🚨 Zgarnij kurs AI Engineering 40% taniej! Mamy tylko kilka miejsc. >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Cechy dobrego managera IT! Lista TOP 11!

Cechy dobrego managera IT! Lista TOP 11!

Poznajcie cechy dobrego managera IT!

W 5 odcinku podcastu Wanna Be IT poznacie Martynę – kobietę petardę! Która opowie wam nieco o swojej szalonej ścieżce zawodowej oraz tym jak być dobrym managerem.

chcę posłuchać podcastu

Branża IT to nie tylko świat programowania, kodowania czy testowania. Jak w każdej branży, i tu, potrzeba doświadczonych specjalistów, którzy będą czuwać nad pracą zespołu i jakością wypuszczanego w świat produktu.

Osoba odpowiadająca za proces tworzenie produktu w IT to Product Owner lub Product Manager.

Zapytacie pewnie, kim jest Product Owner? Już śpieszymy z odpowiedzią. Product Owner jest związany z branżą IT i odpowiada za proces tworzenia produktu. Współpracuje z różnymi specjalistami zaangażowanymi w te działania oraz z klientem, którego wizję wspólnie realizują. Aby z sukcesem przejść od idei do prezentacji finalnego produktu musi skupiać w sobie szereg przydatnych kompetencji twardych i miękkich.

Jakie są cechy dobrego managera IT?

Uśmiechnięta, energiczna kobieta o brązowych włosach, w białej koszuli na czerwonym tle.

Jaki więc powinien mieć cechy przyszły Product Manager? ? Które z nich powinien przejawiać idealny kandydat na takie stanowisko? Zainspirowaliśmy się rozmową z Martyną z firmy Acoustic, którą możecie poznać w 5 odcinku naszego podcastu Wanna Be IT!

W ten sposób powstała lista cech dobrego Product Managera IT i Product Ownera – a oto i ona :

Cechy dobrego Managera IT i Product Ownera

Wysoko rozwinięte kompetencje miękkie

  • Osoba zajmująca takie stanowisko bardzo dużo rozmawia z ludźmi. Musi się odnaleźć w sytuacji gdzie wymagania biznesowe przedstawia developerom.

Kreatywność

  • Ponieważ współpracuje z różnymi grupami zawodowymi.
Zdolność do myślenia długoterminowego
  • PM/PO nie może sobie pozwolić na budowanie czegoś krótkoterminowo. PM/PO musi mieć w głowie big picture, co najmniej rok (jeśli jest to mały startup) lub 5 lat, jeśli jest to dobrze ugruntowany produkt na dużą skalę.
Pomysły poparte danymi
  • Product Owner śledzi zachowania konsumentów z wartościowych źródeł, takich jak np. z rozmowy z klientami. Buduję w ten sposób produkty odpowiadające na potrzeby klientów.
Stawianie na najwyższą jakość
  • Proces tworzenia produktu wiąże się z presją czasu i naciskami ze strony zespołu biznesowego, o jak najszybsze wypuszczenie produktu na rynek, oraz z chęcią dopieszczenia skomplikowanych rozwiązań przez zespół techniczny. Należy jednak pamiętać, aby zawsze stawiać na jak najwyższą jakość produktu!
Umiejętności techniczne
  • Jest to mile widziana, ale niekonieczna umiejętność. Dzięki temu, będzie Ci po prostu łatwiej odnaleźć się w branży niezwykle szybko rozwijającej się technologii i dotrzymać jej tempa 🙂
Zarządzanie przedsięwzięciami
  •  Taka umiejętność to must-have dla menadżerów średniego szczebla.
Zarządzanie zespołem
  • Jeśli członkowie zespołu nie czują się zainspirowani przez lidera i nie potrafi on przekształcić ich w dobrych pracowników, może się okazać, że nie pasuje na to stanowisko.
Świadomość biznesowa
  • Bycie blisko biznesu i zrozumienie jego wyzwań, pomaga ustalić właściwe priorytety i dostarczyć rozwiązania, które pomogą firmie osiągnąć jej cele.
Umiejętności dokumentacyjne
  • Jeśli nie możesz udokumentować procesu myślowego, technologia nie przeczyta Twojego umysłu i nie zakoduje Twoich myśli
Wkład w UX/Design
  • Umiejętność narysowania w głowie produktu, zanim projektant zaprojektuje go dla Ciebie jest mile widziana. Ogólna jakość produktu przenosi się dzięki temu na inny poziom.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz transkrypcję podcastu i czytaj kiedy chcesz i ile chcesz.

chcę przeczytać całość