jak dołączyć do grona programistów? Tak jak w każdej dziedzinie najpierw trzeba nauczyć się chodzić, by potem zacząć biegać.

Programowałbym

Krok drugi – zastanów się dlaczego chcesz zostać programistą

To chyba najważniejsze pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź. Warto jest pracować w zawodzie, który kochamy, a wtedy „nie przepracujemy ani jednego dnia”. Wiele w tym prawdy, dlatego jeśli jesteś osobą, która zawsze lubiła zagadki logiczne i chce pracować w branży, która nieustannie się rozwija, to całkiem możliwe, że programowanie stanie się Twoim sposobem na życie. Jeśli już jesteś zdecydowany, to warto zastanowić się, jaką ścieżkę kariery wybrać. Możesz bowiem tworzyć kod front-endowy lub back-endowy, budować aplikacje mobilne czy strony, specjalizować się w kodzie dla e-commerce. Decyzja o tym, którą drogą pójść, będzie miała znaczenie przy wyborze języka programowania i nakreśli początek naszej kariery.

Krok trzeci – wybierz język, którego chcesz się nauczyć

Wybór języka programowania jest zależny od tego, co chcemy robić i przy jakich projektach pracować. Należy również zapoznać się z raportami dotyczącymi branży IT, dzięki czemu można dowiedzieć się więcej o rynku oraz możliwościach, które otwierają się przed specjalistami, programującymi w danym języku  Pod tym względem warto podeprzeć się ankietami lub analizami popularności języków (LINK 5 popularnych języków). Według raportów najczęściej wybierane języki programowania w roku 2018 i 2019 to między innymi: Java, Python, JavaScript, PHP czy też C/C++. Warto również zapoznać się z opiniami osób, które niedawno rozpoczęły swoją przygodę z programowaniem.

Krok czwarty – wybierz metodę nauki

Programowania można uczyć się na wiele sposobów – pójść na studia informatyczne, samodzielnie uczyć się w domu lub też zapisać się na kurs programowania. Wiadomo, że rozpoczęcie studiów nie dla każdego jest możliwe i wymaga wielu lat nauki, a samodzielna nauka w domu wymaga dużo samo motywacji oraz wewnętrznej dyscypliny. Właśnie dlatego tak popularne stały się kursy programowania, które pozwalają w krótkim czasie zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Kurs programisty będzie alternatywą dla poszukiwania mentora lub zdobycia stażu w jakimś software house’ie, szczególnie, że coraz to częściej można znaleźć profesjonalne kursy programowania Java czy też kursy programowania w języku Python, które dopasowane są do potrzeb i poziomu zaawansowania uczestników szkolenia. 

Wybór drogi zawodowej to niełatwe zadanie, ale nigdy nie jest za późno na jej zmianę. Mamy nadzieję, że tych kilka najważniejszych zasad, którymi warto kierować się przy wyborze ścieżki kariery, jaką jest bycie programistą, będzie dla Was pomocą. Opcji jest wiele i bardzo łatwo można je dopasować do naszych umiejętności oraz wymagań. 

 

Jeśli chcesz rozpocząć karierę w branży IT, zapraszamy na jeden z naszych webinarów. Dowiesz się jeszcze więcej na temat pracy jako programista lub tester i poznasz szczegóły naszego kursu!