🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet do 50% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Bootcamp – wszystko, co musisz wiedzieć

Bootcamp – wszystko, co musisz wiedzieć

Bootcamp_SDA

Słowo bootcamp oznacza w języku angielskim wojskowy obóz szkoleniowy i kojarzy się raczej z intensywnym wysiłkiem fizycznym na świeżym powietrzu niż z programowaniem. Bootcampy programowania są jednak dość podobne: intensywne, wymagające wysiłku i skupienia i zazwyczaj przynoszące wiele korzyści uczestnikom. A świeże powietrze? No cóż, można zabrać komputer do parku albo otworzyć okno (lub lufcik). 

Bootcamp to sposób na ekspresowe wprowadzenie do świata technologii cyfrowej. Wiedza podana jest w sposób skondensowany i bardzo praktyczny. Celem, prócz rozwoju osobistego, jest znalezienie pracy zaraz po bootcampie. 

Co to bootcamp?

Bootcampy są intensywnymi, przyspieszonymi programami edukacyjnymi, które uczą początkujących programistów wykorzystywania narzędzi do tworzenia i poruszania się po cyfrowej rzeczywistości. 

Czego nauczysz się na bootcampie?

Na bootcampach uczyć można się niemal wszystkiego: od Java Script, Pythona i frameworków po Full-Stack Web Development, Data Science, Digital Marketing, UX/UI Design, czy Cybersecurity. 

Ile trwa przeciętny bootcamp?

Wszystko zależy od tego, czego dokładnie mamy się nauczyć. Minimalny czas trwania obozu szkoleniowego IT to około 6 tygodni. Są też bootcampy, które trwają pół roku, a nawet 9 miesięcy. Jeśli chodzi o wymiar godzinowy, bootcampy mogą być wieczorowe i wtedy zajmują około 4 godzin dziennie. Są też takie, które zaplanowano na 8 godzin dziennie, niczym codzienną aktywność zawodową. W praktyce jednak 8 godzin programowania dziennie to na początku wcale nie jest tak dużo dla kogoś, kto naprawdę chce się tego nauczyć. Im więcej czasu poświęcasz na naukę, tym szybciej staniesz na nogi, jako programista.  

Lepszy bootcamp online czy stacjonarny?

To kwestia indywidualna. Bootcampy offline są droższe, wymagają dojazdów i nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Jeśli jesteś bardziej ekstrawertykiem/tyczką niż introwertykiem/tyczką – stacjonarny bootcamp może być rozwiązaniem dla Ciebie. Chociaż pewno będzie o wiele droższy niż bootcamp online. Zapewni Ci jednak codzienny dostęp do mentora–nauczyciela i drużyny, w której znajdziesz takich jak Ty, początkujących programistów.  

Bootcampy online są z reguły tańsze i łatwiej dostępne. Powinny gwarantować Ci także czas sam na sam z wykładowcą. Koleżanek i kolegów też nie zabraknie, chociaż w postaci online.  

Bootcamp musi być praktyczny

Głównym założeniem bootcampu jest nauka praktycznych umiejętności. Uczysz się, zazwyczaj realizując konkretne projekty, które mają konkretne zastosowanie. 

Twoim wykładowcą i mentorem powinna być osoba, która nie tylko uczy, ale na co dzień pracuje jako programista, data scientist, czy web developer.  

Zrezygnuj z bootcampu, na którym tylko słuchasz wykładu i czytasz objaśnienia. 

Ile trwa nauka oprogramowania?

Czy po półrocznej nauce programowania na bootcampie można szukać pracy jako junior developer? Odpowiedź brzmi tak, chociaż wszystko zależy od tego, ile pracy włożyłaś lub włożyłeś w naukę. Podobno 200–300 godzin to absolutne minimum.

Dobrze zaczepić się gdzieś, choćby na najniższym szczebelku firmowej hierarchii i dalej uczyć od bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. 

Od czego zacząć?

Na bootcamp możesz wybrać się jako osoba całkowicie zielona i świeża, bez żadnych doświadczeń z programowaniem lub światem IT. Jeśli zatem nie masz pojęcia, co chcesz robić, zacznij od języka Java, który jest wszechstronny i uniwersalny i przyda się praktycznie wszędzie.  

Bootcamp – ile kosztuje i dlaczego (aż) tyle?

W USA ceny bootcampów zaczynają się od 5 tysięcy dolarów, ale dobry bootcamp wyceniany jest na około 15 tysięcy USD. Mniej więcej za taką kwotę, można też zapisać się na dobrej jakości amerykańskie bootcampy online. Dlaczego aż tyle? – mógłby ktoś zapytać. Odpowiedź brzmi – bo bootcamp to poważna, życiowa inwestycja. Stoi za nią równie poważna decyzja o spędzeniu kilku miesięcy życia na nauce zupełnie nowego zawodu o specyficznym charakterze.

Dobra wiadomość jest taka, że polskie bootcampy są nieco tańsze, a w dodatku są po polsku. Ciekawostką jest to, że w USA istnieje możliwość zapisania się na bootcampy, za który płacimy dopiero wtedy, gdy dostaniemy pierwszą pracę. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo firma organizująca bootcamp jest żywo zainteresowana tym, żebyśmy tę pracę znaleźli. Z drugiej strony, jak każda “płatność przy odbiorze”, cena takiego bootcampu jest około 2 razy wyższa. 

Podsumowując: masz ochotę zanurzyć się w wiedzy IT aż po uszy, a za jakiś czas obudzić zupełnie innym człowiekiem, przynajmniej zawodowo? Pozbieraj oszczędności i zapisz się na bootcamp.

Zastanawiasz się nad zmianą kariery?

Sprawdź nasze kursy!

sprawdzam