SDA / UX: jak robić to dobrze? 6 porad doświadczonego UX/UI Designera.

UX: jak robić to dobrze? 6 porad doświadczonego UX/UI Designera.

UX/UI Designer ma ogromny wpływ na to jak użytkownicy odbierają naszą stronę lub aplikację. Mamy na to konkretne dowody i statystyki z raportu KPMG:

88% użytkowników nie chce wrócić na witrynę, która ma zły UX.
69% klientów porzuci witrynę, jeśli proces zakupu będzie wymagał zbyt wielu kroków.
53% użytkowników strony mobilnej zrezygnuje z wizyty, jeśli będzie się ona ładować ponad 3 sekundy.

O te i wiele innych wskaźników dba właśnie UX / UI designer. Jak zatem być mistrzem UX? Oto 6 kluczowych porad od specjalisty UX i trenera Software Development Academy.

W UX najważniejszy jest użytkownik – musisz go zrozumieć i sprawić, by się zakochał.

Zadowolony z zaprojektowanego przez specjalistów UX i UI interfejsu internauta to ogromny i najważniejszy sukces designerów. Poznanie i zrozumienie naszej persony, czyli ostatecznego użytkownika aplikacji mobilnej lub strony WWW, jest kluczowe. Wszystko po to, aby tworzyć dobre, odpowiadające na konkretne potrzeby i realizujące cele biznesowe produkty. Dobry UX i rozkochanie w sobie userów to więcej konwersji i lepsza monetyzacja naszego rozwiązania.
Jeśli chcesz lepiej poznać swojego odbiorcę, zweryfikuj np. przy użyciu ankiet lub Google Analytics podpiętego pod dotychczasową stronę WWW Klienta, jego:

  • Wiek
  • Płeć
  • Zawód i wykształcenie
  • Stopień cyfryzacji użytkownika (na ile często i jak korzysta z internetu i urządzeń mobilnych)
  • Zainteresowania, dążenia, oczekiwania, wyzwania, problemy

Koniecznie musisz zrozumieć terminologię, w tym tę podstawową, często pomijaną różnicę między UI a UX.

Każda branża ma swój wewnętrzny język, know-how i zwroty, których nie zrozumie nikt z zewnątrz. Nie inaczej jest ze światem user experience. Każdy doświadczony projektant UX musi wiedzieć, czym jest sortowanie kart (card sorting) lub testowanie na korytarzu (corridor testing).

Różnice między UX a UI

Podobnie jest w kwestii rozróżnienia pojęć UI (User Interface) i UX (User Experience). W końcu specjalista UI sprawia, że użytkownik chce wejść np. na Twoją stronę WWW, a UX’owiec dba o to, aby chciał tam zostać. W dużym uproszczeniu za wygląd narzędzia odpowiadają UI designer i front-end developer, a za jego funkcjonalności UX designer i back-end developer.

Za co odpowiada UX designer i UI designer?

UX designer odpowiada za techniczną i biznesową stronę projektu developerskiego: obserwuje konkurencję. Poza tym zajmuje się benchmarkingiem, analizuje grupę docelową, która będzie korzystać z aplikacji oraz testuje i analizuje stworzone prototypy i wdrożone funkcjonalności. Następnie do gry wchodzi UI designer, który zajmuje się oprawą graficzną, designem i brandingiem tworzonej aplikacji oraz interaktywnością jej interfejsu i dostosowaniem go do potrzeb ostatecznych użytkowników.

UX designer powinien mieć w sobie ciekawość naukowca, którego celem są badania doprowadzające do najlepszego rozwiązania.

Praca nad kodem aplikacji mobilnej lub strony WWW, a następnie etap testów i finalnych szlifów, może zająć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset godzin. Bez cierpliwości i dociekliwości godnej Alberta Einsteina lub Marii Skłodowskiej-Curie żaden programista ani projektant nie doprowadzi swojego projektu do końca.

UX designer oprócz kreatora innowacji jest także badaczem. Wykorzystuje do tego jakościowe i ilościowe metody badań. Badania UX przeprowadza się przy użyciu takich metod, jak m.in.:

  • Wywiady (np. IDI) i ankiety (np. badania NPS – Net Promoter Score),
  • Eye & Mouse Tracking,
  • Audyty i testy A/B.

UX ma za zadanie rozkochać użytkownika niezauważenie, tak by korzystanie z produktu stało się przyjemnością, a powrót był rzeczą oczywistą.

Regularnie powracający na Twoją stronę lub do Twojej aplikacji użytkownicy, czyli stały, “twardy” elektorat, to zbawienie m.in dla SEO, remarketingu i monetyzowania reklam Google. Jeśli UX’owiec i UI’owiec zrobią dobrą robotę i “uwiodą” potencjalnych użytkowników, Ci staną się wiernym fanbase’em danego serwisu lub narzędzia.

Spraw, aby Twój związek z użytkownikiem nie był nachalny i hałaśliwie nawołujący do pozostania z Tobą na zawsze, a dyskretnie zachęcający i podkreślający zalety Waszej relacji. Jak mawia polskie przysłowie, “tego kwiatu jest pół światu”. Dziś internauci mają do wyboru tysiące aplikacji i serwisów. Jeśli zadbasz o dobry interfejs i doświadczenie użytkowników, zbudujecie trwały związek na lata.

Dobry rzemieślnik potrzebuje dobrych narzędzi. Próbuj różnych narzędzi, aż znajdziesz te, które Tobie pasują.

Jak dobry mechanik lub domowy majsterkowicz, zgromadź i dobrze zorganizuj swoją skrzynkę narzędziową. Na niewiele zdadzą się tu rekomendacje z sieci i wpisy na forach – większość z nich została stworzona przez autorów tych narzędzi. Każdy UX’owy “młotek i śrubokręt” musisz wziąć do ręki i osobiście przetestować, aby wiedzieć, co najlepiej “leży” w Twojej dłoni.

Poznaj i wybierz najlepsze dla siebie narzędzia pracy dla projektanta UX/UI. Dzięki nim mapowanie procesów, makietowanie, prototypowanie, projektowanie i organizacja pracy UX designera oraz współpraca z web developerami będą o wiele prostsze. Oto nasz narzędziownik UX/UI:

  • Kompleksowe narzędzia UX/UI – Axure, UXPin
  • Grafiki i animacje oraz lepsza współpraca z web developerami – InVisionApp
  • Gromadzenie wiedzy – Pocket
  • Mapy myśli – Draw.io, XMind, TheBrain
  • Ankiety – Typeform
  • Organizacja pracy – Asana
  • Pakiet narzędzi od Google Analytics, Sites, Keep, Surveys, Forms

Ucz się przez kontakt z innymi. Dołącz do społeczności zrzeszającej UX Designerów.

Interesuj się tym, co robisz i bądź na bieżąco z nowinkami z branży UX/UI.

  1. Udzielaj się w dyskusjach na LinkedIn i w grupach na Facebooku (np. Framer Poland i Sketch Polska), aby wiedzieć więcej i wzmacniać swoją markę osobistą UX’owca.
  2. Obserwuj planowane spotkania społeczności UX i UI w serwisie MeetUp.com.
  3. Czytaj bloga UXPolska.pl i czasopismo UX Magazyn.
  4. Bierz udział w konferencjach branżowych, np. UX Poland.

Jak zostać UX/UI designerem?

Jeśli po tych 6 life-hackach od naszego trenera czujesz, że UX i UI to coś dla Ciebie lub jesteś już web developerem i chcesz uzupełnić swoje kompetencje o sprawne poruszanie się w świecie user experience i user interface, kliknij tutaj i zapisz się na kurs UX/UI designera.