SDA / Przepis na udany onboarding w IT według HR & Recruitement Managera

Przepis na udany onboarding w IT według HR & Recruitement Managera

Branża IT jest jedną z najbardziej rozwojowych branż na rynku pracy. Oprócz nowych technologii wprowadzanych na rynek, pracodawcy również starają się być innowacyjni w sposobach rekrutacji i zatrzymania najlepszych specjalistów. Powoduje to, że czasami u kandydatów pojawia się pytanie: Jak wpasować się w nietypową kulturę organizacyjną firm z branży IT?

Może zanim przejdziemy do pierwszego dnia pracy, zastanówmy się czy już na etapie rekrutacji możemy poznać co nas czeka w firmie, do której kandydujemy. Jeśli przywykłeś do sztywnego dress code’u w pracy i każdego dnia przygotowywałeś wyprasowaną koszulę to nie znajdziesz tego w IT. Prawdopodobnie już na rozmowie kwalifikacyjnej zauważysz zwyczajny ubiór osoby prowadzącej rekrutację, a sama rozmowa będzie miała raczej nieformalny charakter, a czasem już na początku rozmowy usłyszysz pytanie o możliwość przejścia na „Ty”. Podsumowując, pierwszego dnia pracy możesz zapomnieć o eleganckim stroju, postaw na wygodne ubranie oraz jeżeli pracodawca praktykuje wymianę obuwia weź ze sobą wygodne kapcie 🙂 

Pierwszego dnia pracy rozpocznie się Twój onboarding – czyli oficjalne zapoznanie Cię z firmą i jej procedurami. Zapewne zostaniesz oprowadzony przez osobę z działu HR po biurze oraz zaprezentowany pracownikom firmy. Nie zdziw się jeśli jednym z pomieszczeń w firmie będzie tzw. chill room, czyli pokój relaksu z puffami, hamakiem, konsola do gier czy stołem piłkarskim. Współczesny pracodawca wie jak dbać o poziom zadowolenia swoich pracowników oraz redukować ich stres. 

W wielu organizacjach coraz popularniejsze jest przypisywanie nowym pracownikom tzw. buddy’iego, czyli osoby, która wspierać Cię będzie w Twoich początkach, wdrożeniu w projekt, zespół i organizację. Pierwsze dni pracy to też przede wszystkim seria szkoleń wdrażających do organizacji i stanowiska. W tym czasie dowiesz się o historii, wartościach, strukturze firmy oraz zostaniesz zapoznany z jej wewnętrzną polityką. 

Twoje miejsce pracy powinno być odpowiednio dla Ciebie przygotowane, nierzadko z gotowym Welcome Packiem oraz Checklistą abyś wiedział jak postępować krok po kroku i jakie rzeczy należy wykonać w procesie onboardingu. Większość firm prowadzi swoje oddziały w różnych zakątkach Polski lub za granicą, dlatego zostaniesz przedstawiony na forum również tym którzy nie mogą Cię poznać osobiście.

Pracodawcy coraz mocniej zauważają potrzebę pogłębiania relacji pracowników z firmą, wzajemnej integracji i walorów poprawnego onboardingu. Już pierwszych tygodniach prawdopodobnie zostaniesz zaproszony na jedną z firmowych imprez, najpopularniejsze cykliczne spotkania to piwne czwartki, zespołowe mecze piłki nożnej lub wyjazdy integracyjne. Tak jak widzisz, pierwsze dni pracy to nic strasznego 🙂 A co Cię czeka dalej? Skoro już jest dobrze to później może być tylko lepiej! 

Jeżeli marzysz o firmie, w której poniedziałek nie jest najgorszym koszmarem, a piątek wyczekiwanym dniem tygodnia to wybierz firmę taką, której wartości tj. przyjaźń, otwartość zaufanie nie są tylko wartościami wypisanymi na stronie firmowej. Wiele firm wie o tym jak istotny jest komfort pracy i stale stara się go udoskonalać wiedząc jak zmienny jest rynek IT. Właściciele firm starają się prześcigać w coraz to nowszych pomysłach na przyciągniecie najlepszych pracowników. Bywa, że dla wielu komfort pracy jest kwestią ważniejszy niż wynagrodzenie. Dlatego też pracodawcy konkurują poprzez różne, oferowane benefity. Oprócz bardzo elastycznych godzin pracy oferują też możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca poza biurem czy dofinansowanie do Twojego hobby. Obecnie standardowy pakiet benefitów, tj. karta Karta Multisport, prywatna opieka medyczna czy owoce  w biurze nie są niczym zaskakującym dla kandydatów. 

Każdy dobry pracodawca wie o tym, jak istotny jest rozwój pracowników, dlatego większość firm oferuje szkolenia wewnętrzne, budżety szkoleniowe, a także zajęcia z języka angielskiego w godzinach pracy. Dzięki budżetom szkoleniowym masz możliwość korzystania, np. z interesujących dla Ciebie konferencji, które podniosą Twoje kompetencje zawodowe. Słyszałeś o Happy Friday? Nie? Być może usłyszysz o nim podczas onboardingu. Happy Friday, czyli wybrane piątki w miesiącu w których możesz poświęcić się realizacji swoich autorskich projektów, np. z wykorzystaniem technologii, którą chciałbyś poznać, ale nie jest ona wykorzystywana w Twoim zespole projektowym. 

A co możemy jeszcze znaleźć w biurach firm IT? Zaopatrzone biblioteki, pokoje relaksu, pokoje do opieki nad dzieckiem, którym w szczególnych sytuacjach zajmuje się opiekunka,  quasi-siłownie. Niektóre firmy pozwalają nawet na przyprowadzanie do pracy swoich pupili. Wiele firm nie zapomina również o rodzinach swoich pracowników, oferując im, np. bale karnawałowe z okazji dnia dziecka, bony do kina lub bonusy świąteczne. Co może być alternatywą dla oferowanych kart Multisport? Np. prowadzenie zajęć fitness lub jogi w godzinach pracy.

Biorąc pod lupę współczesne korporacje wiele z nich oferuje podobne benefity i zasady pracy. Pewnym jest jednak, że to branża IT jest tą która rozwija się najszybciej i wprowadza nowości na rynek. Firmy informatyczne cenią sobie młodych, wykształconych i chętnych do pracy absolwentów, z których w szybkim czasie są w stanie zrobić najlepszych na rynku i rozchwytywanych specjalistów. Onboarding stanowi bardzo istotny element, szczególnie dla początkujących w branży programistów.

Agnieszka Gontarz

“Specjalista z dziedziny rekrutacji branży IT i miękkiego HR . Od pięciu lat przez moje ręce przewinęło się tysiące CV. Jestem absolwentką Uniwersytetu SWPS z zakresu Zarządzania zasobami ludzkimi. Zdobyłam doświadczenie w pracy prowadząc rekrutacje wewnętrzne, jak i dla różnych klientów zagranicznych firm, co pozwoliło mi poznać szersze spektrum rekrutacji. Dzięki SDA miałam okazję sprawdzić się w roli trenera HR. Na co dzień jestem pasjonatką innowacji z zakresu Employer Brandingu, które staram się wdrażać do swojej organizacji”