🚨 Zgarnij kurs AI Engineering 40% taniej! Mamy tylko kilka miejsc. >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Czy warto uczyć się programowania?

Czy warto uczyć się programowania?

 

9 powodów, dla których nie warto uczyć się programowania

Więcej pieniędzy do wydania, więcej zamówień, wystawianie faktur, liczni klienci, a do tego żądni naszego czasu rekruterzy IT, którzy atakują poprzez social media. Ale do rzeczy: dlaczego nie ma sensu uczyć się programowania? Dlaczego nie warto uczyć się kodowania od podstaw? Oto nasze 9 kluczowych wymówek w SDAcademy.

  1. Za mało programistów na rynku.

    Nikt nie lubi hałasu, a eksperci HR aż biją na alarm: zapotrzebowanie na specjalistów IT wzrasta. Na rynku pracy jest za mało wykwalifikowanych profesjonalistów. Dlateie ma sensu tkwić w niszy i samotności. W grupie raźniej. Przykładowo w grupie bezrobotnych. Co dziwne, praca w IT jest w zasięgu ręki. Według Komisji Europejskiej na naszym kontynencie tylko w 2020 roku będzie poszukiwane 756 000 programistów. Kto chciałby być poszukiwany za kodowanie?

  2. Za dużo pracy w IT.

    Branża e-commerce rośnie w Polsce w szalonym tempie. 41% Polaków w ciągu ostatnich 3 miesięcy zrobiło zakupy online. Internet pęka w szwach: w ciągu 60 sekund powstaje 571 nowych stron WWW. Aby utrzymać to tempo rozwoju, z roku na rok usług programistycznych będzie potrzeba coraz więcej. Kiedy to wszystko zrobić?

  3. Za dużo swobody.

    Praca w IT daje możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie. Freelancer IT na home office w komfortowych warunkach? A ile to prądu schodzi, Panie kochany! Ile razy w roku można jeździć na wakacje? Po co siedzieć z laptopem na kolanach w kapciach na Bali lub Tajlandii, kiedy można w godzinę dojechać do biura tramwajem i pracować pod okiem zrzędliwego szefa? Dlatego bierz w ciemno opcję nr 2. Elastyczne formy zatrudnienia dla informatyków? Nuda.

  4. Za dużo pieniędzy.

    Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów IT w zależności od ich poziomu zaawansowania wynosi nawet 18 000 PLN brutto. Co robić z taką fortuną za siedzenie przy komputerze? Na co wydać? A może oszczędzać? Ile to nowych zmartwień i problemów. Podczas gdy średnią krajową wypłatę wydać bardzo łatwo. Co miesiąc aż do zera.

  5. Problemy z wyborem Pracodawcy.

    Tyle tego jest, że człowiek sam nie wie, gdzie pracować. Programowanie to najpopularniejsza ze specjalizacji IT. W 2019 roku 82 597 ofert, czyli 15% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło branży IT. Kolejne 14 285 ogłoszeń dołożyło Just Join IT. Jak z takiej masy wybrać kogoś sensownego?
    A może lepiej szukać pracy w IT za granicą? Milion ogłoszeń rocznie od firm poszukujących programistów w Wielkiej Brytanii. 100 000 etatów w Australii i 253 000 w USA dla specjalistów IT według badań firmy Deloitte. Szalone liczby. Nie sposób się w tym odnaleźć.

  6. Za dużo języków obcych.

    Dla kogo nawymyślali tyle tych języków programowania? Java, C++, .NET, Python, Spring – więcej nie było? Mówi się, że programowanie to trzeci język w życiu (po ojczystym i chociaż jednym obcym), który trzeba znać, aby dziś zrozumieć świat. Serio? Większość woli jednak mówić głównie po polsku.

  7. Możliwość tworzenia projektów od zera.

    Jak to znieść? W roli programisty wdrażasz i wymyślasz nowe rozwiązania. Od pierwszej do ostatniej linijki kodu możesz stworzyć aplikację, która odmieni świat. Poważna odpowiedzialność.

  8. Kontakt z najnowszymi technologiami.

    Programowanie ściśle wiąże się z nowinkami technologicznymi. Ma wiele wspólnego z drukiem 3D, dronami, czy robotyką, nie wspominając już o wszelkich urządzeniach mobilnych i domowej elektronice. Programowanie dotyka prawie każdego gospodarstwa domowego na świecie. A może Tobie wystarcza konfigurowanie pilota od telewizora? Wtedy odpuść sobie kursy IT.

  9. Programowanie rozwija umysł.

    A tu ciągle o tym rozwoju. Niby prawda, że nauka programowania rozwija nasze kreatywne i logiczne myślenie. Kodowanie w dużej mierze oparte jest na logice i matematyce. Co więcej uczy nas konsekwencji, cierpliwości i wytrwałości. Poszerza nasze ambicje. Z drugiej strony, aby zacząć szkolenia IT od podstaw, nie trzeba żadnego specjalnego wykształcenia, czy wiedzy. Wystarczy chcieć. To chyba największy problem.

Nie zgadzasz się z naszymi wymówkami? Uważasz, że warto spróbować uczyć się programowania? Zapisz się na kurs i udowodnij nam, że nie mamy racji!