🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet do 50% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Rekrutacja w IT – jakich pytań możesz się spodziewać?

Rekrutacja w IT – jakich pytań możesz się spodziewać?

Rekrutacja w IT

Rozmowa o pracę nigdy nie jest łatwa, a rozmowa rekrutacyjna zazwyczaj bywa dość stresująca. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę w IT i tak naprawdę niewiele masz do powiedzenia. Jak zwiększyć swoje szanse na sukces? Oto kilka dobrych rad od sdacademy.pl

Dobrze napisane CV

W pewnym sensie rozmowa o pracę zaczyna się w momencie, kiedy przygotowujesz swoje CV. Co w nim napisać? Na co uwagę zwraca pracodawca?

  • – Krótkie – niech Twoje CV nie ma więcej niż dwie strony A4. Jeśli zabraknie Ci miejsca na opisanie swoich osiągnięć, usuń zdjęcie i te dane osobowe, które nie będą  potrzebne ewentualnemu pracodawcy na tym etapie rekrutacji.
  • – Poprawnie napisane i sformatowane – zwróć uwagę na ortografię i interpunkcję, stosowanie wielkich liter. Nie używaj kolokwializmów, skróty staraj się wyjaśniać.
  • – Merytoryczne – opisz swoje doświadczenia zawodowe oraz projekty, nad którymi pracowałaś/pracowałeś samodzielnie. Dobra wiadomość jest taka, że ciekawy projekt można rozpocząć w każdej chwili. Strona internetowa na ślub Twojej siostry lub własny blog poświęcony tematyce IT to coś, o czym z pewnością dobrze będzie się rozmawiać podczas rekrutacji. 
  • – Prawdziwe – pisz prawdę i tylko prawdę. Rozmowa rekrutacyjna polega często na sprawdzaniu informacji zamieszczonych w CV. Oprócz tego, że nieładnie jest kłamać, jest to także wyjątkowo stresujące, zwłaszcza podczas rozmowy o pracę. Uwierz w to, że ktoś chętnie zatrudni Cię taką, jaką jesteś/takiego, jakim jesteś.

CV wysyłaj wszędzie tam, gdzie chciałabyś/łbyś pracować. Nie przejmuj się, jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu (no, chyba że nie spełniasz żadnego). Może się okazać, że Twoje umiejętności okażą się ważniejsze niż Twoje braki.   

Jak przygotować się na rozmowę o pracę w IT?

Zaproszono Cię na rozmowę o pracę? To już coś! Twoje CV działa! Teraz dobrze jest przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak to zrobić?
– Dowiedz się jak najwięcej o firmie, która zaprosiła Cię na spotkanie. 

  • Zaakceptuj fakt, że nie jesteś w stanie zapanować nad stresem w 100%.  Możesz jednak spróbować zapanować nad myślami, wizjami i emocjami, jakie pojawiają się w Tobie w związku z rozmową. Nie masz nad nią pełnej kontroli i nie wszystko zależy od Ciebie. Twój cel to jak najlepsze zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej. Na tym się skup.
  • Każda rozmowa to trening autoprezentacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, wyciągnij wnioski. Z rozmowy na rozmowę będziesz stawała się coraz lepsza/szy. Rozmowę można potraktować jako rodzaj szkolenia, źródło cennego, realnego feedbacku o tym, co potrafimy, a czego jeszcze nie. 
  • Przygotuj “kilka słów o sobie”. Wiele osób ma gigantyczny problem z opowiadaniem o swoich sukcesach i nawet o tym nie wie. Ważne, aby znać swoje mocne strony i aby one rzeczywiście były mocne.

Rozmowa o pracę dla początkujących

O czym możesz opowiedzieć, jeśli startujesz na stanowisko juniorskie, np. junior developera i nie masz wielu doświadczeń zawodowych?

– Mów o tym, co robisz obecnie i co Ci się w tym podoba. Jak czujesz się w programowaniu i jakie są Twoje ambicje. W jakim kierunku chcesz się rozwijać? Czy udało Ci się pokonać jakieś wyzwania związane z programowaniem?

Upewnij się, że umiesz opowiadać o projektach, nad którymi pracowałaś/eś lub pracujesz. Jakie są ich cele, jak nazywają się użyte technologie. Czy wiesz, dlaczego w projekcie użyto właśnie tych technologii? Na przykład, dlaczego użyto w nim bazy NOSQL? 

– Twój rozmówca może skupiać się przede wszystkim na trudnościach i problemach, jakie spotkałaś/łeś w pracy. Programista musi umieć rozwiązywać problemy. Im więcej opowiesz o problemach, które rozwiązałaś/łeś, tym lepiej. 

Rekrutacja w IT – jakich pytań możesz się spodziewać

W tej części rekrutacji pracodawca sprawdzi, czy potrafisz to, czego się od Ciebie oczekuje i co deklarowałaś/łeś wcześniej w swoim CV.

Jeśli startujesz na stanowisko programistki/ty prawdopodobnie będziesz musiał/a rozwiązać jakiś problem. Jak to zrobić? 

Opisz problem własnymi słowami.
– Myśl głośno podczas rozwiązywania problemu i zademonstruj swój sposób myślenia.

– Zanim przystąpisz do pisania algorytmu, powiedz rozmówcy, jaki jest Twój pomysł. Być może czegoś nie zauważyłaś/łeś lub źle zrozumiałaś/łeś.

– Rozmawiaj, zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie.

– Jeśli startujesz na stanowisko web developera problem, jaki możesz otrzymać to np. sprawdzenie, czy dwa prostokąty się przecinają, znalezienie największej lub najmniejszej liczby w tablicy, czy wyszukanie w tekście litery, która występuje najczęściej.
Inne pytania, których możesz się spodziewać, będą dotyczyły ogólnej znajomości języka. Np. co nowego pojawiło się w Java 8. Jeśli chodzi o bazy danych, rekruter może zapytać np. o to, jak zaprojektować bazy danych dla małego projektu. 

W Internecie znajdziesz listy tego rodzaju pytań, które warto przejrzeć, aby nie dać się zaskoczyć. 

Masz jakieś pytania?

Pamiętaj, że to ciągle jest rozmowa i możesz zapytać o to, co naprawdę Cię w tej firmie interesuje. Na przykład, jaka jest specyfika projektu, nad którym będziesz pracowała/pracował. Jakie są możliwości awansu w danej firmie? 

Rozmowa o pieniądzach

Jeśli w ogłoszeniu o pracę podane były widełki płacowe, przyjęcie zaproszenia na rozmowę oznacza, że je akceptujesz. Jeśli nie, możesz i tak wziąć udział w rozmowie i próbować negocjować wynagrodzenie. Osoba rekrutująca może także zapytać, jakie są Twoje oczekiwania finansowe. Odpowiedz rozsądnie, ale bez zaniżania swojej wartości. Nawet jeśli jest to Twoja pierwsza praca i dużo się w niej nauczysz, pieniądze są ważne, tym bardziej że praca w IT to fascynująca sprawa i kto raz spróbuje, raczej nie zrezygnuje za szybko.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź nasze darmowe webinary.

sprawdzam