Tak, wiele darmowych kursów programowania w sieci i zawarta w nich wiedza jest naprawdę przydatna i merytoryczna, choć oczywiście nie zastąpi studiów, czy szkół programowania. Samodzielna nauka wymaga bardzo dużo dyscypliny i motywacji. Poza tym materiały online bywają przestarzałe, więc zanim rozpoczniesz naukę upewnij się kiedy został stworzony dany kurs i czy na wybranej przez Ciebie platformie materiały są odświeżane. Pamiętaj, żeby taki kurs online traktować jako wstęp do nauki, a nie do branży IT – to tylko przedsmak tego co Cię czeka.
Prawdziwa szkoła dla programistów to miejsce, w którym realne umiejętności i informacje są prezentowane i przekazywane w przystępnej formie w języku polskim na żywo przez profesjonalnych trenerów, a jego ukończenie honorowane jest certyfikatem. Jeśli jednak:
podejmij wyzwanie i wybierz z poniższej listy coś na początek. Z których bezpłatnych kursów programowania online warto skorzystać?
Pomyśl, co chciałbyś robić jako programista. Chciałbyś tworzyć aplikacje mobilne, gry, a może strony internetowe? Od tego zależy, jaki język programowania na początek wybierzesz do nauki oraz czy aspirujesz do roli front-end lub back-end developera. A może wolałbyś zostać projektantem UX & UI? Wybór należy do Ciebie.
Jeśli jeszcze nie wiesz, co chciałbyś robić, ale po prostu czujesz, że powinieneś się przebranżowić i wybór padł na świat IT, sprawdź ostatnie raporty i statystyki, dotyczące zarobków na różnych stanowiskach od front-end developera przez administratorów baz danych, back-endów i UXów aż po full-stack developera. Zobacz, jakie cechy potrzebne są na takim stanowisku oraz jakie umiejętności są niezbędne, aby Twoja kariera w IT ruszyła z miejsca.
Jeśli znalazłeś kilka bezpłatnych kursów online do nauki programowania, które merytorycznie odpowiadają Twoim oczekiwaniom, porównaj czas ich trwania i liczbę e-lekcji. Sprawdź też ich stopień zaawansowania, aby nie zrazić się na początku, jeśli jesteś kompletnie “zielony”, ani nie nudzić, jeśli wiesz już co nieco o kodowaniu. Zobacz, jakie opinie w sieci ma wybrany przez Ciebie samodzielny kurs online, szkoła programowania lub platforma e-learningowa. Sprawdź teraz przykłady takich bezpłatnych szkoleń online, które szczególnie polecamy.
Prework SDA to bezpłatna platforma z kursami video oraz quizami z wiedzy dla przyszłych programistów i testerów, na której możesz sprawdzić na czym tak naprawdę to polega i przekonać się czy branża IT jest dla Ciebie. Znajdziesz tam nasze autorskie kursy online.
Codecademy.com to bezpłatna platforma e-learningowa dla przyszłych, początkujących programistów, którzy chcą opanować od zera takie języki programowania dla front-end developerów jak HTML, CSS i JavaScript oraz dla back-end developerów, takie jak PHP, SQL, Java, Ruby, jQuery i Python. W dodatkowo płatnej wersji PRO za blisko 20$ miesięcznie mamy dostęp do dodatkowych, ekskluzywnych materiałów oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami Codecademy.
CodeCombat to unikatowa gra do nauki programowania dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Dzięki niej poznaj podstawy Bootstrap, HTML, CSS, jQuery, JavaScript i Pythona.
CodeAvengers.com to programistyczna platforma edukacyjna dla dzieci, młodzieży, dorosłych i nauczycieli. Znajdziesz tutaj ścieżki rozwoju, dzięki którym opanujesz podstawy HTML, CSS, JavaScript i Python, a do tego nauczysz się tworzyć własne strony internetowe, aplikacje mobilne i gry. Pierwsze 10 dni korzystania z platformy jest za darmo, potem za szkolenia i code campy trzeba już dodatkowo płacić.
Code.org to platforma do nauki programowania dla dzieci już od 4. roku życia z bohaterami najpopularniejszych bajek, np. Kraina Lodu lub gier np. Minecraft oraz gwiazdami muzyki rozrywkowej np. Kate Perry i Nicki Minaj. Platforma, jak i kursy są stworzone częściowo w języku polskim (zdarza się tutaj wiele pomyłek językowych jak “50 miliony uczniów”). Najmłodsi mogą dowiedzieć się m.in. jak tworzyć aplikacje i gry w JavaScript.
Codewars.com to serwis z challenge’ami programistycznymi, gdzie możemy zmierzyć się w kodowaniu z innymi programistami. Do wyboru mamy kilkadziesiąt języków programowania. Na Codewars czekają na Ciebie programistyczne zadania i łamigłówki o różnym poziomie trudności od 1 do 8, tzw. “kata”, za rozwiązanie których zdobywasz dodatkowe punkty. Możesz także tworzyć takie zadania dla innych koderów.
Coursera.org, podobnie jak Udemy, zawiera kursy online z różnych dziedzin, prowadzone przez największe światowe uczelnie i brandy, np. Google, IGM, Stanford czy University of Illinois. W ich katalogu możemy znaleźć także szkolenia online, związane z programowaniem w C++, C, Javie i Pythonie, niestety głównie po angielsku. Do nauki programowania na Courserze przydadzą Ci się podstawy angielskiego dla programistów. Kilkutygodniowe, darmowe kursy programowania, pełne wykładów online, dodatkowych materiałów i testów, zakończone są certyfikatem.
Sprawdź na Courserze takie bezpłatne kursy jak:
Platforma e-learningowa Dash stworzona przez General Assembly to dobry wybór dla początkujących front-end developerów, którzy chcieliby poznać HTML5, CSS i JavaScript w oparciu o konkretne zadania i taski online do rozwiązania.
Dzięki kursom online na DataCamp.com poznamy świat data science oraz podstawy takich języków programowania jak R, Python i SQL. Pierwsze rozdziały kursów i narzędzia do tworzenia swoich pierwszych projektów do portfolio są bezpłatne, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy wybrany język programowania jest dla Ciebie.
Na platformie edukacyjnej edX.org oprócz kursów programowania (computer science) znajdziemy także interesujące, aktualnie trendujące materiały o data science, AI i big data oraz szkolenia dla inżynierów. Za merytoryczną stronę edX odpowiadają m.in. takie uniwersytety jak Harvard, Boston i Berkeley oraz Massachusetts Institute of Technology. W ramach kursów programowania na edX, dzięki którym poznasz SQL, Python, JavaScript, Java, C, PHP oraz C++, masz dostęp do forum dyskusyjnego, na którym możesz skonsultować swój kod z innymi kursantami.
Swoją przygodę z nauką na edX.com możesz zacząć od takich kursów jak:
Egghead.io to platforma stale aktualizowanych kursów wideo i społeczność dla przyszłych i obecnych programistów. Większość kursów z JavaScript, CSS, HTML5, TypeScript, Python, SCSS, Bash, Ruby, Reason, Go i Elixir jest całkowicie bezpłatna.
FreeCodeCamp.org chwali się już 40 000 absolwentów, spośród których najlepsi znaleźli pracę w Google, Microsoft, Apple, Spotify i Amazon. Cały, bezpłatny kurs programowania online trwa ponad 1000 godzin, podczas których od zera poznamy HTML5, CSS3 i JavaScript. Poznacie też biblioteki Node.js, React.js oraz D3.js, a także Gita i Githuba. Dodatkowo płatne w serwisie są jedynie sesje z mentorem.
KhanAcademy.org to międzynarodowa, całkowicie bezpłatna platforma edukacyjna z elementami grywalizacji w języku polskim dla uczniów i nauczycieli, która wspierała rozwój młodzieży w okresie pandemii COVID-19. Tutaj zarówno młodzi, jak i starsi adepci sztuki programowania, nauczą się podstaw i zaawansowanych zagadnień z zakresu takich języków programowania jak HTML, CSS i JavaScript.
Polski kurs online o programowaniu w Javie stworzony przez autorów serwisu KobietyDoKodu.pl. Szkolenie jest stworzone w formie zbioru eksperckich artykułów, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez Java. Wbrew pozorom to kurs nie tylko dla kobiet.
LinkedIn.com/learning (dawniej Lynda.com) to serwis stworzony i propagowany przez biznesowe medium społecznościowe LinkedIn. Pierwszy miesiąc korzystania z tej platformy e-learningowej jest bezpłatny. Większość spośród 16 000 kursów online jest w języku angielskim. Dowiesz się tutaj m.in., jak zostać programistą od front-end przez back-end do full-stack developera. Dodatkowo dowiesz się jak dbać o swoją karierę w IT. No i oczywiście jak kodować w języku Python, SQL, R, JavaScript, Java, C.
MIT OpenCourseWare (ocw.mit.edu) to serwis stworzony i prowadzony przez wykładowców z Massachusetts Institute of Technology. Znajdziesz tutaj bezpłatne kursy programowania, pełne prezentacji i materiałów wideo o C++, Java i
Python.
OpenLearning.com to jeden z niewielu serwisów, aktywnie promujących ideę lifelong learning, czyli nauki przez całe życie. Tutaj odnajdą się także starsi użytkownicy internetu, którzy chcą się przebranżowić i zostać programistami, a także umieścić własny kurs online.
Platformę Pluralsight.com możesz przez pierwsze 10 dni przestestować za darmo. Po tym okresie próbnym dostęp do serwisu kosztuje blisko 30$ miesięcznie. Ich kursy programowania prowadzone są w wyjątkowej formie. Pełne są zadań do rozwiązywania, okraszonych elementami grywalizacji i zdobywania punktów. Na Pluralsight (Code School) nauczysz się HTML, CSS, JavaScript, Ruby, Python, .NET, iOS i Gita. To serwis stworzony dla programistów – juniorów, którzy mają już opanowane podstawy tych języków i aspirują do miana seniorów.
Programmr.com to platforma z challenge’ami, wyzwaniami dla web developerów, którzy wiedzą już co nieco o Java, C++, PHP, C#, Ruby, Python i iOS. Programmr pozwala także na napisanie własnego kodu i udostępnienie go do testów innym użytkownikom.
W Scratch, stworzonym przez Lifelong Kindergarten z MIT Media Lab, przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 8 – 16 lat, możesz programować własne gry i animacje, a do tego udostępniać je społeczności online. Platforma rozwija kreatywność oraz zdolności pracy w grupie i analizowania danych. Wszystko bezpłatnie. Sprawdzi się także dla “starszaków”.
SoloLearn to bezpłatna aplikacja mobilna do nauki programowania. Znajdziemy w niej blisko 1800 lekcji i 15 000 quizów z zakresu Python, C++ i Java. Aplikacja dobrze działa na Androidzie i na iOS. Z materiałów SoloLearn skorzystało już blisko 38 milionów programistów na całym świecie.
Guru99 to platforma do nauki IT. Znajdują się tam kursy zarówno z programowania, Big Data, jak i testowania oprogramowania. Lekcje zawierają przykłady z prawdziwego życia, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć na czym polega dana dziedzina w branży IT.
Piotr Wicherski, stworzył książkę o tematyce testowania oprogramowania, zarobków w branży, pracy zdalnej i tego, czy warto podjąć studia z testowania. publikacja ta pomoże Ci nie tylko zrozumieć na czym polega testowanie, ale również przekonać się czy to ścieżka dla Ciebie.
Kanał UX/UCD – Marszałkowski projektuje jest idealna opcją jeżeli poszukujesz prostej ścieżki jak zostać UX designerem to na pewno przydatne okażą się filmy stworzone przez Piotra Marszałkowskiego. Kanał na YT jest uzupełnieniem dla jego bloga: https://ux.marszalkowski.org
HackDesign jest miejscem, gdzie możesz zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez praktyków UX/UI design. Przerobienie lekcji przygotowanych przez specjalistów pozwoli Ci szerzej spojrzeć na ten kierunek rozwoju w IT.
Kanał na YouTube stworzony przez Zebzę zawiera dużo filmów opowiadających o User Experience oraz User Interface. Przede wszystkim znajdziesz tam filmy, które razem tworzą KURS: Podstawy projektowania.
UX apprentice to idealne miejsce dla każdego, kto zastanawia się nad rozpoczęciem przygody z UX designem. Umieszczone tam materiały pozwolą Ci przejść całą ścieżkę – od researchu, poprzez tworzenie strategii, po zaprojektowanie strony.
Oprócz bezpłatnych kursów programowania online możesz uczyć się także poprzez aktywność w mediach społecznościowych dla programistów dzięki tzw. social learningowi. Zarówno publikowany tam content, jak i dyskusje z innymi użytkownikami mogą pomóc zrozumieć wszystkie meandry kodowania we wszystkich językach. Gdzie najlepiej założyć swój profil, jeśli chcesz rozwijać się w świecie IT? Oto nasze 3 propozycje:
Form nauki, platform edukacyjnych w internecie i używanych dziś języków programowania są dziesiątki. Samodzielny kurs programowania online w serwisie typu Udemy może być dobrym sprawdzianem przed zapisem do akademii programowania. Da Ci jasną odpowiedź na pytanie, czy aby na pewno kariera w IT to dobry wybór. Taki kurs może być także przydatnym repetytorium tego, co już jako słuchacz SDA przerabiałeś na zajęciach.
Nauka programowania to trwający setki godzin proces – włącz do niego bezpłatne kursy programowania, aby wchłonąć jeszcze więcej teorii i praktyki. Szukaj inspiracji i wiedzy w różnych źródłach, a w przeciągu kilku lat zostaniesz prawdziwym ekspertem! Do dzieła!