SDA / Czy można zostać programistą po 30tce?

Czy można zostać programistą po 30tce?

Wiek początkującego programisty a możliwości zawodowe

Decyzję o przebranżowieniu się i zmianie zawodu, podejmuje wiele osób, bez względu na wiek. Okazuje się, że średni wiek kursanta w szkole programowania wynosi około 35 lat. Najczęściej na kurs programowania zapisują się pracownicy niezadowoleni z dotychczasowego miejsca zatrudnienia i branży. Wśród różnych grup kursantów można wyróżnić zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych, na przykład osoby zatrudnione w korporacjach lub przedsiębiorstwach produkcyjnych, a także nauczycieli i pedagogów. Z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba osób zainteresowanych zmianą dotychczasowej ścieżki kariery, ponieważ popyt na programistów jest wyższy niż liczba dostępnych pracowników. Deficyt programistów to tylko jeden z czynników, dla których kursy programowania cieszą się taką popularnością. Osoby po 30 roku życia to zarówno przedstawiciele pokolenia Y, jak i X. Obie te generacje rozwijały się w zupełnie innych warunkach, jednak łączy je zapał i motywacja do pracy. Osoby z pokolenia Y dorastały w czasach, w których dostępne były komputery, gry, a także Internet, dzięki czemu mogą być nazywane cyfrowymi tubylcami. Z kolei ci, których lata nastoletnie przypadły na okres przed transformacją ustrojową, dopiero w życiu dorosłym mogli zapoznać się z nowymi technologiami. Osoby po 30tce są więc pełne energii, zainteresowane rozwojem osobistym i zdobywaniem nowych doświadczeń zawodowych.

Doświadczenie życiowe na plus

W każdym zespole powinny znaleźć się zarówno osoby bardzo młode, jak i starsze, ponieważ każdy pracownik może wnieść coś ważnego i interesującego do projektu. Czy idealny wiek programisty istnieje? Nie. Ale nie ma także złego. Programiści po 30tce mają doświadczenie zawodowe i życiowe, wiedzą, czego potrzebują w życiu, są świadome swoich celów i perspektyw życiowych. Właśnie dlatego, tacy pracownicy mogą mieć spore szanse na sukces zawodowy w branży IT. Po 30 roku życia wciąż można sporo się nauczyć, ponieważ możliwości poznawcze i umysłowe są na wysokim poziomie. Właśnie dlatego, warto zastanowić się nad kursem programowania, bez względu na wiek.

Kurs angielskiego i programowania idą w parze

Osoby, które nie znają języka angielskiego lub też nie pamiętają go z czasów szkolnych, powinny jeszcze przed kursem programowania, zapisać się do szkoły języka angielskiego lub na korepetycje. Ważne jest, aby cały czas podążać za wymaganiami rynku pracy, sprawdzać dostępne oferty i wymagania pracodawców. W ten sposób nawet osoby po 30 – 40 roku życia mogą łatwo dopasować się do oczekiwań współczesnych miejsc pracy. W trakcie kursu programowania możesz skorzystać z pomocy specjalistów do spraw kariery, którzy pomogą Ci w stworzeniu atrakcyjnego CV, a także zapoznają Cię z najnowszymi trendami na rynku pracy. To jednak nie wszystko! Wybierając pakiet „Gwarancja pracy”, otrzymasz wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia i efektywnym wdrażaniu się do nowego miejsca pracy. Doradca Kariery przeszkoli Cię, a także pomoże w stworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Pamiętaj, że wiek programisty nie gra roli. Liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie.