🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet do 50% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Angielski dla programistów [PORADNIK]

Angielski dla programistów [PORADNIK]

angielski w branży IT

Czy programista powinien znać angielski?

angielski dla programistów

Czy nauka angielskiego dla informatyków jest ważna? To zależy. W końcu wystarczy nauczyć się pewnych sekwencji słów i formuł bez znajomości języka angielskiego. Szczególnie, jeśli chcemy pozostać na polskim podwórku i pracować tylko za polskie stawki. Z drugiej strony, programista bez angielskiego mniej zarabia i ma mniej możliwości rozwoju. Pracodawcy i rekruterzy przeważnie pytają przyszłych kandydatów o ich obycie z językami obcymi. Język angielski jest wszechobecny w branży IT. Jeszcze przed rozpoczęciem przygody z kodowaniem lub już w trakcie poznawania Pythona, czy JavaScript, warto szlifować swoje umiejętności językowe. Język angielski dla programistów jest bardzo ważny. Aleksander Gozdek, Senior Software Engineer & Training Manager z Software Development Academy, mówi jasno: “Angielski w branży IT to podstawa. Jeśli ktoś wystarczająco dobrze nie zna angielskiego, to zamyka sobie drogę do rozwoju, a jego codzienna praca programisty będzie dużo cięższa.”

Do czego przydaje się angielski specjalistom IT?

  1. Najświeższe e-booki, blog posty i inne materiały o IT powstają wyłącznie w języku angielskim. Znajomość tego języka pozwoli Ci szybciej dowiadywać się o branżowych zmianach i newsach.
  2. Polskie firmy IT coraz częściej realizują zlecenia dla firm zagranicznych. W końcu Polska to ogromne zapasy wykształconych specjalistów dla ogromnych, międzynarodowych firm. Dlatego bez komunikatywnej znajomości angielskiego nie dogadasz się z project managerami spoza naszego kraju.
  3. Większość metodyk programowania, standardów, nowego oprogramowania powstaje w języku angielskim. Klienci oczekują, że pełna dokumentacja, jak i nazwy zmiennych, klas, funkcji i interfejsów mają być po angielsku. Dobre praktyki pisania kodu są oparte na języku angielskim. Trudniej będzie Ci zrozumieć, co kodujesz, a może nawet nie dowieziesz projektu w odpowiednim standardzie. Na szczęście z tym słownictwem będziesz stykać się od początku nauki, więc szybko je przyswoisz. Język angielski dla programistów jest obecny na każdym kroku Twojej nauki.
  4. Dobra znajomość angielskiego coraz częściej jest weryfikowana podczas wieloetapowych rozmów kwalifikacyjnych, podczas których musimy porozmawiać online z decydentem z innego kraju.

Angielski dla programistów – 6 sposobów na naukę angielskiego dla informatyków w 2020 roku.

Zrealizuj kurs “English 4 IT”

Jeżeli chcesz poznać specjalistyczne słownictwo ze świata IT? Słownictwo dotyczące baz danych, big data, programowania i sieci komputerowych? W takim razie na początek polecamy książkę z kursem Beaty Błaszczyk pt. “English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko”, wydaną przez Helion. To solidna porcja gramatyki i przydatnych ćwiczeń dla przyszłych i obecnych koderów. Niecałe 40 PLN, które daje szansę na wyższe zarobki (nawet 10 razy większe według raportu EF.pl) i większą płynność w programowaniu – to chyba uczciwy deal, prawda?

Słuchaj najpopularniejszych podcastów (nie tylko o IT) po angielsku.

To propozycja win-win: nie dość, że osłuchasz się z nowinkami w branży, to jeszcze poznasz profesjonalnie słownictwo ze świata IT. Na pierwszy ogień polecamy dwa programistyczne podcasty od Scotta Hanselmana: Hanselminutes oraz This Developer’s Life. Do tego .NET Rocks, prowadzony przez duet Carla Franklina i Richarda Campbella. Słuchając podcastów, spróbuj zatrzymywać co jakiś czas odtwarzanie i powtarzać wypowiedzi rozmówców. Dla zaawansowanych Słuchaczy proponujemy:

Jeśli szukasz do słuchania czegoś spoza branży informatycznej, sprawdź podcast “6 Minute English”, tworzony przez BBC Learning English.

Ucz się angielskiego w aplikacjach mobilnych.

Dzięki temu nową lekcję będziesz mieć zawsze pod ręką. W pociągu, w tramwaju, czekając w kolejce do lekarza, lub… w innych miejscach, w których siedzisz przez kilka minut bez ruchu, możesz rozwijać swój angielski. Takie aplikacje jak Duolingo (w pełni oparta na grywalizacji), SuperMemo (angielski w formie e-learningu online) praktykowane regularnie mogą łatwo przeprowadzić Cię od poziomu A1 do C2.

Obserwuj kanały edukacyjne na YouTube.

Na polskim podwórku warto zwrócić uwagę na “Po Cudzemu”, kanał Arleny Witt. To nauczycielka angielskiego i autorka książek, którą subskrybuje już ponad 500 000 osób. Do tego dorzucamy zagraniczne przykłady kanałów, których prowadzący pomogą Ci rozwinąć Twoje anglojęzyczne skille: VOA Learning English, To Fluency i BBC Learning English.

Oglądaj seriale na Netflix… bez lektora i napisów.

Aby nie było tak sztywno, zaserwuj sobie odrobinę rozrywki. Przestaw swój mózg na słuchanie i myślenie po angielsku. Pomogą Ci w tym takie platformy jak Netflix. W końcu nikt nie zarzuci Ci tracenia czasu na kolejnym sezonie “Gry o tron”. Przecież się uczysz.

Czytaj anglojęzyczne książki dzięki Kindle i Amazon.

Jeśli posiadasz czytnik e-booków, właśnie okazuje się, że masz dostęp do setek tysięcy książek z całego świata, dostępnych w serwisie Amazon. Na początku Twojej drogi nauki języka angielskiego dla developerów sprawdź takie tytuły, jak “The Self-Taught Programmer: The Definitive Guide to Programming Professionally” autorstwa Cory’ego Althoffa, “Code: The Hidden Language of Computer Hardware and Software” od Charlesa Petzolda i “The Complete Software Developer’s Career Guide” napisane przez Johnnego Somneza.

Angielski dla developerów – czy warto?

Zdecydowanie warto. Pamiętaj, język angielski dla programistów jest bardzo ważny. Jak widzisz po powyższych przykładach, inwestycja od 0 do kilkuset złotych (wiele z tych rozwiązań jest za darmo) oraz regularnych porcji Twojego czasu może zaowocować wyższymi dochodami i lepszymi zleceniami. Jeśli czujesz, że to dobry moment na rewolucję w Twojej karierze zawodowej, ucz się angielskiego i realizuj kursy online dla specjalistów IT, a już niedługo Twoje życie zmieni się nie do poznania.