Fakt, do kursu programowania może przystąpić każdy: zarówno osoba, która dopiero co ukończyła szkołę średnią, jak i absolwent studiów wyższych, a także wieloletni pracownik umysłowy lub fizyczny. Tak naprawdę największe znaczenie ma motywacja, znajomość języka angielskiego oraz chęć nauki. Dotychczasowe raporty wykazały, że na kursy programowania zapisują się nawet osoby w wieku średnim oraz starsze, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać tajniki kodowania. Programowania można się więc nauczyć bez względu na wiek, natomiast to, czy danej osobie spodoba się branża IT i będzie chciała w niej pracować, zależy już od indywidualnych predyspozycji, charakteru i celu życiowego.
Programiści pozornie wydają się osobami zamkniętymi w sobie, które przebywają w „swoim świecie”. Rzeczywiście, w trakcie pisania kodu lub tworzenia wizji aplikacji, programista może być małomówny i skoncentrowany na swojej pracy, jednak w życiu prywatnym ta sama osoba może być otwarta na innych, rozmowna i pełna pozytywnej energii. Praca specjalisty w branży IT opiera się na analitycznym i logicznym myśleniu, a także na pełnym skupieniu na wykonywanych czynnościach, jednak programiści są różni, tak samo jak pracownicy w innych branżach. Można więc spotkać zarówno małomównych introwertyków, jak i rozmownych ekstrawertyków.
W trakcie kursu programowania można nabyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, jednak nie sposób rozwijać się w branży IT bez dalszej nauki i chęci szlifowania swojej wiedzy. Co chwilę, pojawiają się nowe aktualizacje, wchodzą nowe języki programowania, a klienci są wymagający i stawiają przed programistami coraz to nowe wymagania. Właśnie dlatego, dobry specjalista musi uczyć się cały czas, śledzić nowe trendy i poświęcać sporo czasu na rozwój zawodowy i osobisty.
Znajomość matematyki może przydać się na niektórych stanowiskach w branży IT, na przykład w trakcie tworzenia złożonych algorytmów, jednak w rzeczywistości programista wcale nie musi znać na pamięć wzorów matematycznych i chwalić się wysokimi wynikami z matury rozszerzonej z tego przedmiotu. Szczególne znaczenie ma zdolność logicznego i analitycznego myślenia.
Dobry programista musi znać język angielski i to najlepiej na poziomie B1/B2, aby swobodnie brać udział w kursie programowania, uczyć się, a później tworzyć własne aplikacje i porozumiewać się z klientami oraz współpracownikami. Angielski przydaje się praktycznie w każdym miejscu pracy, a przede wszystkim w międzynarodowych korporacjach.
Niejednokrotnie w artykułach w Internecie, słowo programista jest zastępowane pojęciem informatyka. W rzeczywistości nie każdy informatyk jest programistą, a nie każdy programista jest informatykiem. W trakcie zajęć w szkole programowania, kursanci nie uczą się tego, jak sformatować dysk lub dołożyć kostki pamięci, tylko w jaki sposób stworzyć konkretną aplikację i napisać fragment kodu. Nie należy więc utożsamiać programisty z informatykiem, a najlepiej samodzielnie poznać różnice między tymi zawodami.
Zdecydowana większość programistów otrzymuje wysokie wynagrodzenie, jednak warto pamiętać o tym, że osoby początkujące mogą „na start” otrzymać mało atrakcyjną ofertę. W trakcie stażu lub okresu próbnego programista musi przede wszystkim się uczyć, natomiast wysokie zarobki przychodzą same, bo w branży IT rządzi rynek pracownika.
Spora część programistów w ogóle nie skończyła studiów wyższych, nie mówiąc o kierunku informatycznym. Niektórzy specjaliści w branży IT są po studiach humanistycznych lub społecznych, a inni ukończyli szkołę średnią. Kurs programowania jest dla każdego, bez względu na jego poprzednie doświadczenia zawodowe i wykształcenie.