🚨 Zgarnij kurs AI Engineering 40% taniej! Mamy tylko kilka miejsc. >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Prześwietlamy oferty pracy w IT! Jakich benefitów pracowniczych możesz się spodziewać?

Prześwietlamy oferty pracy w IT! Jakich benefitów pracowniczych możesz się spodziewać?

Wokół branży IT narosło mnóstwo mitów i półprawd, ale funkcjonuje w niej także sporo niewiadomych. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jak to wygląda w rzeczywistości – czy IT naprawdę jest krainą miodem i mlekiem płynącą? Czym są benefity pracownicze? Czy ci wszyscy programiści, testerzy czy designerzy naprawdę mogą pracować z domu i czemu uśmiechają się lekko na myśl o owocowych wtorkach? Śpieszymy z wyjaśnieniami!

Prawdy można szukać w wielu miejscach. Dopytując osoby pracujące w branży, wertując blogi lub czytając wypowiedzi pracowników firm, czy choćby uczestnicząc w targach pracy. Jednak które z tych środków jest najwiarygodniejsze? Odpowiedzi najlepiej szukać bezpośrednio u źródła, bo gdzie indziej ją znaleźć, jak nie w ogłoszeniach o pracę? Przeanalizujmy kilka najczęstszych benefitów pracowniczych pojawiających się w ofertach pracy w IT.

Co to są benefity pracownicze?

Ale zanim zaczniemy, trzeba zadać sobie fundamentalne pytanie: co to są benefity pracownicze? To tak zwane świadczenia pozapłacowe. Oprócz miesięcznego wynagrodzenia Twój pracodawca może zaoferować Ci szereg udogodnień, które mogą nie tylko usprawnić i umilić Twoje życie zawodowe, ale także i prywatne. Do najczęstszych benefitów można zaliczyć wszelkiego rodzaju bonusy takie jak:

  • karty sporotwe umożliwiające wstęp do wszelkiego rodzaju placówek sportowych lub uczestnictwo w zajęciach fizycznych, 
  • prywatna opieka medyczna, która upoważnia Cię m.in. do odbywania konsultacji medycznych,
  • śniadania/lunche firmowe, podczas których masz możliwość zintegrować się z pozostałymi pracownikami (no i oczywiście zjeść za darmo 😏),
  • owocowe wtorki – czyli świeża, cotygodniowa dostawa owoców do biura.

Takich świadczeń możesz spodziewać się w wielu branżach, ale jakie benefity są najpopularniejsze w IT? Sprawdziliśmy to dla Ciebie. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz pod poniższą grafiką. Jeśli jednak wolisz sprawdzić to na własną rękę i myślisz o przebranżowieniu do IT, to z przyjemnością o tym opowiemy.

Wybierz kurs, który Cię interesuje i zapisz się na darmowy webinar, a przekonasz się, że straszne oferty pracy w IT to przeszłość!

Elastyczne godziny pracy

Z pewnością znasz to uczucie, kiedy ustawiasz pierwszy budzik na 6:30, kolejny na 6:35, następny na 6:40… i tak w koło Macieju, aż ostatecznie do pracy przychodzisz po czasie.

Nie będziemy Cię oszukiwać, elastyczne godziny pracy nie sprawią w magiczny sposób, że zaczniesz przychodzić na biura punktualnie, ale za to jak się wyśpisz! To częsty benefit, który wynika z zadaniowego podejścia do pracy. W IT nie musisz otwierać biznesu o szóstej rano, musisz wykonać określone zadanie i masz na to określony czas. Czy zaczniesz to robić o wschodzie słońca, czy po południu? Najważniejsze, żeby było na czas!

Dlatego pracując w IT często będziesz mieć wybór: czy chcesz zacząć pracę o siódmej, czy może o dziesiątej rano. Gdyby tylko nie te dojazdy…

Praca zdalna, czyli tzw. home office

Dojazdy? Jakie dojazdy? Praca zdalna to nie mit. Dokładnie zweryfikowała to pandemia COVID-19. Czasy ograniczonego kontaktu z innym człowiekiem pokazały, że nie trzeba codziennie przedzierać się przez korki w drodze do biura, aby po ośmiu godzinach powtórzyć tę wątpliwej jakości przyjemność, lecz tym razem w drodze do domu. 

W branży IT praca zdalna stanowiła normę jeszcze w czasach przed pandemią Koronawirusa. Widać to bardzo wyraźnie po ofertach pracy. Często na stronach branżowych można nawet sortować ogłoszenia według tego kryterium. Takie rozwiązanie bardzo pozytywnie wpływa na tzw. work-life balance, czyli koncepcja zarządzania czasem stawiająca za cel odnalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym. W IT możesz pracować, skąd tylko zechcesz, byle mieć dostęp do internetu!

Pracuj, skąd chcesz! Workation w praktyce

Z domu, biura czy Malediwów… no właśnie. Któż nie chciałby pracować w cieple karaibskiego słońca albo obserwując przez okno zorzę polarną? Wyobraź sobie: kończysz pracę, zamykasz laptopa i wskakujesz w strój kąpielowy, aby poopalać się na chorwackiej plaży. W IT jest to możliwe.

Tzw. workation to coraz popularniejszy – również w Polsce – benefit pracowniczy. Jak wspominaliśmy wcześniej, pracodawcy w IT głównie zależy na tym, aby pracownicy zrealizowali swoje zadania na czas oraz żeby finalny produkt był w dobrej jakości. A jak to zrobić, jeśli pogoda na zewnątrz nie nastraja pozytywnie do pracy, a wręcz budzi frustrację? “Pracowakacje” to nie praca na wakacjach, tylko wygodne połączenie wykonywania swoich obowiązków z przyjemnością. 

Firmy IT coraz częściej widzą, że jeśli zapewnią swoim pracownikom warunki do realizowania swoich marzeń podróżniczych bez rezygnowania z kariery zawodowej, to jakość ich pracy się zwiększa. Dzięki temu coraz częściej widzimy ten benefit w ofertach pracy do IT.

Karta sportowa i prywatna opieka medyczna

Karta sportowa i prywatna opieka medyczna to niemalże nieodzowny element każdej oferty pracy w IT. Te benefity są popularne do tego stopnia, że wielu programistów czy testerów zdziwiłoby się gdyby firma, do której aplikują, nie oferowała takiego udogodnienia. 

Karta sportowa pozwala na darmowe korzystanie z usług placówek sportowych, które należą do programu. Za jej okazaniem pójdziesz nie tylko na najbliższą siłownię czy basen, ale skorzystasz także z wielu zajęć sportowych w Twoim miejscu zamieszkania, takich jak lekcje tańca czy joga.

Z kolei będąc beneficjentem prywatnej opieki medycznej, możesz konsultować swój stan zdrowia ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny, a także liczyć na kompleksową opiekę. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Pracuj.pl pt. „Benefity oczami pracowników”, aż 60% respondentów wskazało, że pakiet medyczny jest dla nich najatrakcyjniejszym benefitem. 

Nikogo nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że państwowej służbie zdrowia na wizytę u specjalisty często trzeba czekać dłużej niż trzy miesiące, a do niektórych nawet kilka lat!

Firma, która dba o rozwój – jak wykorzystać budżet szkoleniowy?

Dobry pracownik to wykwalifikowany pracownik, a branża IT prężnie rozwija się z dnia na dzień. Wielu pracodawców zdaje sobie z tego sprawę, dlatego chce, aby zatrudnione przez nie osoby były najlepszą kadrą specjalistów na rynku. Dzięki temu będą mogli dostarczać jeszcze lepsze rozwiązania. W związku z tym, częstym benefitem w ogłoszeniach o pracę jest właśnie budżet szkoleniowy.

Pracownik dzięki temu może przeznaczyć wybraną kwotę w ciągu roku na rozwój w tematach zawodowych i wykorzystać na poprawienie swoich umiejętności, co pozwoli mu na jeszcze lepsze wykonywanie swojej pracy. Wykorzystanie budżetu szkoleniowego działa z obopólną korzyścią. Często można wykorzystać go na kursy programowania, ale także na szkołę językową, a nawet jako dofinansowanie studiów podyplomowych!


A jeśli chcesz poznać branżę IT od środka i dowiedzieć się więcej o tym, jak się przebranżowić, to zapraszamy na bezpłatny webinar. Sprawdź, który kurs Software Development Academy jest dla Ciebie!