🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet do 50% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Monitor dla programisty, jaki wybrać, na co zwracać uwagę?

Monitor dla programisty, jaki wybrać, na co zwracać uwagę?

Specyfika pracy programisty a wybór monitora

Codzienne obowiązki programisty opierają się przede wszystkim na pracy przy komputerze. Programista najwięcej czasu spędza na pisaniu kodu. Oczywiście w skład jego zadań może wchodzić także opracowywanie różnych projektów pod względem teoretycznym, a także kontaktowanie się z członkami zespołu lub klientami. Warto pamiętać o tym, że w trakcie pracy programista potrzebuje sporego monitora, na którym można wydzielić miejsce na przykład na listę katalogów, a także na środowisko testowe, gdzie można sprawdzić rezultaty swojej pracy. Dodatkowo, programista musi mieć prosty dostęp do wyszukiwarki internetowej oraz poczty mailowej i dodatkowych narzędzi do pracy. Można uznać, że monitor do pracy programisty powinien być przede wszystkim spory, a dodatkowo posiadać doskonałe parametry rozdzielczości.

Na co zwrócić uwagę wybierając monitor dla programisty? Najważniejsze parametry

Poszukując wyjątkowego monitora do pracy dla programisty, warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne i cechy:

  • Ekran – najlepiej LED lub LCD,
  • Przekątna ekranu: 22 – 24 cale są odpowiednie i pozwalają na wygodną pracę,
  • Matryca IPS, która posiada dobry kontrast i świetnie odwzorowuje kolory,
  • Proporcje – najlepiej 5:4, 4:3 lub 16:9, przy czym dobrze zwrócić uwagę na monitory z funkcją PIVOT, która pozwala na zmianę orientacji wyświetlanego obrazu,
  • Rozdzielczość: wystarcza FULL HD, chociaż przy większym budżecie można zdecydować się na 2K lub 4K,
  • Obsługiwane porty: USB 3.0, HDMI to absolutne minimum,
  • Technologia Flicker Free, która sprawia, że monitor eliminuje migotanie ekranu, a więc oczy programisty mogą odpocząć,
  • Częstotliwość odświeżania: 60 Hz i więcej,
  • Czas reakcji: najlepiej poniżej 6 ms.

Warto pamiętać o tym, że na rynku można znaleźć specjalne monitory, dedykowane programistom. Zdecydowanie najlepiej jest zainwestować w dobry monitor, ponieważ to od tego sprzętu zależy efektywność pracy. Dodatkowo wpływa to na stopień zmęczenia wzroku. Programista powinien zwrócić uwagę na to, czy wybrany monitor ma odpowiedni poziom odświeżania, czy eliminuje emisję niebieskiego światła, a także czy ma wystarczająco dużą przestrzeń roboczą do pracy. Wybór konkretnego monitora zależy oczywiście od budżetu, którym dysponuje programista, a także od jego indywidualnych potrzeb. Warto także pamiętać, że w przypadku pracy przez wiele godzin przed monitorem, dobrze jest zdecydować się na zakup okularów, chroniących wzrok i zapewniających wysoką ostrość widzenia.