SDA / Dlaczego warto pracować w IT – 4 powody, które rozwieją Twoje wątpliwości

Dlaczego warto pracować w IT – 4 powody, które rozwieją Twoje wątpliwości

Nie siedź w pracy, której nie lubisz

Pojawiłeś się na naszym spotkaniu, więc coś czujemy, że nie do końca spełniasz się w obecnej pracy. I być może jesteś gotowy na zmianę. A w takim razie, to dobry moment, żeby iść za ciosem. Zastanawiasz się dlaczego warto wejść akurat do branży IT? Wyniki kolejnych badań zgodnie pokazują, że programiści i inne osoby pracujące w branży IT znajdują się w czołówce zadowolonych ze swojej pracy. Wpływa na to wiele czynników, takich jak choćby wynagrodzenie, ale też spełnianie celów zawodowych czy praca z ludźmi, którzy myślą podobnie do nas.
Jest więc duże prawdopodobieństwo, że jeśli teraz zaczniesz działać, zamiast siedzieć w miejscu, już niedługo zwiększysz swoje zadowolenie z pracy.
A im bardziej będziesz zadowolony, tym lepszym pracownikiem będziesz dla swojej (nowej) firmy, lepiej będziesz zarabiał, a przede wszystkim – będziesz szczęśliwszym człowiekiem.
Pamiętaj też, że w tej branży nie ważne jest, ile masz lat – czy dopiero skończyłeś studia, czy masz za sobą całkiem sporą karierę w branży, w której się jednak nie spełniasz. Jeśli masz smykałkę do technologii i chęć uczenia się (a w tej branży będziesz uczyć się ciągle), to kariera w IT stoi przed Tobą otworem.

Zarabiaj więcej

Dlaczego warto? Przede wszystkim dla większych zarobków i podniesieniu komfortu życia. No właśnie, zarobki są chyba czołowym argumentem za tym, żeby rozpocząć przygodę z IT. I choć pieniądze podobno szczęścia nie dają, to satysfakcjonująca, dobrze płatna praca wśród fajnych ludzi z pewnością ma moc uszczęśliwiania.
Od kilku lat, zarobki w branży IT w Polsce stale rosną – i póki co, nie widać, by miało się to zmienić. Oczywiście, wysokość zarobków będzie zależeć od takich rzeczy jak język programowania, lokalizacja czy rodzaj umowy. Ale nawet jeśli spojrzeć bardzo ogólnie na zarobki programistów, to mediana na stanowisku specjalisty wynosi 7500 zł (brutto). Oznacza to również, że aż połowa programistów na stanowiskach średniego szczebla zarabia więcej.
W firmach z branży IT, poza dobrą pensją, z reguły możesz też liczyć na wiele benefitów. Relax roomy z konsolami i piłkarzykami, prywatna opieka medyczna i legendarne „owocowe czwartki”? Tym już dawno nikt w branży się nie ekscytuje. Ale programiści mogą też liczyć na wsparcie w rozwoju, takie jak chociażby szkolenia, dofinansowanie nauki języków czy wyjazdy na zagraniczne konferencje. A to już nie do przecenienia.
Sama „praca nad ciekawymi projektami”, która tak często pojawia się w ogłoszeniach o pracę, jest już wartością samą w sobie. (Oczywiście, jeśli jest odpowiednio nagradzana, ale z tym chyba wszyscy się zgadzamy.)

Nie bój się o pracę

Szacuje się, że w naszym kraju brakuje 50 tysięcy programistów, a ten stan ma się nie zmienić co najmniej do 2030 roku. Firmy wciąż biją się o dobrych specjalistów (nie tylko wspomnianymi już wysokimi pensjami i innymi benefitami), więc to dobry czas, żeby takim się stać i zaoferować swoje usługi. Na rynku jest jeszcze naprawdę dużo miejsca, a ofert pracy jest tyle, że jest w czym wybierać.
Co więcej, programistów brakuje na całym świecie, a firmy z Europy Zachodniej czy zza Oceanu chętnie spoglądają na Europę Wschodnią. Nic dziwnego – mogą tu znaleźć dobry specjalistów za rozsądne pieniądze, które w Polsce wciąż są bardzo dobrymi pieniędzmi.
Jeśli więc potrafisz dogadać się po angielsku (a jeśli nie, to najwyższy czas to nadrobić), to dostęp do międzynarodowego rynku pracy stoi dla Ciebie otworem. Tylko korzystać!

Pracuj, skąd chcesz

Nadal zastanawiasz się dlaczego warto? Praca w branży IT daje Ci też możliwości pracy dosłownie z każdego miejsca na Ziemi. Oczywiście, nie w każdej firmie, nie każdy też nadaje się na freelancera. Ale coraz więcej firm decyduje się na budowanie zdalnych zespołów, w których wciąż możesz pracować na etacie, ze stałą pensją i stałymi obowiązkami. Jedyne, co się zmienia, to miejsce, skąd klikasz.
A jeśli masz smykałkę biznesową, to założenie własnej działalności i praca dla wielu klientów może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu sam będziesz decydować o tym, kiedy i ile pracować
Programowanie jest w czołówce zawodów, które wykonują tzw. cyfrowi nomadzi. Dlatego, jeśli marzysz o pracy pod palmą (i wcale nie jest to przenośnia), a być może po prostu lubisz zmieniać otoczenie (nawet jeśli to będą kolejne kawiarnie w Twoim mieście), przyjrzyj się bliżej możliwościom, jakie daje praca zdalna w IT.
Mamy nadzieję, że nie trzeba Cię już bardziej przekonywać, że warto zmienić branżę na IT i rozwialiśmy Twoje ostatnie wątpliwości.
Teraz, czas zapisać się na kurs i działać!