Chcąc w pełni zrozumieć dlaczego CV jest tak ważne w procesie rekrutacyjnym, należy mieć na uwadze, iż proces rekrutacyjny niekiedy porównywany jest do lejku sprzedażowego. Po opublikowaniu ogłoszenia o pracę, w pierwszym etapie procesu rekrutacyjnego spływa najwięcej CV, w szczególności na stanowiska juniorskie. Niektóre z nich będą w pełni dopasowane do przedstawionego stanowiska pracy, podczas gdy inne mogą okazać się nietrafione, a niekiedy nawet może i przypadkowe. Tak zdarza się, iż kandydaci na rynku pracy masowo wysyłają CV na wszystkie ogłoszenia, na które tylko natrafią. Po otrzymaniu CV kandydatów, rekruter dokonuje sourcingu, poświęcając na przeczytanie jednego dokumentu mniej niż 10 sekund. Uważasz, że to bardzo mało? Na poświęcenie więcej uwagi, zwyczajnie rekruterom brakuje czasu.
Po screeningu dokumentów, liczba dalej procesowanych CV znacząco się zmniejsza. Przypadkowo jednak rekruter może odrzucić bardzo dobrych kandydatów, gdyż ich CV było zbyt ogólne lub też za bardzo szczegółowe. W trakcie kolejnego etapu rekrutacji tj. phone screening, liczba dalej rozpatrywanych aplikacji także zmaleje. Podczas rozmów telefonicznych z kandydatami, rekruter skupiając się na głównych kryteriach przypisanych do danego stanowiska, zdecyduje które osoby zaprosi na spotkanie w firmie. To właśnie profesjonalnie przygotowane CV wpływa na to, iż rekruter do Ciebie zadzwoni z kilkoma pytaniami dotyczącymi Twojej osoby i predyspozycji do pracy na konkretnym stanowisku pracy.
Należy mieć także na uwadze, że rekruterzy z branży IT nie prowadzą wyłącznie jednego procesu rekrutacyjnego, a raczej kilka bądź też kilkanaście w ramach jednej organizacji. Stąd też, przez ich ręce każdego dnia przewija się bardzo dużo CV. Kluczowym jest, byś swoje CV przygotował profesjonalnie i pod konkretne stanowisko pracy, dzięki temu rekruter z łatwością oceni Ciebie jako odpowiedniego kandydata.
Dlaczego CV nie działa? Do najczęstszych błędów w przygotowaniu CV zalicza się:
Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką zawodową na rynku pracy IT. To właśnie ten dokument wpływa na to, iż rekruter “kupi” Twoją osobę w procesie rekrutacyjnym. Przesyłając CV w procesie aplikacji na stanowisko np. programistyczne Twoje CV będzie weryfikowane w pierwszej kolejności przez osobę nietechniczną. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu CV trafi do osoby technicznej, która w swojej ocenie skupi się na konkretnych umiejętnościach technicznych oraz ewentualnym doświadczeniu komercyjnym pożądanym na stanowisku programisty. W CV należy pokazać również osobie technicznej, dlaczego jest się odpowiednią osobą. Dany kandydat może być nawet mistrzem świata w programowaniu, jednakże jak on nie pokaże tego w CV, to osoby weryfikujące aplikację nie są w stanie się tego domyślić.
Jakie kroki należy podjąć by dopasować CV pozycji na którą aplikujesz?
Im więcej pracy poświęcasz na przygotowanie profesjonalnego CV, tym większy może mieć to wpływ na zainteresowanie rekruterów Twoją osobą. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką zawodową na rynku pracy, stąd poświęć czas i dołóż starań aby dokument ten był profesjonalny i wyróżniał Cię spośród innych kandydatów!
Paula Adamiec
“Doradca kariery w zespole Software Development Academy z kilkuletnim doświadczeniem z obszaru HR, w szczególności dla branży IT. Wspieram osoby poruszające się na rynku pracy IT, zarówno w otrzymaniu pierwszego zatrudnienia, ale także w dalszym rozwoju zawodowym. Realizując się w roli szkoleniowca, dzielę się swoją HRową wiedzą i doświadczeniem. Poza pracą uwielbiam górskie wędrówki i gotowanie.”