🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet do 50% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Jak pozyskiwać pierwsze zlecenia w IT?

Jak pozyskiwać pierwsze zlecenia w IT?

Networking

Kontaktów nigdy za wiele. Nie dość, że już podczas kursów programowania nawiążesz wiele cennych znajomości, to jeszcze w kolejnych miesiącach możesz budować swoją pozycję w lokalnych społecznościach z branży IT. Meetup’y, eventy, konferencje, targi pracy IT i szkolenia (w tym online) – wszędzie tam poznasz specjalistów z dłuższym stażem, którzy mogą pomóc utorować Ci Twoją własną ścieżkę kariery programisty. Szukaj tego rodzaju wydarzeń także poza granicami Polski. Zapisz się na konferencje i webinary po angielsku, aby szlifować swój angielski dla programistów.

Strona internetowa

W tym wypadku metoda “szewc bez butów chodzi” nie zadziała. Jako dobry programista powinieneś bez trudu stworzyć własną stronę WWW ze swoim dotychczasowym portfolio i krótkim opisem swojej działalności. Jeśli masz w sobie gen dziennikarza lub radiowca, prowadź bloga lub podcast, który dodatkowo sprowadzi na Twoją stronę więcej ruchu organicznego z Google, a do tego będzie budował Twój wizerunek eksperta z branży IT. Do efektywnego pozyskiwania Klientów poprzez stronę internetową przydadzą Ci się także korepetycje z SEO i pozycjonowania, aby dotrzeć jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google.

Personal branding w social mediach: GitHub, LinkedIn, Facebook

Uzupełniony profil na Gicie to podstawa. Warto też uwierzytelnić swoją markę osobistą oficjalnymi, służbowymi profilami na LinkedIn, czy Facebooku. Wybierając i angażując do pracy programistę – freelancera, pracodawcy chcą odnaleźć w sieci social proof i upewnić się, że jesteś osobą godną zaufania. Chętniej współpracujemy i nawiązujemy biznesowe relacje z osobami, które znamy i lubimy, prawda? Dlatego właśnie potrzebujesz efektywnych social mediów i silnego personal brandingu jako programista.

Projekty IT dla krewnych i znajomych królika

Ktoś z rodziny ma sklep online albo firmową stronę WWW? Może przyda mu się fachowa pomoc? A może z ekipą przyjaciół wpadliście na pomysł świetnej aplikacji mobilnej, której jeszcze nikt nie zrobił? To doskonałe okazje, aby ćwiczyć swoje programistyczne umiejętności, zdobyte podczas kursów w SDA. A przy okazji to kolejny świetny wpis do portfolio.

Polskie i zagraniczne portale i grupy na Facebooku z ogłoszeniami dla freelancerów

Katalogi i magazyny zleceń dla początkujących programistów są na wyciągnięcie ręki. Lub raczej kursora myszki. Ofert wystarczy poszukać na dedykowanych grupach zainteresowań na Facebooku lub portalach z ogłoszeniami i zleceniami dla freelancerów, także tych zagranicznych. Kilka przykładów dołączamy poniżej.

Gdzie szukać pierwszych zleceń w IT?

W branży IT nie ma szans na kryzys. Do tego freelancerów w Polsce, w tym programistów, jest coraz więcej. Według raportu Useme.com wartość rynku takich usług wzrośnie o 28% i przekroczy 12 mld złotych. Konkurencja jest wysoka. Gdzie szukać potencjalnych Klientów w branży IT, dzięki którym wypełnisz swoje portfolio programisty realnymi use-case’ami i projektami?

Polskie serwisy ze zleceniami w IT

Polskie grupy na Facebooku ze zleceniami w IT

Zagraniczne serwisy ze zleceniami w IT

Pierwsze zlecenia w IT – jak zacząć karierę w IT?

Drogi absolwencie SDA, po prostu spróbuj wszystkiego: zleceń dla programistów – freelancerów, praktyk, stażów i programów stażowych, pracy na etacie w software house’ach i w dużych korporacjach, a nawet hobbystycznego kodowania. Dopiero wtedy Twój bagaż doświadczeń programisty będzie na tyle kompletny, abyś sam ocenił, która droga rozwoju i kariery w IT jest dla Ciebie najlepsza i najciekawsza. Czas, start!

P.S. Jeśli jeszcze nie jesteś kursantem lub absolwentem Software Development Academy, najwyższy czas to zmienić i zacząć własną przygodę z branżą IT. Kliknij tutaj i sprawdź, jakie kursy online przygotowaliśmy dla początkujących i poszukujących możliwości rozwoju programistów.