SDA / Blog programisty

Blog programisty

Dlaczego programista powinien prowadzić bloga?

Blog to platforma, która umożliwia dokumentowanie własnych osiągnięć, przekazywanie informacji na swój temat rekruterom. Daje także możliwość umieszczania linków do własnych projektów oraz profili w mediach społecznościowych. Blog jest tym elementem, który zwiększa szanse na uzyskanie świetnej pracy lub na zdobycie klientów (w przypadku bycia freelancerem). W trakcie nauki w szkole programowania kursanci zachęcani są do tego, aby wyróżnić się w tłumie poprzez różnorodne działania, takie jak stworzenie wyrazistego CV, zamieszczenie w sieci własnego portfolio, a także utworzenie bloga, zwracającego uwagę rekruterów. Należy jednak pamiętać o tym, że blog ma być wizytówką programisty, a nie sposobem na zarabianie pieniędzy. Jeśli blog okaże się sukcesem, to oczywiście można uzyskać dodatkowe źródło finansowe. Jednak lepiej nastawić się na bardziej realistyczny wariant, czyli pisanie głównie dla swojej przyjemności. Na rynku jest sporo profesjonalnych blogów programistycznych, z których można czerpać inspiracje.

Kiedy zacząć pisanie bloga i co na nim zamieszczać?

Bloga można zacząć pisać jeszcze w trakcie kursu programowania i zamieszczać na nim własne przemyślenia, informacje o początkach swojej drogi w branży IT. Później, można zacząć tworzyć bardziej specjalistyczne treści, dotyczące technologii, bibliotek, frameworków, konkretnych problemów w trakcie nauki i tworzenia kodu. Na blogu można także zamieszczać swoje wrażenia z różnych rozmów rekrutacyjnych. Treści i linki warto także promować przez media społecznościowe. Dzięki czemu jest większa szansa na zdobycie zainteresowania ze strony różnych grup docelowych: pracodawców, headhunterów, a także osób zainteresowanych programowaniem. Należy pamiętać o tym, że dla niektórych programistów, blogowanie staje się rzeczywistą przyjemnością i frajdą, a także oderwaniem od codziennych obowiązków zawodowych.

Niektórzy dochodzą do takiej wprawy, że piszą nawet kilka lub kilkanaście postów tygodniowo. Blogowanie przynosi satysfakcję, a po pewnym czasie może także pomóc w znalezieniu odpowiedniej pracy. W ten sposób programista daje się znaleźć i jest na dużo lepszej pozycji niż ci, którzy wysyłają tylko CV do firm. Pisanie bloga i stworzenie swojego portfolio w sieci pomaga w budowaniu marki osobistej, a także zdobyciu zainteresowania ze strony rekruterów. Linki do swoich wpisów można zamieszczać w mediach społecznościowych, także tych branżowych. Informację na temat swojego bloga, wraz z nazwą lub linkiem, warto także wpisać w CV. Warto także pamiętać o tym, że blog jest dokumentacją swojej wiedzy i rozwoju osobistego oraz zawodowego. Po latach można wrócić do różnych wpisów i przypomnieć sobie trudne początki lub śmieszne momenty. Śledzenie swoich postępów w programowaniu to doskonały sposób na poszerzanie swoich kompetencji.