SDA / Dlaczego warto uczyć się Javy?

Dlaczego warto uczyć się Javy?

Dlaczego warto się uczyć Javy

Każdy początkujący programista lub programistka z pewnością słyszeli o języku Java i o tym, że warto się go nauczyć. Wielu uwierzyło na słowo i zapisało się na kurs, inni uczą się sami. Jeszcze inni chcieliby wiedzieć, dlaczego warto uczyć się Javy i to właśnie dla nich jest ten tekst. 

Podobno największym problemem początkujących programistów/tek jest wybór języka, jakiego chcą się nauczyć i konsekwentne trzymanie się tego wyboru. Niektórzy spędzają kilka lat, skacząc z języka na język i żadnego z nich nie znają naprawdę dobrze.
Java jest jednym z tych języków, które warto poznać wszerz i wzdłuż, nie tylko, aby zdobyć dobrze płatną, stabilną pracę. Ważne jest również to, że język jest na bieżąco udoskonalany, pozwala tworzyć w Internecie niemal wszystko i daje ogromne możliwości rozwoju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Java Developera? A może myślisz o przebranżowieniu się? Zapraszamy na bezpłatne webinary, w którym pomożemy Ci z tą decyzją!

Java a Java Script – różnice

O Java i JavaScript krąży wiele lepszych i gorszych dowcipów, jak choćby ten: Czym różni Java od JavaScriptu? Scriptem. Albo: Jak nauczyć się Java? Nauczyć się JavaScriptu, a potem oduczyć Scriptu. Albo: Java tak ma się do JavaScriptu, jak szyna do szynki (lub ham do hamstera). Prawda jakie śmieszne?

Jak głosi legenda, podobieństwo obu nazw miało być chwytem marketingowym. Java była niezwykle modna i popularna, kiedy tworzono JavaScript. Na pierwszy rzut oka ich kody mogą się wydawać podobne, ale jest to powierzchowne podobieństwo.

Różnic jest znacznie więcej. Java jest językiem do tworzenia backendu, zaplecza strony internetowej, JavaScript wykorzystuje się we frontendzie. Java jest synchroniczna, co znaczy, że zapisany kod odczytywany jest linijka po linijce, JavaScript jest głównie asynchroniczny, pozwala na tzw. wielowątkowość i asynchroniczne wykonywanie kodu. Wśród nielicznych podobieństw wymienić warto fakt, że oba języki działają na wszelkich konfiguracjach sprzętowych i to jest ich ogromny plus. 

Po co jest Java?

Java powstała w 1995 roku i początkowo miała służyć jako oprogramowanie dla interaktywnej telewizji. Okazało się jednak, że ówczesny przemysł telewizyjny był technologicznie zbyt niedojrzały, aby bazować na Javie. Dużo lepiej sprawdzała się w aplikacjach internetowych. Atrybut Javy “write once, run anywhere” stanowił podwaliny dla jej gwałtownego rozwoju w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Szefowie firm i programiści odkryli, że nie muszą inwestować lub pisać pod konkretny sprzęt, aby wdrożyć aplikacje w Javie. Wystarczy, jeśli ma on zainstalowane środowisko Java Runtime Environment.

W badaniu przeprowadzonym ostatnio przez VDC Research wśród ponad 580 programistów z całego świata Java zajęła pierwsze miejsce jako najlepszy język w dziewięciu z 14 obszarów programowania. Były wśród nich m.in. analityka, mikroserwisy, zarządzanie danymi, big data, DevOps, aplikacje mobilne i chatboty. Jeśli chodzi o AI, blockchain, augmented reality, czy rzeczywistość wirtualną, Java okazała się językiem nr 2.  

Według IDC (International Data Corporation) Java jest dziś najbardziej popularnym językiem programistycznym na świecie. Używa jej 9,1 miliona programistów, co stanowi 69% programistów pracujących full time. 

Dlaczego warto się uczyć Java?

Podsumowując: Java jest relatywnie prostym językiem, który daje ogromne możliwości, zarówno jeśli chodzi o samo programowanie, jak i znalezienie pracy, czy zarobki. W razie problemów, w Sieci działa niesamowicie prężna społeczność programistów Java, którzy wspierają się nawzajem. Język znany jest ze swojej niezawodności i wydajności. Przyszłość tego programu także maluje się w najjaśniejszych barwach. Z Javy korzystają Google, Amazon i Netflix oraz miliony innych popularnych stron i aplikacji.

To pozwala wierzyć, że zarówno sami programiści, jak i firmy będą inwestować w rozwój języka. Ostatnio Javę wzbogacono o ulepszenia, dzięki którym sprawdza się w chmurze i rozwiązaniach bezserwerowych. Dostępna jest zarówno w wersji komercyjnej, jak i open source, dzięki czemu jest językiem dostępnym dla wszystkich. Java jest jednym z najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych narzędzi pracy. To dobry wybór, zwłaszcza dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z programowaniem. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy Java Developera? A może myślisz o przebranżowieniu się? Zapraszamy na bezpłatne webinary, w którym pomożemy Ci z tą decyzją!