SDA / Nauka programowania: 9 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

Nauka programowania: 9 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

 

Na rynku pracy w IT, według najnowszych danych, potrzeba nawet 1 000 000 programistów na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że moda na IT nie minie nawet do 2030 roku. Tutaj nie ma miejsca na kryzys. Postanowiliśmy więc stworzyć krótki przewodnik po najczęściej zadawanych pytaniach i odpowiedziach, aby rozwiać wszelkie wątpliwości tych, którzy stawiają lub dopiero chcą stawiać pierwsze kroki w IT. Czy programowanie to coś dla Ciebie?

1. Jak zacząć naukę programowania od zera?

Czy studia programistyczne są niezbędne? Niekoniecznie.

Nauka dla dorosłych to nie lada wyzwanie, ale jeśli masz w sobie wystarczająco dużo motywacji do działania i chciałbyś od zera nauczyć się programowania z domu, możesz wykorzystać bezpłatne materiały do nauki programowania online np. kursy online lub aplikacje do nauki programowania, czy niedrogie kursy i szkolenia online.

Kiedy poczujesz, że “to jest to” i będziesz przekonany, że warto zainwestować w swój rozwój w IT, postaw na profesjonalną akademię programowania i własną naukę podczas budowania portfolio programisty.

2. Kto może zapisać się na kurs i zostać programistą?

Teoretycznie każdy, ale w praktyce… nie każdy. Oczywiście, w IT poradzi sobie zarówno umysł ścisły, jak i typowy humanista. Ważne jednak, aby adept sztuki kodowania:

  • chciał się uczyć, a do tego cierpliwie i wytrwale poznawał tajniki sztuki programowania (to nie jest do “ogarnięcia” w tydzień, czy dwa),
  • myślał analitycznie i logicznie, aby sprawnie rozwiązywać napotkane problemy i trudności,
  • potrafił pracować w Zespole, komunikować się ze współpracownikami (a w przyszłości także np. z Klientami, zamawiającymi usługi, czy oprogramowanie IT) i zarządzać projektami.

Do każdej specjalizacji w IT są także określone pewne predyspozycje, czy wcześniejsze doświadczenie zawodowe, które pomoże odnaleźć się w nowej roli. Przykładowo UX / UI designer lepiej poradzi sobie, mając w zanadrzu podstawy projektowania graficznego, a data science specialist szybciej wdroży się w nowe zadania dzięki wiedzy z dziedziny matematyki, statystyki i programowania.

3. Jaki język programowania wybrać na początek?

Na start kariery w IT warto postawić na front-end development i takie języki programowania jak JavaScript, CSS, czy HTML5. Ciekawą alternatywą na początek będzie back-end developer ze znajomością Java i Python lub tester oprogramowania. To będą świetne punkty wyjścia do kolejnych stopni zaawansowania jako programista.

Na naszym blogu znajdziesz kompletny przewodnik o tym, jaki język programowania wybrać na początek oraz kilka przykładów osób, które mogą, a nawet powinny zostać front-end developerami.

4. Czy muszę znać angielski, aby zostać programistą?

Nie trzeba, ale warto. Będzie Ci po prostu łatwiej zacząć lub rozwijać się w świecie IT, mają opanowane podstawy języka królów. Metod nauki języka angielskiego dla programistów jest mnóstwo. Z pewnością któraś przypadnie Ci do gustu.

5. Jak długo trwa nauka programowania?

Programista uczy się przez całe życie. Świat IT zmienia się na tyle szybko, że cały czas musisz być na bieżąco. Znajomość nowinek w branży i obserwacja, co dzieje się na rynku, to must have. Pierwszy kurs online lub stacjonarny, wprowadzający Cię do roli programisty, to minimum 300-400 godzin nauki teorii i praktyki. Od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo. Potem przychodzi czas na pierwszą pracę w IT i od roku do kilku lat w roli juniora pod okiem mentora. Kolejny etap to kilka lat pracy jako samodzielny programista, aby następnie zostać seniorem lub team leaderem.

 6. Czy muszę przygotować się do kursu programowania?

Tak, przed rozpoczęciem kursu w akademii programowania powinieneś otrzymać prework. Są to materiały i zadania do przepracowania w domu, których ukończenie zajmie Ci kilkadziesiąt godzin. Lepiej tego nie odpuszczać, ponieważ dzięki zawartej tam wiedzy łatwiej będzie Ci zrozumieć pierwsze wykłady i practises, prowadzone przez trenerów.

 7. Kiedy “zwróci” mi się koszt kursu programowania?

Zarobki w IT z roku na rok rosną. Szczególnie w post-pandemicznej rzeczywistości, gdy coraz więcej biznesów przechodzi ze świata offline do online. Kurs w akademii programowania to dziś nie koszt, a inwestycja. Ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pierwsza pensja w roli junior developera może wynieść od 3000 do 4000 PLN netto. Łatwo policzyć, że kilka miesięcy pracy zwraca taką inwestycję z nawiązką. Do tego w kolejnych latach, jeśli będziesz dalej rozwijać się w branży IT, możesz liczyć na pięciocyfrowe przelewy co miesiąc.

 8. W jakim wieku warto zacząć naukę programowania?

Świat ten nie ma ograniczeń wiekowych. W SDA mamy absolwentów, którzy zaczynali naukę w wieku kilkunastu lat. Nie brakuje również seniorów, który pierwszy raz zetknęli się z programowaniem po siedemdziesiątce. Nauka programowania nie liczy lat – to świetny pomysł dla dzieci i dorosłych.

 9 .Jak dostać się do akademii programowania?

Nic prostszego. Wystarczy wybrać zgodny z Twoimi predyspozycjami i zainteresowaniami kurs w Software Development Academy, a następnie przesłać niezbędne zgłoszenie i zarezerwować miejsce. Jeśli nie wiesz jeszcze, która ze specjalizacji byłaby dla Ciebie idealna, napisz do nas i umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem ds. kariery w IT, który pomoże podjąć Ci najlepszą decyzję lub dołącz do jednego z naszych bezpłatnych webinarów informacyjnych.