🤖 Ucz się AI, dzięki pożyczce ze środków unijnych – z umorzeniem do 35% wartości kursu >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Zarobki programisty – jak poprosić o podwyżkę?

Zarobki programisty – jak poprosić o podwyżkę?

Zbuduj swoją markę osobistą

Zarobki powinny być konsekwencją osiągnięć zawodowych oraz wiedzy. Właśnie dlatego tak ważne jest zbudowanie swojej marki osobistej, opartej na byciu ekspertem w swojej dziedzinie. Spore znaczenie ma podjęcie pewnych kroków, na przykład zapisanie się na szkolenia, zdobywanie wiedzy przez doświadczenie, kreowanie siebie jako osoby, która zna się na rzeczy i posiada ugruntowaną pozycję w branży. Warto dzielić się ciekawymi pomysłami, pełnić rolę eksperta w zespole, a także wybijać się ponad innych pracowników.

Bądź konkretny i pewny siebie

Przed rozmową z szefem na temat podwyżki warto zastanowić się nad konkretami. Programista musi wiedzieć, ile dokładnie chciałby zarabiać i dlaczego. Najlepiej jest więc podać konkretną sumę, trochę wyższą od tej wymarzonej i przystąpić do negocjacji. Dodatkowo, można podać informacje z raportów w sieci, na przykład dane wskazujące na to, że inni pracownicy na tych samych stanowiskach zarabiają średnio o 20% więcej. Oczywiście podana stawka musi być adekwatna do własnych zdolności oraz doświadczenia zawodowego.

Awans to nie zawsze wyższe zarobki

Szef może zaoferować nie tylko podwyżkę, ale także awans, na przykład na wyższe stanowisko w zespole. Warto pamiętać o tym, że zmiana zajmowanej pozycji niekoniecznie wpłynie na podniesienie wynagrodzenia. W niektórych firmach pracodawcy decydują się na zwiększenie prestiżu i władzy pracownika, a także dodanie mu obowiązków, bez podnoszenia mu wypłaty. Właśnie dlatego warto sprawdzić wszystkie warunki nowej umowy i negocjować wzrost zarobków.

A może inny pracodawca?

Ostatnim rozwiązaniem jest zmiana miejsca pracy. W przypadku specjalistów w branży IT znalezienie nowego pracodawcy nie powinno być trudne, a w innej firmie zarobki mogą być dużo wyższe. Jest to więc rozwiązanie możliwe do wdrożenia, jednak zawsze należy pamiętać o tym, aby „nie wpaść z deszczu pod rynnę”. W nowym miejscu płaca może być wyższa, ale obowiązki mniej interesujące, a atmosfera w zespole mało angażująca. W sytuacji, w której obecny pracodawca odmawia podwyżki wyjścia są tak naprawdę dwa: można poczekać kilka miesięcy i porozmawiać z szefem ponownie, lub też wybrać się na kilka rozmów rekrutacyjnych i sprawdzić ofertę innych firm.

Pomoc w trakcie kursu programowania

Warto wiedzieć o tym, że początkujący programiści, którzy dopiero co ukończyli kurs programowania, mogą liczyć na pomoc. W ramach nauki programowania spore znaczenie ma także opieka Doradcy Kariery, który czuwa nad kursantami i absolwentami. W trakcie kursu dodatkowo można wziąć udział w HR Class. HR class to szkolenie przygotowujące do efektywnego poszukiwania pracy, a także rozmów z przyszłym pracodawcą, także na temat podwyżek.