Jeśli zastanawiasz się nad pracą w branży IT, być może dręczy Cię ten częsty dylemat. Co lepsze: informatyk czy programista? Czym różnią się te dwie ścieżki kariery i którą z nich wybrać?
Co robi informatyk
Możesz zostać informatykiem, jeśli skończysz studia wyższe na kierunku Informatyka. Na tym kierunku dowiesz się wszystkiego o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji. Poznasz różne aspekty procesów informatycznych i narzędzia, które są w nich wykorzystywane. Po studiach informatycznych będziesz mieć szerokie rozeznanie na temat przetwarzania informacji. Samodzielnie musisz pokierować tym, jak wykorzystasz tę wiedzę.
Nie spodziewaj się zatem pogłębionych zajęć z programowania. Na studiach będziesz się uczyć, czym są algorytmy, struktury danych, przetwarzanie sygnałów i jak zbudowany jest komputer. Aby się tego dowiedzieć, poznasz podstawy wybranych języków programowania. To zapewne w tym momencie usłyszysz o Javie czy Pythonie.
Możesz potem budować bazy danych, zajmować się sztuczną inteligencją, konstruować komputery. Jeśli mimo wszystko postanowisz zostać programistą – ekwipunku na wyprawę znajdziesz w innym miejscu.
Niektórzy porównują informatykę do medycyny, a programowanie do specjalizacji lekarskich: nie każdy lekarz jest okulistą, ale każdy okulista jest lekarzem. No właśnie. Nie każdy informatyk jest programistą, ale każdy programista… Programista może być informatykiem, ale wcale nie musi.
Co robi programista
Programista to człowiek, który posiada zestaw narzędzi potrzebnych do komunikowania się z komputerem w określonej sprawie. Chodzi głównie o pisanie programów i aplikacji, w takiej formie, aby zrozumiały je konkretne systemy operacyjne. Programistów można podzielić na takich, którzy zajmują się back-endem (zapleczem strony internetowej), front-endem (tym wszystkim, co jest widoczne dla użytkownika) oraz takich, którzy zajmują się tym i tym. Podstawowe narzędzia programisty to języki programowania.
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, dobrym krokiem jest bliższe poznanie Javy. To właśnie specjalistów Javy uznaje się za tych najbardziej rozchwytywanych przez pracodawców. Aby zgłębić temat, zajrzyj na nasze bezpłatne webinary.
Bezpłatne webinary
Zajrzyj na nasze webinary i dowiedz się, dlaczego wybrać Javę.
Charakterystyczny dla tej branży jest jej nieustający rozwój. Sytuacja jest dynamiczna, języki są udoskonalane, co chwila pojawiają się nowe frameworki, biblioteki. Programista musi nieustannie trzymać rękę na pulsie, żeby nie zostać w tyle. Przy okazji zdobywa wiedzę informatyczną, ale nie jest to warunek konieczny do bycia programistą.
Technik programista czy technik informatyk
Analogicznie wygląda różnica między zawodem technika informatyka i technika programisty. Ten pierwszy ma szerszą wiedzę z dziedziny informatyki i bardziej różnorodne możliwości rozwoju. Zajmuje się nowymi technologiami, przekazywaniem, gromadzeniem i przetwarzaniem informacji. Potrafi nie tylko kodować (choć na poziomie podstawowym), ale także zarządzać bazami danych, szyfrować, administrować systemami komputerowymi.
Osoba, która skończyła ten kierunek, może dokonać bardziej świadomego wyboru, co do tego, gdzie w branży IT jest jej miejsce. Technik programista to węższa specjalizacja, w której jednak ciągle jeszcze trzeba będzie podejmować wiele ważnych decyzji.
Technik programista – czy warto
Technik programista to osoba, która tworzy programy komputerowe w określonym języku programowania i wprowadza je do użytku. Technik programista uczy się projektowania baz danych i stron internetowych, programowania i testowanie aplikacji.
Jest to zatem zestaw konkretnych umiejętności, które wymagają operowania określonymi narzędziami. A te nieustannie się rozwijają i zmieniają. Programista musi stale pogłębiać wiedzę. Rynek szybko to zweryfikuje.
Czy programista to trudny zawód
No cóż, trudno odpowiedzieć inaczej niż “to zależy dla kogo”. Aby nauczyć się programowania trzeba praktykować i rozwijać logiczne myślenie, przy okazji jednak zachowując dużą dozę kreatywności. W pewnym sensie każde zadanie programistyczne jest inne, niektóre są intrygujące i ciekawe, a niektóre nudne i żmudne. Może się zdarzyć, że w kilometrach niezbyt eleganckiego kodu trzeba będzie jak najszybciej znaleźć jeden, drobny błąd. Może zdarzyć się też tak, że spotykasz klienta, który co chwila zmienia zdanie, ale nie zmienia deadline’u. Trudno jednak o pracę, która nie ma wad. W przypadku programowania wszelki trud rekompensuje jednak pensja adekwatna do wiedzy i zaangażowania, szerokie możliwości rozwoju i liczne oferty pracy.