SDA / Co to jest Cybersecurity i jak zostać Specjalistą ds. Cyberbezpieczeństwa?

Co to jest Cybersecurity i jak zostać Specjalistą ds. Cyberbezpieczeństwa?

Specjalista ds. Cybersecurity siedzący przed komputerem

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa jest tak wysokie, że ilość ofert pracy jest dużo wyższa niż liczba dostępnych ekspertów. Raport Cybersecurity Ventures szacuje, że w 2021 roku było aż 3,5 miliona nieobsadzonych miejsc pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, w porównaniu z milionem nieobsadzonych stanowisk w 2014 roku. Ta liczba jest szczególnie niepokojąca, ponieważ skala cyberprzestępczości rośnie równie szybko.

Z tekstu dowiesz się:

  • kim jest Specjalista od Cybersecurity,
  • czym się zajmuje,
  • dlaczego warto i jak zostać Cybersecurity Specialist,
  • jak traktuje go rynek pracy,
  • ile zarabia programista Specjalista od Cybersecurity.

Same Stany Zjednoczone co roku tracą około 100 miliardów dolarów z powodu cyberprzestępczości: cyberprzestępcy atakują zarówno zwykłych obywateli, korporacje, jak i placówki rządowe, takie jak marynarka wojenna USA, która uwaga!, doświadcza ponad 100 000 cyberataków na godzinę. 

Niespotykany dotąd wzrost działań hakerskich na całym świecie przyniósł rok 2021. Hakerzy nie oszczędzają również Polski – polskie firmy w czerwcu tego roku były atakowane średnio 938 razy w tygodniu – jest to 35 proc. w stosunku do stycznia 2022 r. – to pokazuje jak olbrzymi potencjał i możliwości stoją przed specjalistami ds.cyberbezpieczeństwa.

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online, podczas którego przekonasz się, czy to coś dla Ciebie.

Kim jest Specjalista od Cybersecurity?

Każdy lekarz powtarza, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć – to samo tyczy się działań związanych z branżą IT.

Główne zadania Specjalistów od Cybersecurity to: 

  • tropienie luk w zabezpieczeniach i rozpoznawanie incydentów,
  • tworzenie polityk bezpieczeństwa, raportów,
  • współpraca z programistami na poziomie tworzenia systemów i aplikacji,
  • analiza i ocena ryzyka,
  • tworzenie procedur na czas ewentualnego ataku,
  • edukacja osób zatrudnionych w danej organizacji,
  • ochrona danych przed wyciekami danych oraz wrażliwych informacji,
  • odpowiednia konfiguracja sieci,
  • stosowanie haseł odpornych na łamanie metodą słownikową wraz z ich regularnym zmienianiem – wymuszanie na użytkownikach odpowiednio skonstruowanych haseł.

A zatem analiza poziomu zagrożeń, testowanie szczelności zabezpieczeń, rozpoznawanie i unieszkodliwianie ataków to codzienne obowiązki speca od bezpieczeństwa. Zależą one od obszaru, w którym pracuje. 

Czego trzeba, aby zostać Specjalistą od Cybersecurity?

Z pewnością nie obejdzie się bez znajomości programowania. Co prawda specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa nie zawsze musi być programistą, ale powinien dobrze znać przynajmniej jeden język programowania. 

Kolejnymi ważnymi w tej profesji kompetencjami jest umiejętność analizy i przewidywania. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jako spec od cyberbezpieczeństwa powinno się być zawsze o jeden krok przed zbliżającym się zagrożeniem i potrafić przewidzieć kolejny ruch hakera, a nawet być o jeden krok przed nim. Oczywiście są sytuacje, kiedy nie da się uniknąć ataku, ale jeśli już do niego dojdzie, to ważne, żeby zachować chłodny umysł i trzeźwe spojrzenie. Dlatego w tym zawodzie tak ważne jest opanowanie i umiejętność logicznego myślenia.

Kolejną kluczową cechą, jest ciągła chęć zdobywania wiedzy, np. na temat najnowszych technologii, oprogramowania, śledzenie informacji na temat grup hakerskich, które to uciekają się do coraz bardziej wymyślnych sposobów atakowania i zdobywania poufnych danych. 

Dlaczego warto i jak zostać Cybersecurity Specialist?

Kariera w cyberbezpieczeństwie to wiele różnych dróg do wyboru. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z cyberbezpieczeństwem, możesz zacząć od podstawowej roli w IT, jaką jest na przykład pomoc techniczna, administrowanie siecią albo analizowanie bezpieczeństwa informacji. 

Później, wraz z poszerzaniem swojej wiedzy i kompetencji, możesz wybrać bardziej wyspecjalizowane ścieżki.

Możesz podjąć pracę jako inżynier ds. bezpieczeństwa, gdzie wykorzystasz swoją wiedzę o lukach w zabezpieczeniach, aby budować i wdrażać systemy obronne odpowiadające na problemy związane z bezpieczeństwem. Będąc inżynierem, możesz następnie awansować na architekta bezpieczeństwa, odpowiedzialnego za całą infrastrukturę bezpieczeństwa w danej organizacji.

Inną opcją kariery jest obszar incydentów. Co to oznacza ? Jako osoba odpowiadająca i reagująca  na incydenty będziesz monitorować sieć danej firmy i pracować nad naprawą luk w zabezpieczeniach oraz minimalizowaniem strat w przypadku wystąpienia naruszeń.

Jeśli lubisz różnorodność w pracy, możesz być niezależnym konsultantem ds. bezpieczeństwa, zatrudnianym  przez firmy w celu testowania systemów komputerowych i sieciowych pod kątem wszelkich luk w zabezpieczeniach. 

Jak rynek pracy traktuje Specjalistę ds. Bezpieczeństwa?

W branży cyberbezpieczeństwa kilka milionów pracy jest nieobsadzonych. Spośród wszystkich kandydatów, którzy ubiegają się o te stanowiska, mniej niż jeden na czterech ma wystarczające kwalifikacje. Oznacza to, że nie ma lepszego czasu niż dzisiaj, na rozpoczęcie kursów, szkoleń i poszukiwanie pracy w charakterze specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.

Główna wartość firm – dane – znajdują się w przestrzeni cyfrowej, a ta nie jest chroniona wystarczająco. W 2020 roku aż 87% organizacji miało do czynienia z próbami cyberataku, a według danych z raportu Accenture ilość cyberataków w 2021 r. wzrosła o 31 proc. w stosunku do 2020. 

Na szczęście rośnie wiedza właścicieli firm i samych pracowników na temat skali zjawiska i potrzeby zabezpieczenia systemów, sprzętu i przede wszystkim danych. Z przeprowadzonej przez Gartnera ankiecie dyrektorzy firm wskazali cyberbezpieczeństwo na drugim miejscu wśród największych ryzyk dla przedsiębiorstwa. 

Zastanawiasz się, czy branża Cybersecurity jest dla Ciebie?

Oprócz doskonałych zarobków, świetnych warunków pracy i perspektywy rozwoju w pracy niezwykle ważne jest to, aby lubić to, co się robi. Dlatego warto wiedzieć, jakie są cechy idealnego speca od bezpieczeństwa cyfrowego. Być może okaże się, że to zajęcie właśnie dla Ciebie? 

Cybersecurity to przede wszystkim praca bardzo odpowiedzialna i wymagająca dużej koncentracji. Wiedza i doświadczenie pracowników Cybersecurity wpływają na losy klientów i całych organizacji. W tej pracy niezbędne są ciekawość świata, chęć rozwoju i zdolność do analitycznego myślenia. Na pewno nie jest to praca monotonna. Czujesz, że to mógłbyś się sprawdzić? Nie zwlekaj i postaw na rozwój! Ucz się od najlepszych i dołącz do grona najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy IT.

Weź udział w bezpłatnym spotkaniu online, podczas którego przekonasz się, czy to coś dla Ciebie.