SDA / Czy studia są konieczne?

Czy studia są konieczne?

Studia kiedyś a dziś

Jeśli jesteś maturzystą, pewnie słyszałeś o tym nieraz. “Idź na studia, bo tak trzeba”. Rzeczywiście, w pokoleniu naszych rodziców i dziadków, jeśli ktoś miał dyplom wyższej uczelni, to było coś. Kilkanaście procent maturzystów szło na studia.

Dziś licencjat lub tytuł magistra nie mają już aż tak dużego prestiżu i znaczenia. Większość absolwentów liceów i techników idzie na studia. Obecnie aż 45% polskich 30-latków to osoby z wyższym wykształceniem. Dowolny dyplom to nic szczególnego, gdy na studiach głównie uczymy się teorii, a nie praktyki. Znamy setki osób, które powtarzają maksymę: “wiedza ze szkoły i studiów nigdy nie przydała mi się w pracy”. Skądś to znasz?

Oczywiście, bez wątpienia studia medyczne, czy inżynierskie zapewniają niezbędne narzędzia i merytorykę do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Czy jednak ta sytuacja ma miejsce w wypadku branży IT?

Pracodawcy patrzą na realne umiejętności

Doświadczenie zdobywane w pierwszej pracy, pierwsze zlecenia jako freelancer, portfolio i referencje, umiejętność pracy w grupie oraz wszelkie dodatkowe formy działalności i rozwoju – to realnie ceni zdecydowana większość pracodawców, gdy wchodzimy na rynek pracy. Chętnie rzucą okiem na to, co wpisałeś w polu “Wykształcenie” w swoim CV, ale potem zaproszą Cię do wykonania konkretnego zadania próbnego. Co wtedy?

Szczególnie, jeśli planujemy naukę jako dorosły, możemy nie mieć czasu na studia. A jednak rewolucja umiejętności nie zwalnia, więc musimy uczyć się przez całe życie w formule life-long learning. Uwaga! Kompetencje przyszłości możemy zdobywać w inny sposób. Jaki? O tym za chwilę.

Praca za granicą

A co z pracą za granicą? Może tam trzeba mieć ukończone studia, aby zdobyć wymarzoną pracę? Otóż niekoniecznie. Przykładowo, w Norwegii czy Wielkiej Brytanii, czyli w krajach, do których chętnie emigrujemy, bardzo dużo wakatów nie wymaga od nas studiów, a właśnie praktycznych umiejętności i znajomości języka angielskiego. Studia na pewno wzbogacą naszą aplikację i wyróżnią nas np. na norweskim rynku, gdzie niewielu lokalsów studiuje. Nie zastąpią jednak praktycznych skilli.

W branży IT w wymiarze międzynarodowym tym bardziej studia nie mają większego znaczenia – liczy się portfolio programisty i praktyczna znajomość konkretnych języków programowania. Wybierz język programowania na początek, opanuj podstawy angielskiego dla programistów i działaj.

Kursy zamiast studiów?

Jeśli nie studia, to co? Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z prawdziwego zdarzenia powstają akademie i firmy szkoleniowe. Te są w stanie szybciej zareagować na zmiany w światowej gospodarce i prowadzić kursy i szkolenia, które naprawdę przydadzą się w codziennej pracy. Nawet jeśli zdecydujesz się iść na studia, spróbuj połączyć je w formie zaocznej z pierwszą pracą w wymarzonym zawodzie lub dodatkowymi szkoleniami.

Co, jeśli chcesz zostać programistą? Alternatywą lub uzupełnieniem wiedzy z uczelni wyższych jest nasza Software Development Academy, największa akademia programowania i kompetencji cyfrowych w Polsce. Co ważne, zajęcia można efektywnie połączyć z pracą zawodową lub nauką na studiach.

Podczas kursów dla przyszłych programistów w SDA przygotowujemy do pracy w zawodzie:

  • front-end developerów,
  • back-end developerów,
  • testerów oprogramowania
  • projektantów UX/UI
  • data scientists.

Nasi absolwenci po kilku miesiącach nauki mają pierwsze wpisy w swoim portfolio programisty, pierwsze aplikacje i strony WWW swojego autorstwa oraz ceniony w Polsce i w innych krajach Europy imienny certyfikat. Są kilka kroków dalej, przed ich studiującymi rówieśnikami.

Czy studia mają sens?

Czy studia są ważne? Studia nie są niezbędne, by odnieść sukces na rynku pracy, choć formalnie mogą nam się przydać. Prawdziwą wartością są jednak kursy, szkolenia i realne, twarde umiejętności, z którymi przychodzimy do nowej pracy. Szczególnie w świecie IT o wiele cenniejszy jest programista, który ma za sobą kilka “dowiezionych” projektów, niż absolwent informatyki, który wczoraj odebrał swój dyplom.

Chcesz zostać jednym z nich i poczuć, co to znaczy wysokie zarobki w IT? Kliknij tutaj i wybierz swoją ścieżkę rozwoju w IT.