Jeśli chcesz nauczyć się programowania, przyjdzie Ci zmierzyć się z pytaniem: Ile czasu zajmuje nauka programowania? Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja sytuacja wyjściowa i dokąd właściwie zmierzasz. Oto kilka refleksji na ten temat.
Ile trwa nauka programowania od zera? Przyjmując, że zero oznacza żadnych doświadczeń programistycznych i umysł humanisty. Wszystko zależy na przykład od tego, ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na naukę. Przy czym optymalny czas to około 5 -10 godzin. Tak, są osoby, które będą Cię przekonywać, że można kodować nawet przez 15 godzin dziennie, ale na dłuższą metę to nie jest ani zdrowe, ani produktywne.
Czy wystarczy mi czasu?
Zakładając, że na naukę samych podstaw programowania musisz poświęcić co najmniej kilka miesięcy życia – praca przez 15 godzin dziennie to fatalny pomysł. Programowanie to zajęcie kreatywne, wymagające nieraz świeżego spojrzenia i innowacyjnego myślenia. Kreatywność zaś z pewnością kończy się po 10 godzinach kodowania, a może nawet wcześniej.
Masz szansę nauczyć się programowania nieco szybciej niż inni, jeśli zetknęłaś/zetknąłeś się z tym tematem już wcześniej. Na przykład na zajęciach programowania robotów dla dzieci, czy programując proste gry komputerowe przy użyciu narzędzi dla juniorów. Łatwiej będzie Ci także, jeśli masz tzw. ścisły umysł i logiczne wnioskowanie nie jest Ci obce.
Jak zacząć uczyć się programowania?
Załóżmy zatem, że uczysz się i ćwiczysz programowanie 5 -10 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Pamiętasz regułę 10 tysięcy godzin Malcolma Gladwella? Twierdził on, że aby zostać mistrzem w jakiejś dziedzinie, trzeba poświęcić 10 tysięcy godzin na naukę i praktykę przedmiotu. W Twoim wypadku oznaczałoby to minimum 4 lata. To za dużo? Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie badania potwierdzają regułę Gladwella, a wiele im zaprzecza. Inny amerykański autor, Josh Kaufman napisał nawet bestseller pt. Pierwsze 20 godzin: Jak nauczyć się czegokolwiek szybko (The First 20 Hours: How to Learn Anything Fast) Prawda, że pocieszające? Oto cztery reguły szybkiego uczenia według Kaufmana, sprawdzą się, nawet jeśli masz więcej niż 20 godzin.
- Podziel zadanie na drobne kawałki, łatwe do ogarnięcia. Zorientuj się jakie narzędzia i umiejętności będą Ci potrzebne do ich wykonania.
- Naucz się korygować samego/samą siebie. Znajdź 3-5 źródeł wiedzy odnośnie tego, czego chcesz się nauczyć.
- Usuń rozpraszacze. Tę zasadę wszyscy znamy, a brzmi ona “skup się”. Wyłącz telefon, nie sprawdzaj maili i nie chodź po zakupy. Skup się na celu.
- Zaangażuj się. Postanów sobie, że w ciągu 20 godzin nauczysz się jak najwięcej. Najlepiej, jeśli spróbujesz zrealizować jakiś cel lub projekt, coś ciekawego i motywującego. Obiecaj sobie, że w ciągu tych 20 godzin zignorujesz wszelkie frustracje i negatywne myśli.
To tyle Kaufman. A jak na pytanie “ile trwa nauka programowania” odpowiadają organizatorzy rozmaitych kursów kodowania? Pierwsze sukcesy pojawią się już po 250 godzinach nauki (25 dni), 300-400 godzin to etap, kiedy możesz śmiało powiedzieć, że znasz podstawy programowania. Od 500 godzin zaczyna się etap nieustannego szlifowania i poszerzania umiejętności.
Od czego zacząć uczyć się programowania?
Im więcej wiesz o komputerach i o logice języków programowania, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć i przyswoić poszczególne koncepty jak klasa czy obiekt.
Niektórzy twierdzą, że na początku najlepiej zostać testerem oprogramowania i uczyć się poszczególnych języków na bieżąco, pracując już w środowisku IT.
Inni każą dążyć do celu, niezależnie od tego, czy chcesz tylko programować w Javie, czy od razu zostać web developerem. Jak zacząć programować w Javie? Podstawy podstaw tego języka najlepiej poznać z książki. Wiedzę teoretyczną można wzbogacić o darmowe tutoriale z Sieci. Dalej wszystko zależy od indywidualnych potrzeb studenta. Można kontynuować samodzielne zdobywanie wiedzy albo zapisać się na kurs pod okiem doświadczonych mentorów. Jak zostać web developerem? Patrz: “Jak zacząć programować w Javie?”. Nauka Javy lub Pythona to najbezpieczniejszy i najpraktyczniejszy wybór dla każdego, kto chce zajmować się profesjonalnie web developmentem.
Kursy programowania czy warto?
Dlaczego warto programować? – pytają niektórzy, a pytanie jest aktualne nie tylko dla tych, którzy myślą o karierze programisty/tki. Być może za jakiś czas wszyscy będziemy programować, aby komunikować się i sterować otaczającym nas światem maszyn i technologii. Warto się zainteresować tematem i trzymać rękę na pulsie. Na szczęście w SDA zawsze znajdzie się kurs, na który w razie potrzeby można się będzie zapisać.