Programowanie a matematyka

Informatyka wywodzi się z matematyki

Początkowo, informatyka była uznawana za część matematyki, jednak wraz z rozwojem nowych technologii oraz postępującej cyfryzacji, informatyka oddzieliła się i stała się samodzielną dziedziną. Właśnie dlatego wiele osób uznaje, że znajomość matematyki jest konieczna w przypadku nauki programowania. W rzeczywistości jest to tylko mit, chociaż oczywiście zdolności matematyczne, a zwłaszcza rozumienie zasad logicznych, przydają się w trakcie kursu programowania lub nauki na studiach.

Powiązanie matematyki i programowania

Matematyka i programowanie więcej łączy niż dzieli, ponieważ obie te dziedziny opierają się na zasadach i regułach, myśleniu logicznym, a także głównie na praktyce i wykonywaniu zadań, a nie na samej teorii. Dla wielu osób nauka programowania może przypominać okres szkolny, gdy nauczyciel matematyki koncentrował się tylko na jednym lub dwóch przykładach, a resztę zadawał do domu. Warto jednak zaznaczyć, że w dobrej szkole programowania, wykładowca wie, jakie są zdolności poznawcze kursantów i rozumie ich potrzeby, dlatego opiera się na metodzie małych kroków.

Czy matematyka jest potrzebna programiście?

W przypadku takich języków programowania jak Python albo Ruby, zdolności matematyczne właściwie nie są potrzebne. Dużo większe znaczenie ma poświęcenie czasu i motywacja wewnętrzna, a także cierpliwość do nauki. Wiele procesów jest zautomatyzowanych, dlatego pisząc kod lub rozwijając aplikacje, wystarczy oprzeć się na zintegrowanym środowisku programistycznym, własnej wiedzy oraz poradach wykładowcy lub bardziej doświadczonych kolegów.

Kiedy matematyka jest konieczna w programowaniu?

W niektórych dziedzinach nie wystarczy sam kurs programowania i doświadczenie, ponieważ codzienne zadania w pracy są zbyt złożone. W takiej sytuacji zdolności matematyczne są niezbędne. Przykładem zagadnień, w których matematyka pełni kluczową rolę jest tworzenie gier komputerowych. Trzeba tutaj analizować macierze i wektory, a algebra jest ważna przy kinematyce. Matematyka ma duże znaczenie także w Data Science, ponieważ ten obszar łączy statystykę i probabilistykę.

W trakcie nauki programowania umiejętności matematyczne mogą być przydatne, jednak nie są konieczne w większości przypadków. Najlepiej jest skoncentrować się na zrozumieniu podstaw oraz zasadach logicznych, a także zmotywować się do regularnej nauki. To dzięki systematyczności, a nie matematyce, można osiągnąć sukces!