SDA / Studia informatyczne – wszystko, co musisz wiedzieć

Studia informatyczne – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak wyglądają studia informatyczne?

Inżynierskie studia informatyczne trwają zazwyczaj 7 semestrów, czyli 3 i pół roku. Po tym okresie absolwent uzyskuje tytuł inżyniera i może, ale nie musi, zdecydować się na drugi stopień studiów, czyli magisterkę. W trakcie trzech lat studiów I stopnia studenci zapoznają się z następującymi przedmiotami: algebra, elektronika, bazy danych, podstawy programowania, sztuczna inteligencja, systemy operacyjne, statystyka. Można więc uznać, że studia są bardzo uniwersalne, ponieważ są bazą na przyszłość. Jednak często nie ma tutaj specjalizacji zawodowej i brakuje praktyki.

Warto pamiętać o tym, że studia są czasochłonne, jednak w przypadku formy stacjonarnej, są zazwyczaj bezpłatne. Ten ostatni element może mieć szczególne znaczenie dla osób, którym zależy na zdobyciu zawodu bez nakładów finansowych. Z drugiej strony, w czasie trwania studiów może pojawić się problem z połączeniem nauki z pracą zawodową i zdobywaniem doświadczenia. Omawiając specyfikę studiów informatycznych, nie należy pomijać elementów, związanych z kołami naukowymi, projektami unijnymi oraz zdobywaniem znajomości. Umiejętności i kontakty, zdobyte w trakcie studiów, mogą być pomocne w przyszłości.

Studia? Tak, ale nie dla wszystkich!

Ze względu na atrakcyjność rynku IT studia informatyczne są jednym z najbardziej obleganych kierunków. Warto pamiętać o tym, że po studiach informatycznych można nie tylko zostać programistą, ale także inżynierem aplikacji, nauczycielem informatyki lub wykładowcą. Osoby, którym zależy na tych dwóch ostatnich ścieżkach kariery, powinny zdecydować się na uczelnię wyższą. Na studia mogą wybrać się także osoby młode, bez zobowiązań finansowych i rodzinnych, które mają sporo czasu i chcą go wykorzystać na zdobywanie wiedzy. Wszyscy ci, dla których wymarzoną drogą jest zawód programisty, ale nie mogą sobie pozwolić na uczęszczanie przez kilka lat na zajęcia na uczelni, mogą zapisać się na kurs programowania, który jest alternatywą w stosunku do studiów.

Kurs programowania świetnym wyborem

Osoby, które chcą jak najszybciej rozpocząć pracę zawodową i zacząć zdobywać praktyczne doświadczenia, powinny raczej zdecydować się na kurs programowania. W trakcie kursu można zdobyć różne kompetencje takie jak zdolność logicznego i analitycznego myślenia, a także oczywiście umiejętność kodowania. Dodatkowo, w trakcie kursu programowania można nauczyć się wielu ciekawych frameworków i technologii, a także zdobyć doświadczenie praktyczne. Każdy, kto zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać studia informatyczne, czy też szkołę programowania, powinien podjąć decyzję samodzielnie. Najlepiej na podstawie swoich możliwości czasowych i finansowych, a także własnych celów życiowych, w kontekście zawodowym.