🚀 Teraz każdy nasz kurs zgarniesz w obłędnie niskiej cenie! Nawet 40% taniej >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / UX Designer – co to projektowanie UX i jak się to je?

UX Designer – co to projektowanie UX i jak się to je?

Designer_SDA

Niektóre z najbardziej podstawowych założeń UX funkcjonowało już 4000 lat p.n.e. w starożytnej chińskiej sztuce Feng Shui. Jej celem jest aranżacja otoczenia w najbardziej optymalny, harmonijny i przyjazny dla użytkownika sposób. Istnieją również dowody na to, że już w V wieku p.n.e. starożytne cywilizacje greckie projektowały swoje narzędzia i miejsca pracy w oparciu o zasady ergonomii.

A jednak, chociaż UX jest “stare jak świat” – zawód UX designera jako taki, pojawił się wcale nie tak dawno. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy UX/UI Designera? A może myślisz o przebranżowieniu się? Zapraszamy na bezpłatne webinary, w którym pomożemy Ci z tą decyzją!

Czym różni się praca UX Designera od UI Designera?

User Interface Design (UI Design) jest dziedziną o węższym zakresie tematycznym niż UX. Projektowanie UI jest też bliższe tradycyjnemu projektowaniu graficznemu i skupia się na poszczególnych elementach danego produktu czy strony internetowej.

Projektanci UI są często odpowiedzialni za funkcjonalność każdej podstrony, z którą użytkownik wchodzi w interakcję, nie muszą jednak martwić się o produkt jako całość.
Spojrzenie projektanta UX jest o wiele bardziej kompleksowe i holistyczne. 

User Experience Design (UX Design) odnosi się do projektowania doświadczeń użytkownika; jest to proces zwiększania czyjejś satysfakcji podczas korzystania z danego produktu. Projektanci UX dążą do tego, aby codzienne produkty, usługi i technologie były jak najbardziej przyjazne i dostępne dla użytkownika. Uzyskanie wglądu w to, jak te elementy oddziałują na siebie nawzajem, aby poprawić ogólne doświadczenie użytkownika, wymaga wielu badań, prototypowania i testowania.

Na czym polega praca UX/UI Designera?

Projektanci UX stosują myślenie projektowe (Design Thinking), aby pogodzić pragnienia użytkownika z techniczną wykonalnością i opłacalnością biznesową. Starają się także zidentyfikować cele, emocje, kluczowe problemy i zachowania odbiorcy danego produktu. Wszystkie te informacje pomagają w stworzeniu jego persony, czyli możliwie precyzyjnego uosobienia. Ważnym krokiem jest zastanowienie się, co te persony próbują osiągnąć podczas korzystania z danego produktu oraz jaką drogę w tym celu pokonają. 

Wszystko po to, aby użytkowanie danego produktu lub usługi przebiegało maksymalnie płynnie, przyjemnie i bezproblemowo.

Projektant UX

Projektant UX koncentruje się na wszystkich aspektach rozwoju produktu, w tym na projektowaniu, użyteczności, funkcjonalności, a nawet brandingu i marketingu. Ich praca obejmuje cały proces interakcji użytkownika z produktem, a także identyfikację nowych możliwości dla produktu i firmy.

Większe firmy mogą zatrudniać zespół projektantów, z których każdy może skupić się na konkretnym aspekcie procesu optymalizacji produktu, takim jak badania czy projektowanie wizualne. W mniejszych firmach i startupach nie jest niczym niezwykłym, że projektant UX nosi wiele różnych kapeluszy i podejmuje się całego spektrum zadań.

Niezależnie od tego, jaki produkt lub usługę projektują i na jakim etapie procesu się znajdują, projektanci UX zadają sobie następujące pytania:

  • Czy produkt jest użyteczny? Czy jest logiczny, zrozumiały i łatwy w użyciu?
  • Czy produkt lub usługa rozwiązuje istniejący problem użytkownika?
  • Czy jest dostępny dla różnych kategorii użytkowników? 
  • Czy produkt lub usługa jest pożądana? 
  • Czy tworzy pozytywne doświadczenie, które użytkownik z chęcią powtórzy? 

Dyscypliny projektowania UX: Model kwadrantów

UX to szerokie pojęcie, w ramach którego można wyróżnić cztery główne dyscypliny: Strategię Doświadczenia (ExS), Projektowanie Interakcji (IxD), Badania Użytkowników (UR) i Architekturę Informacji (IA). W jednym z badań odnotowano ponad 200 różnych nazw stanowisk w ramach projektowania UX 

Ile zarabia UX/UI Designer?

Według dość szczegółowego opracowania Careerfounder średnie zarobki UX Designera wynoszą rocznie:

  • Anglia: £ 40 000
  • Niemcy: € 51 000 
  • USA: $ 85 000

Jeśli chodzi o Polskę, to wg. portalu Wynagrodzenia.pl mediana dla ui/UX designer wynosi 7200 PLN brutto miesięcznie. To znaczy, że połowa projektantów UX zarabia mniej, a połowa więcej niż ta kwota. 

UX Designer – jak zostać UX/UI Designerem?

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy UX/UI Designera? A może myślisz o przebranżowieniu się? Zapraszamy na bezpłatne webinary, w którym pomożemy Ci z tą decyzją!