🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet 40% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / 2021 — rok Pythona. Dlaczego warto uczyć się tego języka?

2021 — rok Pythona. Dlaczego warto uczyć się tego języka?

Prosty i czytelny kod

Python jest językiem stosunkowo prostym, o strukturze kodu mniej złożonej i łatwiejszej do przyswojenia. Widzimy znaczną różnicę porównując chociażby c++, który jest jednym z najczęstszych wyborów początkujących programistów. Dzięki temu zaczynając swoją przygodę z programowaniem od Pythona, łatwiej będzie skupić Ci się na tym, co naprawdę ważne — czyli analitycznym, logicznym procesie programowania, a nie konieczności zrozumienia skomplikowanych sposobów użycia i technicznych zawiłości języka, który wybrałeś do nauki.

Popularność

Obecnie Python zajmuje czwarte miejsce na liście najczęściej wykorzystywanych przez programistów języków — wyprzedzają go jedynie SQL, HTML/CSS oraz JavaScript. Jednocześnie pośród tych najpopularniejszych — to właśnie Python najszybciej zyskuje na popularności. Według badań wykonanych przez TIOBE, aż 11,72% programistów wykorzystuje ten język programowania.  Jest to ogromna liczba, z uwagi na niezwykle szeroki wybór dostępnych rozwiązań. Jeśli chodzi o to, jaki język programiści wskazują na swój ulubiony Python zajmuje tu trzecie miejsce. Co to oznacza w praktyce? Wybierając go, możesz być niemal pewnym, że za 10 czy 15 lat Twoje umiejętności będą równie porządne, jak dziś.

Interpretowalność

Języki programowania można podzielić na kompilowane oraz interpretowane. Te pierwsze do uruchomienia wymagają translacji całego kodu na plik binarny. Natomiast języki interpretowane translatowane są “na bieżąco”. Czyni to Pythona bardziej elastycznym, ułatwia proces jego debugowania, a ponadto sprawia, że napisany kod jest niezależny od używanej platformy. Wynika to ze względu na to, że to oprogramowanie interpretujące odpowiada za egzekucję kodu. Innymi słowy, jeśli tylko nie korzystasz z konkretnych cech unikalnych dla danego systemu operacyjnego, Twój kod będzie można uruchomić niezależnie od platformy, bez konieczności nanoszenia poprawek.

Prostota instalacji

Z interpretowalnością Pythona wiąże się kolejny jego atut — prostota instalacji. Pozwala ona w dużym stopniu na uwolnienie się od konieczności wybierania odpowiedniego środowiska, programu czy kompilatora. Pozwala Ci zasiąść bezpośrednio do nauki.

Duże wsparcie bibliotek

Python posiada ogromną bibliotekę standardową, zawierającą większość najczęściej używanych funkcji, w skład której wchodzi ponad 200 000 pakietów. Oznacza to, że nie musisz tracić czasu na pisanie kodu powszechnie używanych funkcji samodzielnie, tworzenie własnych bibliotek bądź szukanie ich w internecie. To kolejny powód, dla którego ten język programowania jest prosty zarówno w nauce, ale i również w późniejszym jego użyciu!

Obiektowość

Pomimo swej prostoty, Python jest językiem obiektowym. Oznacza to nie tylko większe jego możliwości, ale również to, że ucząc się go, będziesz mógł jednocześnie uczyć się programowania obiektowego — koncepcji kluczowej dla bardzo wielu języków.

Zastosowania

Python, pomimo prostoty nauki, jest językiem o bardzo szerokich zastosowaniach. Do najciekawszych należą tworzenie aplikacji webowych, tworzenie gier, uczenie maszynowe oraz sztuczna inteligencja. Jednocześnie cechuje się on sporym popytem na rynku i na tę chwilę nie zapowiada się, żeby miało się to szybko zmienić.

Podsumowanie

Python stanowi wymarzony język do wejścia w świat programowania, zaprojektowany w duchu prostoty jego użytkowania. Jednocześnie pozostaje on wysoko cenionym i często wykorzystywanym przez profesjonalistów narzędziem. Wybór języka, który już w tym momencie cieszy się ogromną popularnością, a jednocześnie rozwija znacznie szybciej, niż większość konkurencyjnych rozwiązań — możesz być pewnym, że jego wybór to doskonała inwestycja w Twoją przyszłość.

Jak zostać programistą Pythona?

Konieczne jest wybranie ścieżki rozwoju, w której informacje teoretyczne łączyć się będą z dużymi ilościami zadań praktycznych. To zagwarantuje Ci kurs  organizowany przez Software Development Academy – Python od podstaw (zdalnie), który prowadzą jedni z najbardziej cenionych specjalistów w branży. To właśnie tutaj możesz zostać prawdziwym ekspertem IT. I jak, podejmiesz wyzwanie?