GameDev to ktoś, kto tworzy gry przy użyciu kodowania i grafiki komputerowej, w zespole lub pod własnym szyldem. W praktyce wyzwania zawodowe developerów oraz używane przez nich narzędzia mogą się od siebie bardzo różnić. Twórcy gier często specjalizują się w wybranych etapach procesu tworzenia gry.
GameDev – praca i jej największe wyzwania
Zadania Game Developerów (lub Game Developerek) można podzielić na cztery etapy:
Planowanie/projektowanie gry
Istnieje mnóstwo pytań, na które trzeba umieć odpowiedzieć, planując grę. Każdy jej aspekt – w tym choćby sama narracja i jej kluczowe momenty, muszą być przemyślane i zaplanowane już na samym początku jej tworzenia. GameDev może również planować konkretne struktury kodu, które staną się grą.
Realizacja planu tworzenia gry
Jeśli GameDev pracuje w zespole, będzie delegował poszczególne zadania związane z programowaniem na innych członków, samemu nadzorując realizację planu. Częściej jednak zdarza się, że twórca gry pracuje samodzielnie, delegując na zewnątrz jedynie zadania wymagające specyficznych umiejętności.
Testowanie i usuwanie błędów
Na początku GameDev testuje grę samodzielnie, potem może angażować w ten proces playtesterów zewnętrznych. Testowane może być wszystko, jak choćby kompatybilność gry z konkretnymi urządzeniami, czy jej wydajność. Po wykonaniu poszczególnych testów przychodzi moment na naprawianie błędów i kolejne testy. Ten cykl powtarza się co najmniej kilka razy. Im lepiej zaplanowana była gra, tym mniej boleśnie i krócej przebiega ten jej etap.
Konserwacja gry
Ostatnim typem zadań w pracy specjalisty GameDev jest bieżące konserwowanie gry i usuwanie wszelkiego rodzaju usterek zgłaszanych przez graczy. Grę można także rozbudowywać i wypuszczać na rynek jej kolejne części, najlepiej w oparciu o preferencje i feedback od fanów. Można także tworzyć nowe wersje gry, adaptując ją dla najnowszych urządzeń technologicznych.
Ważną częścią etapu konserwacji gry jest jej dokumentacja. Poza tworzeniem gry GameDev jest odpowiedzialny za dokumentowanie wszystkiego, co dotyczy jej budowy. Jest to ważne zwłaszcza dla twórców pracujących w zespole. Dzięki dobrze prowadzonej dokumentacji gra może być rozbudowywana i pielęgnowana przez kolejne pokolenia GameDevów.
Specjalizacje Game-Developerskie
Oto najbardziej popularne specjalizacje, jakie ma do dyspozycji Game Dev – praca i obowiązki, jakie wykonuje na co dzień.
- UI/UX Developer: Osoba odpowiedzialna za projekt i funkcjonalność interfejsu gry oraz/lub wrażenia, jakie wywiera ona na graczach-użytkownikach. UI są w ciągłym kontakcie z graczami i udoskonalają produkt na podstawie ich feedbacku.
- Programista/ka gier: Osoby specjalizujące się w programowaniu konkretnych rodzajów gier, przeznaczonych na konkretne platformy, o konkretnych parametrach i funkcjonalnościach. Programiści, którzy znajdują swoją niszę technologiczno-programistyczną i dzięki niej są wyjątkowo konkurencyjni na rynku pracy.
- Game Designer: Osoba, która zawodowo planuje konkretne aspekty gry, tak, aby była ona dobrą zabawą. Często współpracuje ze scenarzystą gry, konsultuje jej oprawę muzyczną, tworzy dobrej jakości produkt.
- Projektant/ka dźwięku: Osoba, która zajmuje się muzyką w tle i efektami dźwiękowymi stosowanymi w całej grze.
- Game Artist: Osoba, która specjalizuje się w tworzeniu elementów graficznych wyłącznie dla gier np. szczegółowych modeli 3D czy 2D Pixel Art.
- Animator/ka gier: Ostatni/a na tej liście jest animator/ka gier, czyli osoba specjalizująca się w konkretnych aspektach animacji. Znów, możliwości specjalizacji jest tu niezliczenie wiele.
Dlaczego zostać Game Developerem/ką?
Dwa najważniejsze argumenty są nie do zbicia:
Gwarancja pracy.
Rynek gier rozwija się i rośnie w błyskawicznym tempie, podobnie jak jego wartość. Według CareerExplorer tylko w USA istnieje obecnie 287.200 stanowisk o różnych profilach, związanych z tworzeniem gier. Liczba ta systematycznie rośnie i przez kolejnych co najmniej kilka lat będzie rosnąć.
Dobre wynagrodzenia.
Według GameDesigning, w USA najniższa średnia płaca Junior Game Designera wynosi około $ 61,292 rocznie. Tymczasem Senior Game Developer zarabia średnio 83 739 dolarów rocznie. Ogromny potencjał, jeśli chodzi o zarobki ma m.in. stanowisko Game Artist. Doświadczony GA, wg. CareerExplorer zarabia 144 820 dolarów rocznie.
Jak zostać Game Developerem?
Przede wszystkim zapisać się na stosowny Kurs GameDev dedykowany osobom początkującym. Warto mieć świadomość, że kto raz wejdzie na tę ścieżkę, nigdy nie przestanie się uczyć. Tym bardziej, że im wszechstronniejsza jest wiedza twórcy gier, tym lepiej sprawdza się on w procesie jej tworzenia. Kurs GameDev dostępny jest w SD Academy.