SDA / Kto może i czy powinien zostać frontend developerem?

Kto może i czy powinien zostać frontend developerem?

zostać front-end developerem

Dla nas najpiękniejsze w świecie web developerów jest to, że nie liczy się tu żaden papier z uczelni, tylko realna, praktyczna, aktualna wiedza i umiejętności. To wszystko możesz zdobyć w ramach kursów programowania online lub praktyki. Tak naprawdę każdy może zostać frontend developerem!

Warto się nad tym pochylić, gdyż wciąż na europejskim rynku brakuje blisko 500 000 specjalistów IT. Co więcej ich potencjalne zarobki bez problemu osiągają pięciocyfrowe wartości. Po pięciu latach pracy 80% z nich zarabia powyżej 10 000 PLN miesięcznie, a niektórzy osiągają przychody na poziomie nawet 40 000 PLN.

Kto wie… może to artykuł właśnie o Tobie i Ty także zostaniesz programistą?

zostać frontendowcem

Jakie cechy powinien mieć programista?

Cierpliwość

Programowanie to zdecydowanie nie zawód dla nerwusa. Praca nad nową aplikacją, czy stroną WWW, to często wielogodzinna, żmudna praca. Ponadto wymaga ogromnych pokładów cierpliwości. Szczególnie, jeśli… coś nie działa. Często w szukaniu błędu w kodzie lub konkretnego rozwiązania pomaga metoda gumowej kaczuszki, ale mimo wszystko, warto uzbroić się w spokój i chłodną głowę.

Chęć ciągłej nauki

Świat informatyki i IT rozwija się w niesamowitym tempie. Wiedza, która była bezcenna na rynku pracy dekadę temu, dziś może okazać się jedynie przydatną ciekawostką lub tylko zalążkiem aktualnie używanych języków programowania i narzędzi. Specjalista IT musi cały czas poszerzać swoje horyzonty. Nie może też zamykać się jedynie na jedno podwórko.

Drobiazgowość

Diabeł tkwi w szczegółach. To powiedzenie sprawdza się także wśród programistów. Maksymalna optymalizacja i upraszczanie kodu w roli back-end developera, czy dbałość o design i każdy najmniejszy detal jako front-end lub UX designer to kluczowe cechy dobrych web developerów.

Dyscyplina i dobra organizacja pracy

Bardzo wielu specjalistów IT pracuje zdalnie. Większość ich zadań razem z konkretnymi efektami odnotowywane jest w taskach w Asanie, Trello, czy ClickUp. Nie mają nad sobą marudnego szefa, który nie wskaże priorytetów na dziś na porannym meetingu. Bez dobrej organizacji pracy na home office często trudno wyrwać się z porannych kapci i szlafroka. Dlatego potrzeba dyscypliny, aby zmotywować do finalizowania kolejnych kroków i kamieni milowych w projekcie.

Komunikatywność

Wiele produktów, aplikacji, czy stron internetowych front-end developer będzie realizował z całym Zespołem back-endów, UX’ów i grafików. Bez odpowiedniego flow ze współpracownikami trudno będzie “dowieźć” wszystko na czas.

Kreatywność

Każdy programista powinien mieć w sobie duże pokłady kreatywności, wyobraźni i nowych, ciekawych pomysłów. Bardzo często wymaga tego Pracodawca, aby jego koder sam inicjował i wdrażał własne rozwiązania w życie.

Odpowiedzialność

Każda linijka kodu jest stworzona przez konkretnego front-end lub back-end developera. Jeśli coś nie działa i trzeba to poprawić, programista musi wziąć na siebie tą odpowiedzialność. Jeśli zarządza większym Zespołem, musi być odpowiedzialny za każdego spośród swoich ludzi.

Samodzielność

Często nikt nie wskaże palcem, co robić. Trzeba mieć w sobie ten feeling i zdolność do wyznaczania sobie celów i zadań, aby skutecznie realizować postawione przed specjalistą IT projekty.

Umiejętność pracy w Zespole

Nie każdą sprawę da się załatwić jednoosobową armią. W wielu sytuacjach każdy front-end developer będzie potrzebował wsparcia innych specjalistów.

Kto może zostać frontend developerem?

Jeśli wiemy już, jakie cechy powinien mieć front-end developer, zastanówmy się, kto ma najlepsze predyspozycje do zostania programistą?

Absolwent filologii angielskiej

Ogromna część terminologii IT i języków oprogramowania jest oparta o angielski. Nie bez przyczyny mówi się, że warto łączyć naukę programowania z nauką tego języka. Poliglocie łatwiej będzie zapamiętać znaczenie i sposób działania określonych fragmentów kodu.

Architekt, grafik i projektant 3D

Zmysł przestrzenny, połączenie kreatywności z technologią i analityką, znajomość programów graficznych, praca na projektach – to wszystko może znacząco pomóc architektom i projektantom w przejściu z ich dotychczasowego świata do IT.

Inżynier

Techniczny umysł, niezależnie od dotychczas bliskiej mu branży, o wiele łatwiej poradzi sobie z nauką programowania. Lepiej zrozumie algorytmy i technologie, towarzyszące tworzeniu aplikacji i stron WWW.

Kasjer

Trzeba przyznać, że kasjerów bardzo często charakteryzuje skrupulatność, zdolności matematyczne, zdobyte podczas rozliczeń gotówkowych, czy inwentaryzacji oraz systematyczność. To bardzo przydatne front-end developerowi cechy, które warto wykorzystać. Szczególnie, że kasjerów będzie potrzeba coraz mniej, a speców IT? Coraz więcej.

Księgowy

To z pewnością bardzo cierpliwa, drobiazgowa i zdyscyplinowana grupa zawodowa. Skrupulatnie i dokładnie są w stanie przestudiować linijka po linijce cały stworzony przez siebie kod, podobnie jak rzetelnie filtrują księgi finansowe. Automatyzacja może utrudnić księgowym znalezienie lepszej pracy w ich zawodzie, a nawet pozbawić obecnych etatów. Przebranżowienie się na speca IT może zapewnić im stabilne stanowisko i bezpieczeństwo.

Mieszkaniec małego miasta lub wsi

W regionach najbardziej dotkniętych bezrobociem, w małych miastach i wsiach, warto pomyśleć o pracy zdalnej dla dużej firmy informatycznej. Na to pozwala wiedza i umiejętności z zakresu programowania. Przykładowo: w 2016 roku amerykańska firma Crossover poszukiwała na polskim rynku 1000 web developerów, oferując im nawet 20 000 PLN miesięcznie w zależności od posiadanego doświadczenia. Nie musisz wyprowadzać się za pracą z rodzinnego miasteczka. Zamów sobie pracę z dostawą do domu przez Internet.

Nauczyciel

Przez ostatnie reformy edukacji pracę w edukacji straciły dziesiątki tysięcy nauczycieli. Ich kreatywność, odpowiedzialność za powierzone zadania, umiejętność pracy w Zespole, czy cierpliwość, a także silna motywacja do rozwoju, mogą znacząco pomóc w ich przebranżowieniu do świata IT. Nie wspominając już o nauczycielach informatyki, którzy z łatwością opanują lub już znają podstawy programowania.

Osoba po 50. roku życia

Im najtrudniej znaleźć dochodowe, lub niekiedy jakiekolwiek zajęcie. Tymczasem osoby po 50., a nawet 60. roku życia, to bardzo sumienni, rzetelni i dokładni Pracownicy. Jak dostać pracę w tym wieku? Jeśli tylko jesteś z komputerem za pan brat lub masz wokół siebie dzieci i wnuki, które wprowadzą Cię w cyfrową rzeczywistość, warto wybrać nową ścieżkę rozwoju i skorzystać z nauki programowania online z własnej kanapy.

Rodzic na urlopie wychowawczym

Jeśli masz przed sobą kilka miesięcy, a nawet lat w domu z Twoim ukochanym maluchem, może warto wykorzystać poobiednie drzemki na naukę czegoś nowego? Niestety, nie wszyscy Pracodawcy będą spokojnie czekać na nasz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim. Warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobrze spożytkować ten czas, zdobywając umiejętności niezbędne żeby zostać frontend developerem. Podczas gdy nasze dzieciaki pójdą do żłobka lub przedszkola, Ty już będziesz mieć zbudowane portfolio programisty.

Czy warto i jak się przebranżowić na programistę?

World Economic Forum szacuje, że przez automatyzację do końca 2022 roku na świecie pracę straci 75 milionów księgowych, sekretarek, listonoszy i robotników przemysłowych. W zamian ma powstać 133 mln miejsc pracy dla specjalistów w dziedzinie programowania, czy analizy danych. Polskie Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza, że do 2025 roku w Polsce niezbędnych będzie 200 000 specjalistów tworzących sztuczną inteligencję.

W takim razie czy warto przebranżowić się na programistę? Zdecydowanie tak. To najlepszy moment na takie zmiany zawodowe. Od czego zacząć przygodę z programowaniem? Weź udział w jednym z kursów IT online organizowanych przez Software Development Academy i wybierz opcję z gwarancją pracy w IT. Dzięki temu Twoja kariera specjalisty IT od razu po kursie SDA nabierze wiatru w żagle. To czas na Twój ruch!