🚨 Zgarnij kurs AI Engineering 40% taniej! Mamy tylko kilka miejsc. >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Jak wygląda dzień z życia programisty?

Jak wygląda dzień z życia programisty?

Jak wygląda dzień z życia programisty

Programiści nie kodują cały dzień

Zazwyczaj programiści zatrudnieni w firmach przychodzą, tak jak inni pracownicy, do pracy na osiem godzin dziennie. Oczywiście, nie spędzają oni całego dnia na pracy przy kodzie. Należy pamiętać, że praca programisty to nie tylko kodowanie. Co więcej, w zależności od firmy i pozycji opis stanowiska i związane z nim obowiązki mogą się znacząco różnić. 

Według wykresu „Zawód programista”, który jakiś czas temu krążył po Internecie dzień pracy w tym zawodzie wygląda następująco:

 – 30% czasu zajmuje walka z maszynami,

  •  – 30% czasu zajmuje walka z ludźmi,

 – 30% czasu zajmuje walka z samym sobą,

 – 10% czasu to cudne kodowanie.

Oczywiście wykres ten został stworzony jako żart. Należy jednak pamiętać, że pracując jako programista czasami trzeba wykazać się ogromną cierpliwością i starannością – tak naprawdę to od programisty w dużej mierze zależy jak będzie przebiegać dzień pracy w tym zawodzie. Jeśli napisany przez niego kod będzie staranny to pojawi się w nim mniej błędów i dzięki temu mniej czasu trzeba będzie poświęcić na ewentualne poprawki. 

Praca programisty w korporacji vs. freelancer

Niezależnie od tego, gdzie się pracuje, to zawód programisty daje pewną swobodę działania i elastyczne godziny pracy. Dla zleceniodawcy ważne jest, aby otrzymał aplikację lub zamówiony kod. Dlatego często to w jakich godzinach czy gdzie wykonywana praca nie jest dla niego istotne. Wielu freelancerów stawia na pracę w godzinach nocnych, wtedy bowiem łatwiej jest im się skupić. Należy pamiętać, że praca programisty, szczególnie w przypadku bycia freelancerem to także szereg wyzwań i kontaktów pomiędzy różnymi specjalistami na różnych szczeblach, na przykład programista-grafik, programista-klient, itd. Dużym atutem pracy jako programista jest również możliwość pracy zdalnej – niezależnie od tego czy pracuje się w firmie czy jako freelancer. Coraz częściej praca zdalna oferowana jest jako jeden z benefitów w ogłoszeniach o pracę jako programista. 

Jeśli pracuje się w software house’ie, początek dnia to przeważnie krótkie podsumowanie zadań i mały daily scrum meeting, czyli spotkanie zespołu w celu podsumowania efektów działań z ostatniego dnia. To chwila na wymianę opinii, a także okazja, by członkowie zespołu podzielił się nowymi sugestiami lub podyskutowali o problemach napotkanych przy realizacji projektu. Nie są to długie spotkania, chodzi o wymianę doświadczeń. Nie można też zapomnieć o czymś, co nazywa się code review, czyli sprawdzaniem kodu swojego i kolegów/kolegi. Jaki jest tego cel? Chodzi o to, aby znaleźć w kodzie lukę, coś, co poprzedniego dnia zostało przeoczone . Dodatkowo czasem ten sam fragment kodu można napisać inaczej, szybciej, w sposób mniej zagmatwany. Właśnie po to kod sprawdza kolega z zespołu lub tester oprogramowania, który może mieć nieco inny styl kodowania lub jak w przypadku testera, zajmować się wyłapywaniem błędów i testowaniem kodu. Dzięki czemu można  wyeliminować sporą ilość błędów, a wiele linijek kodu zostanie zoptymalizowanych. 

Kolejna sprawa, to czytelność kodu. Kod powinien być stworzony tak, by był łatwy do zrozumienia i odczytania przez innego programistę. Code-review jest bardzo pomocny głównie w tych firmach, w których pracują osoby z różnym stażem. Dzięki temu, że doświadczony programista wskaże błędy młodszemu, ten się więcej nauczy. Oczywiście również programiści o dłuższym stażu mogą się dowiedzieć czegoś nowego, przeglądając kod swojego równie doświadczonego kolegi. 

Czy programowanie to zawód dla Ciebie?

Jeśli chcesz zostać programistą odpowiedz sobie na pytanie, czy odpowiada Ci taki styl pracy, czy jesteś w stanie jednocześnie skupić się na projekcie, komunikować z klientem i zajmować się poprawianiem kodu, by doprowadzić go do perfekcji. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to już teraz warto zabrać się do nauki. Ścieżka kariery programisty może być bardzo zróżnicowana. W tej podróży pomocne są kursy programowania, a także kursy testera oprogramowania. Zależnie od wybranego przez nas języka warto zapoznać się z ofertami na przykład kursów programowania Java czy też kursów programisty Python. Szkoła programowania jest dobrym początkiem na tej drodze zawodowej. Warto ją wybrać, jako uzupełnienie naszej wiedzy.