Specyfika pracy programisty a wybór monitora

Codzienne obowiązki programisty opierają się przede wszystkim na pracy przy komputerze. Programista najwięcej czasu spędza na pisaniu kodu, chociaż w skład jego zadań może wchodzić także opracowywanie różnych projektów pod względem teoretycznym, a także kontaktowanie się z członkami zespołu lub klientami. Warto pamiętać o tym, że w trakcie pracy programista potrzebuje sporego monitora, na którym można wydzielić miejsce na przykład na listę katalogów, a także na środowisko testowe, gdzie można sprawdzić rezultaty swojej pracy. Dodatkowo, programista musi mieć prosty dostęp do wyszukiwarki internetowej oraz poczty mailowej i dodatkowych narzędzi do pracy. Można uznać, że monitor do pracy programisty powinien być przede wszystkim spory, a dodatkowo posiadać doskonałe parametry rozdzielczości.

Na co zwrócić uwagę wybierając monitor dla programisty? Najważniejsze parametry

Poszukując wyjątkowego monitora do pracy dla programisty, warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne i cechy:

  • Ekran – najlepiej LED lub LCD,
  • Przekątna ekranu: 22 – 24 cale są odpowiednie i pozwalają na wygodną pracę,
  • Matryca IPS, która posiada dobry kontrast i świetnie odwzorowuje kolory,
  • Proporcje – najlepiej 5:4, 4:3 lub 16:9, przy czym dobrze zwrócić uwagę na monitory z funkcją PIVOT, która pozwala na zmianę orientacji wyświetlanego obrazu,
  • Rozdzielczość: wystarcza FULL HD, chociaż przy większym budżecie można zdecydować się na 2K lub 4K,
  • Obsługiwane porty: USB 3.0, HDMI to absolutne minimum,
  • Technologia Flicker Free, która sprawia, że monitor eliminuje migotanie ekranu, a więc oczy programisty mogą odpocząć,
  • Częstotliwość odświeżania: 60 Hz i więcej,
  • Czas reakcji: najlepiej poniżej 6 ms.

Warto pamiętać o tym, że na rynku można znaleźć specjalne monitory, dedykowane programistom. Zdecydowanie najlepiej jest zainwestować w dobry monitor, ponieważ to od tego sprzętu zależy efektywność pracy, a także stopień zmęczenia wzroku. Programista powinien zwrócić uwagę na to, czy wybrany monitor ma odpowiedni poziom odświeżania, czy eliminuje emisję niebieskiego światła, a także czy ma wystarczająco dużą przestrzeń roboczą do pracy. Wybór konkretnego monitora zależy oczywiście od budżetu, którym dysponuje programista, a także od jego indywidualnych potrzeb. Warto także pamiętać, że w przypadku pracy przez wiele godzin przed monitorem, dobrze jest zdecydować się na zakup okularów, chroniących wzrok i zapewniających wysoką ostrość widzenia.