Ścieżka do IT jest pełna wyboistych dróg oraz ich rozwidleń. Jeśli tu jesteś, to pewnie znasz front-end oraz back-end. Być może nawet przyszło Ci zmierzyć się z dylematem, co wybrać? A co jeśli powiemy Ci, że nie musisz wybierać – możesz być zarówno jednym i drugim! Taką rolę pełni właśnie Full-stack developer. Sprawdź, kim jest oraz jak można nim zostać.
Z tekstu dowiesz się:
Na sam początek zacznijmy od podstaw. Czym jest back-end oraz front-end? Mówiąc w skrócie, to pierwsze jest wszystkim tym, czego nie widać, a drugie wszystkim tym, co składa się wizualną część strony WWW czy aplikacji.
Back-end to wszystko to, co sprawia, że aplikacja lub strona WWW działa prawidłowo, jak na przykład panel administracyjny czy struktura kodu. Z kolei na front-end składa się cały wygląd i możliwości strony, które pozwalają użytkownikowi na możliwie maksymalną interakcję, takie jak: interfejs strony, menu, grafiki, animacje, układ tekstu. Full-stack developer jest zatem programistą, który łączy te wszystkie umiejętności w jedno.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Full-stack Developera? A może myślisz o przebranżowieniu się? Zapraszamy na bezpłatne webinary, w którym pomożemy Ci z tą decyzją!
Jakbyśmy mieli przetłumaczyć nazwę stanowiska Full-stack Developer dosłownie z języka angielskiego, to uzyskalibyśmy programistę kompletnego stosu technologicznego (z ang. stack – stos). Programista Full-stack jest swojego rodzaju jednoosobowym zespołem od wszystkiego. Działa na back-endzie, front-endzie oraz może być odpowiedzialny za konfigurację serwera, oraz wdrażanie kodu.
Jego kompetencje najbardziej poszukiwane są wśród małych projektów, które nie wymagają szerokiego wsparcia kilkunastu specjalistów. Może tworzyć zatem mniej skomplikowane strony czy aplikacje internetowe, ale także działać w mniejszych firmach, w których jedna osoba wystarcza, aby poradzić sobie ze wszystkimi procesami technicznymi.
Oprócz odpowiedniej wiedzy merytorycznej programista full-stack musi wykazywać się szeregiem umiejętności miękkich. Wśród niech przede wszystkim trzeba wyróżnić samodzielność w działaniu i elastyczność. Osoba pracująca jako full-stack jest “ekspertem od wszystkiego”, zatem musi radzić sobie w sytuacjach, w których sam lub sama potrafi zorganizować sobie pracę.
Na tym stanowisku ważna jest również umiejętność komunikacji z klientem i zleceniodawcami, aby móc najrzetelniej realizować jego potrzeby.
W zakres kompetencji programisty full-stack wchodzi umiejętność posługiwania się różnorodnymi językami programowania w zależności od modelu pracy. Na podstawowym poziomie będą to:
Prócz tego musi m.in. znać system kontroli wersji GIT, sprawnie poruszać się w popularnych frameworkach jak np. React oraz posiadać podstawy tworzenia interaktywnych interfejsów użytkownika. Warto, aby posiadał pogłębioną wiedzę na temat paradygmatów programowania, struktur danych i wzorców projektowych, ale także znał CI/CD w praktyce.
To jedne z podstawowych umiejętności, którymi musi operować początkujący programista full-stack. Stanowią one bazę do dalszego rozwoju i ulepszania swoich kompetencji. Finalnie sylwetka takiego developera powinna wyglądać tak, aby mógł powiedzieć o sobie, że jest specjalistą, który potrafi zrobić wybrane zlecenie od podstaw, czyli od samego początku do uruchomienia usługi. Mówiąc w skrócie – współczesny człowiek renesansu.
Nie da się ukryć, że praca programisty full-stack jest wymagająca. Aby nim zostać, trzeba być specjalistą od wszystkiego. Niewątpliwie jednak, taka pozycja wiąże się z wieloma korzyściami.
Przede wszystkim, posiadając wykształcenie uprawniające do pełnienia tego stanowiska, masz szerokie pole do wyboru swojej przyszłej kariery. Nie musisz koniecznie pracować jako full-stack developer. Pracę znajdziesz również na stanowisku back-end lub front-end developera, a także Web Developera. Tym samym – jeszcze bardziej zwiększasz swoje szanse na znalezienie pracy!
Full-stackiem najczęściej zostają osoby ambitne. To właśnie chęć stałego rozwoju charakteryzuje tych programistów. Z tego samego powodu wybrali właśnie tę ścieżkę. Prowadzenie całego projektu od początku do końca samo w sobie wytycza wymóg bycia coraz lepszym w branży. Trzeba nieustannie pogłębiać swoje kompetencje i stawać się jeszcze pełniejszym programistom, a co za tym idzie – jeszcze bardziej pożądanym przez potencjalnych pracodawców.
To, co można powiedzieć z całą pewnością, to fakt, że przebranżowienie w kierunku programisty full-stack szybko stanie się opłacalne. Posiadając kompetencje z zakresu back-endu oraz front-endu i będąc tym samym w pełni samowystarczalnym programistą, mocno zyskuje się w oczach potencjalnego pracodawcy.
Jak wskazują raporty z branży przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Full-stack Developera potrafi wynosić 11 500 złotych brutto miesięcznie. Tak prezentuje się średnia, jednak realia wskazują, że wynagrodzenie to może być jeszcze wyższe. Nie musisz nam wierzyć na słowo, wystarczy, że sprawdzisz, ile pracodawcy potrafią zaoferować na popularnej stronie z ofertami pracy Just Join IT.
Jak wspomnieliśmy wcześniej – mając kompetencje do pełnienia stanowiska programisty Full-stack, nie musisz się ograniczać. Możesz zostać także back-end, front-end oraz web developerem. Sprawdź, czym zajmują się na co dzień:
Junior Front-end Developer
Na Front-end składa się cały wygląd i możliwości strony, które pozwalają użytkownikowi na możliwie maksymalną interakcję: interfejs strony, menu, grafiki, animacje czy układ tekstu. Mówiąc krótko – wszystko to, co widzimy na ekranie monitora lub smartfona.
Junior Back-end Developer
Back-end to wszystko to, czego nie widać gołym okiem patrząc na stronę internetową lub aplikację. Back-endowcy zajmują się wszelkimi przetwarzanymi danymi znajdującymi się w danej infrastrukturze i zarządzają całym systemem “od środka”. Bez tego nie byłoby możliwe prawidłowe działanie finalnego produktu.
Junior Web Developer
Programista zajmujący się Web Developmentem to osoba, która na co dzień buduje strony i aplikacje internetowe we współpracy z innymi specjalistami IT, takimi jak administratorzy, graficy czy twórcy contentu. Web developer opracowuje kod w wybranym języku programowania, by w ten sposób zorganizować budowę i funkcjonalność strony.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Full-stack Developera? A może myślisz o przebranżowieniu się? Zapraszamy na bezpłatne webinary, w którym pomożemy Ci z tą decyzją!