Zarobki powinny być konsekwencją osiągnięć zawodowych oraz wiedzy. Właśnie dlatego tak ważne jest zbudowanie swojej marki osobistej, opartej na byciu ekspertem w swojej dziedzinie. Spore znaczenie ma podjęcie pewnych kroków, na przykład zapisanie się na szkolenia, zdobywanie wiedzy przez doświadczenie, kreowanie siebie jako osoby, która zna się na rzeczy i posiada ugruntowaną pozycję w branży. Warto dzielić się ciekawymi pomysłami, pełnić rolę eksperta w zespole, a także wybijać się ponad innych pracowników.
Przed rozmową z szefem na temat podwyżki warto zastanowić się nad konkretami. Programista musi wiedzieć, ile dokładnie chciałby zarabiać i dlaczego. Najlepiej jest więc podać konkretną sumę, trochę wyższą od tej wymarzonej i przystąpić do negocjacji. Dodatkowo, można podać informacje z raportów w sieci, na przykład dane wskazujące na to, że inni pracownicy na tych samych stanowiskach zarabiają średnio o 20% więcej. Oczywiście podana stawka musi być adekwatna do własnych zdolności oraz doświadczenia zawodowego.
Szef może zaoferować nie tylko podwyżkę, ale także awans, na przykład na wyższe stanowisko w zespole. Warto pamiętać o tym, że zmiana zajmowanej pozycji niekoniecznie wpłynie na podniesienie wynagrodzenia. W niektórych firmach pracodawcy decydują się na zwiększenie prestiżu i władzy pracownika, a także dodanie mu obowiązków, bez podnoszenia mu wypłaty. Właśnie dlatego warto sprawdzić wszystkie warunki nowej umowy i negocjować wzrost zarobków.
Ostatnim rozwiązaniem jest zmiana miejsca pracy. W przypadku specjalistów w branży IT znalezienie nowego pracodawcy nie powinno być trudne, a w innej firmie zarobki mogą być dużo wyższe. Jest to więc rozwiązanie możliwe do wdrożenia, jednak zawsze należy pamiętać o tym, aby „nie wpaść z deszczu pod rynnę”. W nowym miejscu płaca może być wyższa, ale obowiązki mniej interesujące, a atmosfera w zespole mało angażująca. W sytuacji, w której obecny pracodawca odmawia podwyżki wyjścia są tak naprawdę dwa: można poczekać kilka miesięcy i porozmawiać z szefem ponownie, lub też wybrać się na kilka rozmów rekrutacyjnych i sprawdzić ofertę innych firm.
Warto wiedzieć o tym, że początkujący programiści, którzy dopiero co ukończyli kurs programowania, mogą liczyć na pomoc. W ramach nauki programowania spore znaczenie ma także opieka Doradcy Kariery, który czuwa nad kursantami i absolwentami. W trakcie kursu dodatkowo można wziąć udział w HR Class. HR class to szkolenie przygotowujące do efektywnego poszukiwania pracy, a także rozmów z przyszłym pracodawcą, także na temat podwyżek.