Java czy Python

Stopień trudności

Pod względem stopnia trudności, można uznać, że to Python jest prostszym językiem. Uznaje się, że to właśnie ten język ma bardziej intuicyjną składnię i jest świetny dla początkujących. W trakcie kursu programowania można poznać podstawy, a następnie rozpocząć swój pierwszy staż lub doświadczenia zawodowe. Java jest uznawana za nieco trudniejszy język do nauki, jednak większość większość kursantów się z tym nie zgadza i ich zadaniem nauka programowania w Javie jest idealnym startem w branży IT.

Możliwości na rynku pracy

W Polsce wciąż numerem jeden, w rankingach języków programowania, jest Java. Co prawda, w Pythonie także można znaleźć wiele ofert pracy, jednak warto zaznaczyć, że możliwości na rynku pracy zależą od miasta, doświadczenia kandydata, a nie tylko języka programowania. Kurs Java może być doskonałym wyborem dla tych, którym zależy na szybkim znalezieniu atrakcyjnej oferty pracy oraz na dynamicznym rozwoju zawodowym w branży IT.

Zarobki

Porównanie wynagrodzenia programistów Javy i Pythona jest o tyle trudne, że średnia nie zawsze daje obraz całości. Zgodnie z raportem portalu „No Fluff Jobs” można uznać, że zarobki programisty Python wynoszą od 8 do 13 tysięcy złotych brutto na umowie o pracę, natomiast wynagrodzenie programisty Java jest trochę wyższe i wynosi od 8,5 do 14 tysięcy złotych brutto. Oczywiście wyniki raportów to nie wszystko. Należy pamiętać, że zarobki zależą od wybranej firmy, wielkości miasta, a także własnego doświadczenia zawodowego. Dlatego przed podjęciem decyzji, który język programowania wybrać, warto sprawdzić sytuację na rynku pracy w swoim mieście

Python czy Java: podsumowanie

Zarówno Python, jak i Java to świetne języki dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem. Podejmując decyzję o wyborze kursu Java lub Python, warto sprawdzić dostępne w Internecie tutoriale, a także reguły rządzące każdym z tych języków. W obu przypadkach możliwości rozwoju oraz zarobki są bardzo dobre, dlatego wybierając kurs warto dowiedzieć się nieco więcej o wykorzystaniu danego języka i kierować się swoimi osobistymi preferencjami.