SDA / Dlaczego warto już teraz zdobywać kompetencje przyszłości?

Dlaczego warto już teraz zdobywać kompetencje przyszłości?

Jeszcze w 2017 roku według raportu Gumtree.pl pt. “Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy” 48% z nas uważało, że za 10 lat w pracy zawodowej dalej będzie robić dokładnie to samo, co robi obecnie. Dzisiejsze prognozy jasno pokazują, że blisko 50% wykonywanych przez nas zawodów zostanie zastąpiona pracą maszyn. W 2020 roku wiemy już, że połowa ankietowanych Gumtree.pl była w błędzie.

Świat biznesu po COVID-19

Dziś rzeczywistość jest zupełnie inna. Pandemia COVID-19 kompletnie odmieniła polską i światową gospodarkę, generując mnóstwo strat i zapaść gospodarczą. Wiele branż i przedsiębiorstw upadło, a dla odmiany wiele innych przeżywa gospodarcze ożywienie. Nastąpiła masowa informatyzacja. Biznes przeniósł się ze świata offline do online. Do tego według ekspertów z Institute for the Future Uniwersytetu w Phoenix na rynek pracy wpływają social media, sztuczna inteligencja, starzejące się społeczeństwa i ekspansja globalnych korporacji technologicznych, takich jak Facebook, Google, Netflix, Apple czy Microsoft. Jakie zatem umiejętności i kompetencje przyszłości będą nam potrzebne, aby nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością?

Kompetencje przyszłości: czego się uczyć, by zarabiać (więcej)?

To przerażające, ale jedynie 26% polskich studentów uważa, że wiedza i umiejętności zdobyte na uczelni pozwolą im na sprawne odnalezienie się na rynku pracy. Co z pozostałymi, młodymi magistrami? Co z osobami w średnim lub przedemerytalnym wieku, które w każdej chwili mogą stracić pracę z powodu kryzysu gospodarczego?

Umiejętności miękkie przyszłości

World Economic Forum, czyli Światowe Forum Ekonomiczne, na podstawie rozmów z HR’owcami co roku przygotowuje listę i ranking kluczowych umiejętności i kompetencji, które mają zapewnić pracę w najbliższych latach. Jakie są ich prognozy na III dekadę XXI wieku? Oto top 13 kompetencji miękkich przyszłości od A do Z na bazie raportu “The Future Of Jobs”:

  • Analiza danych
  • Design thinking i myślenie projektowe
  • Elastyczność poznawcza i otwartość na nowe rozwiązania
  • Inteligencja emocjonalna
  • Kompleksowe rozwiązywanie problemów i wdrażanie nowych rozwiązań
  • Kreatywność i myślenie nieszablonowe (“out of the box”)
  • Krytyczne myślenie
  • Logiczne rozumowanie
  • Samodzielne wyciąganie wniosków i sprawne podejmowanie decyzji
  • Zarządzanie zespołem i umiejętności przywódcze
  • Zdolność pracy w zespole, także tym wirtualnym (tzw. virtual collaboration)
  • Zdolności negocjacyjne i mediatorskie
  • Zorientowanie na usługi

Umiejętności twarde przyszłości

Każdy kurs, dyplom lub certyfikat ma moc i wyróżnia Twoje CV na tle setek innych. Branżą, która od lat rośnie, niezależnie od kryzysów i zmian na rynku pracy, jest… IT i programowanie. W połączeniu ze zdolnościami językowymi, w tym podstawami języka angielskiego dla programistów, wakaty z wysokimi zarobkami są na wyciągnięcie ręki.

Do 2022 roku według World Economic Forum 75 mln księgowych, sekretarek, listonoszy i pracowników fizycznych straci pracę. To już ten moment, w którym przez automatyzację te zawody zaczną zanikać. W ich miejsce świat już teraz potrzebuje front-end i back-end developerów, UX / UI designerów, analityków i badaczy danych (data scientist), specjalistów od big data, projektantów AI i testerów oprogramowania – łącznie tylko w naszym kraju to ponad 200 000 wolnych miejsc pracy w branży IT. To Ci eksperci będą odpowiadać za cyfryzację naszej rzeczywistości i transformację wszystkiego, co tylko możliwe, do internetu.

Pracownik, który ma kompetencje przyszłości – czyli kto?

Idealny pracownik przyszłości to przede wszystkim kreatywny, multi-taskingowy, interdyscyplinarny specjalista IT, z otwartą głową, trzymający w garści zarówno teorię, jak i praktykę, pełen empatii do innych i zdolności liderskich. To ekspert, który świetnie poradzi sobie tak na swoim podwórku, jak i w środowisku międzynarodowym, który cały czas dba o swój rozwój, szkoli się, czyta książki i słucha podcastów. Chcesz stać się jednym z nich? Sprawdź ofertę kursów w największej akademii programowania w Polsce, czyli Software Development Academy. Być może ten klik będzie pierwszym krokiem ku Twojej nowej, zawodowej przyszłości? Kliknij i zaryzykuj. 🙂