Dobry programista musi nie tylko napisać dobry kod, ale także zadbać o czytelność. Przykładowo, po kilku dniach urlopu, programista zaglądając do swojego kodu, powinien od razu zorientować się, o co w nim chodzi i jaki jest jego dokładny cel. Bez tego elementu cała praca pójdzie na marne i konieczne będzie poświęcenie czasu na… zrozumienie samego siebie. Dlatego zasady pisania kodu są bardzo ważne.
Bardzo duże znaczenie ma przestrzeganie zasad spójnego nazewnictwa, a także zadbanie o to, aby zmienne dokładnie opisywały, co robi fragment kodu. Oznacza to, że każda zmienna powinna mieć jasną i klarowną nazwę, którą zrozumieją także deweloperzy. Przykładowo wprowadzenie skrótu Sort_PT() zamiast Sort_Post_Type() jest niezbyt dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli kod mają czytać także inni.
W programowaniu tak samo jak w trakcie pisania każdego tekstu bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią strukturę, a także wcięcia i akapity. Kod powinien być czytelnie zgrupowany, a nie wrzucony w całości w jeden skrypt. Właśnie dlatego tak ważne jest wcześniejsze zaplanowanie swojej pracy.
Programista powinien nieustannie poprawiać swoje błędy, sprawdzać sam siebie i doskonalić napisany przez siebie kod. Można także poprosić znajomego specjalistę o sprawdzenie swojej dotychczasowej pracy. W trakcie kursu programowania, wykładowcy i mentorzy uczą nie tylko konkretnej technologii, ale także najważniejszych zasad pisania kodu. Dzięki temu możliwe jest utrwalenie dobrych nawyków już na początku swojej przygody z karierą programisty.