Informatyk czy programista, czyli którędy do świata IT

Programista a informatyk-s

Jeśli zastanawiasz się nad pracą w branży IT, być może dręczy Cię ten częsty dylemat. Co lepsze: informatyk czy programista? Czym różnią się te dwie ścieżki kariery i którą z nich wybrać?

Co robi informatyk?

Możesz zostać informatykiem (lub informatyczką!), jeśli skończysz studia wyższe na kierunku Informatyka. Na tym kierunku dowiesz się wszystkiego o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji. Poznasz różne aspekty procesów informatycznych i narzędzia, które są w nich wykorzystywane. Po studiach informatycznych będziesz miał/miała szerokie rozeznanie na temat przetwarzania informacji. Sama lub sam musisz pokierować tym, jak wykorzystasz tę wiedzę.

Nie spodziewaj się zatem pogłębionych zajęć z programowania. Na studiach będziesz się uczyła/uczył, co to są algorytmy, struktury danych, przetwarzanie sygnałów i jak zbudowany jest komputer. Aby się tego dowiedzieć, poznasz podstawy wybranych języków programowania.

Możesz potem budować bazy danych, zajmować się sztuczną inteligencją, konstruować komputery. Jeśli mimo wszystko postanowisz zostać programistką lub programistą – ekwipunek potrzebny na wyprawę będziesz musiała/musiał skompletować sobie sama lub sam.

Niektórzy porównują informatykę do medycyny, a programowanie do specjalizacji lekarskich: nie każdy lekarz jest okulistą, ale każdy okulista jest lekarzem. No właśnie. Nie każdy informatyk jest programistą, ale każdy programista … hmmm. Programista może być informatykiem, ale wcale nie musi.

Co robi programista?

Programista to człowiek, który posiada zestaw narzędzi potrzebnych do komunikowania się z komputerem w określonej sprawie. Chodzi głównie o pisanie programów i aplikacji, w takiej formie, aby zrozumiały je konkretne systemy operacyjne. Programistów można podzielić na takich, którzy zajmują się back endem (zapleczem strony internetowej), front endem (tym wszystkim, co jest widoczne dla użytkownika) oraz takich, którzy zajmują się tym i tym. Podstawowe narzędzia programisty to języki programowania.

Charakterystyczny dla tej branży jest jej nieustający rozwój. Sytuacja jest dynamiczna, poszczególne języki co i rusz są udoskonalane, co chwila pojawiają się nowe frameworki, biblioteki. Programista musi nieustannie trzymać rękę na pulsie, żeby nie zostać w tyle. Przy okazji zdobywa wiedzę informatyczną, ale nie jest to warunek konieczny do bycia programistą.

Technik programista czy technik informatyk?

Analogicznie wygląda różnica między zawodem technika informatyka i technika programisty. Ten pierwszy ma szerszą wiedzę z dziedziny informatyki i bardziej różnorodne możliwości rozwoju. Zajmuje się nowymi technologiami, przekazywaniem, gromadzeniem i przetwarzaniem informacji. Potrafi nie tylko kodować (choć na poziomie podstawowym), ale także zarządzać bazami danych, szyfrować, administrować systemami komputerowymi.

Osoba, która skończyła ten kierunek, może dokonać bardziej świadomego wyboru, co do tego, gdzie w branży IT jest jej miejsce. Technik programista to węższa specjalizacja, w której jednak ciągle jeszcze trzeba będzie podejmować wiele ważnych decyzji.

Technik programista – czy warto?

Technik programista to osoba, która tworzy programy komputerowe w określonym języku programowania i wprowadza je do użytku. Technik programista uczy się projektowania baz danych i stron internetowych, programowania i testowanie aplikacji.

Jest to zatem zestaw konkretnych umiejętności wymagający operowania określonymi narzędziami, które nieustannie się rozwijają i zmieniają. Programista lub programistka muszą ciągle się doskonalić, inaczej szybko wypadną z rynku pracy. Dlatego dobrze, jeśli lubią swój zawód, potrafią trzymać rękę na pulsie i lubią poznawać nowości.

Czy programista to trudny zawód?

No cóż, trudno odpowiedzieć inaczej niż “to zależy dla kogo”. Aby nauczyć się programowania trzeba praktykować i rozwijać logiczne myślenie, przy okazji jednak zachowując dużą dozę kreatywności. W pewnym sensie każde zadanie programistyczne jest inne, niektóre są nudne i żmudne, a inne niewdzięczne. Może się na przykład zdarzyć, że w kilometrach niezbyt eleganckiego kodu będziesz musiała/musiał jak najszybciej znaleźć jeden, drobny błąd. Albo, że spotykasz klienta, który co chwila zmienia zdanie, ale nie zmienia daty deadline’u.

Podsumowując: wybierz zawód programisty, jeśli wydaje Ci się, że programowanie to na prawdę coś dla Ciebie. Gdy jednak masz wątpliwości i trochę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji spróbuj informatyki. Może w świecie IT jest coś, co zainteresuje Cię jeszcze bardziej niż programowanie?

close modal
Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.

zgadzam się