🚨 Zgarnij kurs AI Engineering 40% taniej! Mamy tylko kilka miejsc. >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Druga młodość umysłu. Wywiad z Agatą Gurgul

Druga młodość umysłu. Wywiad z Agatą Gurgul

Czy łatwo jest postawić wszystko na jedną kartę i diametralnie zmienić branżę? Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie się stało! O tym, jak konsekwentnie zmienić swoje życie zawodowe, rozmawia Dominika Cobel, doradczyni kariery w SDA, z Agatą Gurgul, absolwentką kursu tester oprogramowania.

Dominika Cobel: Masz imponujące doświadczenie zawodowe. Skąd pomysł na IT?

Agata Gurgul: Moje poprzednie doświadczenia zawodowe związane są z hotelarstwem, w którym przepracowałam 25 lat. Pandemia spowodowała jednak spore zamieszanie w moim życiu zawodowym, więc zaczęłam myśleć o zupełnie nowej branży, i zdecydowałam, że będzie to… IT. To dosyć zabawna historia ponieważ 3 lata wcześniej miałam już pewne rozmowy na temat testowania gier komputerowych. Wtedy te plany dotyczyły moich synów! Temat został jednak zapomniany, ale nie na długo… Zauważyłam, że z czasem coraz więcej osób z mojego otoczenia zaczęło obejmować ten kierunek – również moi koledzy z branży hotelarskiej z sukcesem przebranżowili się, i weszli do świata IT. Jeden z nich jest nawet samoukiem!

DC: Aby wejść do branży, zdecydowałaś się na intensywny i praktyczny kurs. Czy było warto?

AG: Oczywiście jest wiele kursów internetowych, ale znam siebie i wiedziałam, że potrzebny jest mi dobrze opracowany plan nauki oraz ciągła mobilizacja do dalszej pracy. Musiałam mieć pewność, że przedsięwzięcie zakończy się sukcesem. Rozmawiałam, szukałam, czytałam i zdecydowałam się na kurs w SDA. Byłam gotowa na wyzwania, ale wchodziłam w całkiem nowy świat i potrzebowałam dobrego przewodnika.

DC: Jesteś w takim razie testerką nowych, życiowych możliwości! Czy to ma jakiś związek z technologią kursu, którą wybrałaś?  

AG: Moja praca Revenue Managera wymagała ode mnie przede wszystkim zdolności analitycznych, przewidywania scenariuszy, kojarzenia faktów, oraz dbałości o szczegóły. Komentarze i spostrzeżenia innych wskazywały, że zawsze “szukam dziury w całym”, zwykle zakładam, że w danym przypadku może wydarzyć się coś niestandardowego. Takie spojrzenie jest bardzo pomocne w podejściu do testowania. W poprzedniej pracy bardzo ekscytowałam się nowymi narzędziami i systemami podnoszącymi jakość, często byłam ich pierwszą użytkowniczką w hotelu, a więc swoistą “testerką”.

DC: Jak rodzina zareagowała na tą nowość? 

AG: Mam to szczęście, że moja rodzina od samego początku bardzo mnie wspierała! 

Mój mąż od zawsze mi powtarzał, że mam analityczny umysł. Z kolei moim synom kojarzyłam się jako osoba bardzo pracowita i otwarta na zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności. Uznali, że skoro radziłam sobie w hotelu i z ludźmi i z cyferkami jednocześnie,to dam sobie również radę w IT. Wierzyli we mnie od samego początku. Wspólnie stwierdziliśmy, że nie mam nic do stracenia, że to chyba będzie przygoda dla nas wszystkich. Dla mnie wsparcie najbliższych jest niezwykle ważne!

DC: Czy wsparcie otrzymujesz również w obecnym miejscu pracy? Zastanawiam się jak osoba posiadająca wiele lat doświadczenia na stanowisku kierowniczym odnajduje się obecnie na stanowisku juniorskim.

AG: W hotelarstwie kultura pracy bardzo naturalnie wprowadzała koleżeńskie zasady współpracy i kładła nacisk na pracę zespołową. Wśród moich przełożonych sukces odnosili Ci, którzy potrafili być liderami. Właśnie od takich osób najwięcej się nauczyłam. Należy pamiętać, że bycie kierownikiem to bardzo duża odpowiedzialność – nie tylko za swoje działania, ale także za pracę innych. Rozpoczynanie nowej ścieżki zawodowej jako junior daje wiele swobody i odpoczynek od pewnych obowiązków. Aktualnie wiele uczę się od osób młodszych ode mnie i zupełnie mi to nie przeszkadza!

Bezpłatne webinary

Zajrzyj na nasze webinary i dowiedz się, dlaczego warto zostać testerem oprogramowania.

Zapisuję się

DC: Jak uważasz, jakie umiejętności nabyte w hotelarstwie są obecnie Twoim atutem w branży IT?

AG: Zdecydowanie język angielski, którym posługiwałam się w codziennej pracy. Muszę przyznać, że jest on niezbędny do pracy w IT! Również nabyta w korporacji umiejętność planowania, dotrzymywania deadlinów, a jednocześnie ustanawianie priorytetów oraz elastyczność. No i oczywiście praca zespołowa oraz umiejętność komunikacji, bo w hotelarstwie drugi człowiek, gość czy kolega jest najważniejszy.

DC: Podczas jednej z naszych rozmów wspomniałaś o drugiej młodości swojego umysłu. Czy uważasz, że to mit, że tylko młodzi ludzie z łatwością przyswajają nową wiedzę? 

AG: Myślę, że zależy to od naszych indywidualnych predyspozycji. Ja uczę się całe życie! Zawsze lubiłam się uczyć, i wciąż ekscytuję się nowymi rzeczami, które poznaję. Nie wiem czy wiek ma tu duże znaczenie. Ja po prostu wiem jaki sposób przyswajania wiedzy jest dla mnie najlepszy – najwięcej uczę się poprzez praktykę. W mojej ocenie to chęci mają największe znaczenie. Czasem to sytuacja zmusza nas do zmian i nauki nowych rzeczy. Wcześniej mogłam “opanować komputer” w domu, ale robili to za mnie moi synowie, a w pracy IT Manager. Wtedy nie miałam takiej potrzeby i skupiałam się na czymś innym. Chociaż jestem osobą ciekawą i otwartą, to było też wiele rzeczy, które zostawiałam na później, albo po prostu przyjmowałam jako normalne i oczywiste. Poważne przygotowanie do kursu i okres szkolenia uświadomiły mi jak dużą mamy styczność z technologią na co dzień. Cyfryzacja naszego życia jest ogromna i wciąż postępuje.Ten świat jest niesamowity!

DC: Podjęłaś bardzo odważną decyzję. Co poradziłabyś osobom, które myślą, że na zmianę branży jest już za późno?

AG: Jeśli się zastanawiają, to warto przeanalizować jakie inne, lepsze opcje mają na ten moment. Ja zdecydowałam się na zmianę w tym wieku, ponieważ wiedziałam, że prawdopodobnie nie będę miała drugiej szansy. Założyłam, że nie mam innej opcji i idę w to! Nie wiem co mogłyby mieć do stracenia osoby młodsze ode mnie, skoro ja spróbowałam. 

DC: Jak oprócz analizy kursów dostępnych na rynku oraz zaczytania się o świecie IT przygotować się do procesu zmiany? Jak to jak to wyglądało u Ciebie?

AG: Wiedziałam, że wkraczając do nowej branży  będę musiała zdobyć certyfikat ISTQB, który będzie stanowił “zamiennik” mojego doświadczenia komercyjnego. Nauka na kursie sprawiała mi bardzo dużo przyjemności, chociaż były też momenty załamania. Pewnego razu trener powiedział mi: nie ma poddawania się, jesteś Testerką! Zdecydowanie mnie to budowało.

DC: Czy poszukiwania pracy były trudne? Czy byłaś postrzegana jako osoba zbyt wykwalifikowana?

AG: Pisałam, że jestem słuchaczką kursu, a pracy zaczęłam szukać już maju. Aktywnie korzystałam także z portalu LinkedIn. Poprzez swoje obserwacje zauważyłam, jak wiele osób chce się przebranżowić, jak dużo użytkowników portalu szuka pracy. Wiedziałam, że to nie będzie  proste. Czekałam na warsztaty HR Class w SDA, które podpowiadają jak efektywnie poszukiwać pracy. Później, z Twoją pomocą zredagowałam moje CV. Po naszych konsultacjach, zaczęłam utożsamiać się z tym co jest w nim napisane. Przekonywać się, że faktycznie posiadam konkretne kompetencje i wiedzę. Wysyłanie CV  może nie  zaczęło sprawiać mi przyjemności, ale nie było też takie straszne! Zaaplikowałam na około 100 ofert, a po półtora miesiąca intensywnych poszukiwań znalazłam wymarzoną pracę. Była to moja 3 rozmowa rekrutacyjna. Podczas tego spotkania powiedziałam, że ja i firma jesteśmy stworzeni dla siebie.Tak właśnie poczułam w  chwili, kiedy podczas rozmowy okazało się, żewymagania firmy na ten moment odpowiadały moim możliwościom. Rekruterzy potwierdzili to,co było zawarte w ofercie. Dostałam szansę! Pewność siebie w takich sytuacjach jest niezbędna! Warto pamiętać, że nawet rozmowy,  po których nie dostaniemy pracy są bardzo ważne i dostarczają wielu cennych doświadczeń. W takich sytuacjach należy prosić o feedback, i prosić o to w zdecydowany sposób. Dobrze zaznaczyć również swoje wymagania i zadawać pytania na takiej rozmowie. Warto skorzystać z rad i doświadczenia innych. Podczas kursu mieliśmy warsztaty z rekruterami technicznymi oraz typowymi HR-owcami  – były to cenne wskazówki z pierwszej ręki!

Sprawdź nasz kurs

Dowiedz się, kiedy startuje najbliższy kurs testera oprogramowania.

chcę wiedzieć więcej

DC: Walczyłaś o swoje miejsce w IT i udało się! Chciałabym zapytać o dalsze plany ponieważ zbliżasz się powoli do wieku emerytalnego, czy planujesz dalsza karierę w branży?

AG: Zdecydowanie łączę swoją przyszłość z branżą IT, chociaż nie byłabym sobą gdybym nie powiedziała, że nigdy nic nie wiadomo…Dla mnie bardzo ważne jest, aby mieć wybór, a więc możliwość kontynuowania pracy. Na ten moment myślę, że jeśli tylko znajdę pracodawcę, który będzie chciał ze mną współpracować będę aktywna zawodowo. Dopiero zacznę się rozkręcać! Teraz mój wiek pozwala mi na to, żeby intensywnie się uczyć – mam mniej czasu i to mnie mobilizuje. Dla jednych to coś może być ograniczeniem, a dla innych może to być czynnikiem motywującym. Obecnie w codziennej pracy przeżywam drugą młodość umysłu. Dla mnie ludzie, którzy są aktywni umysłowo, wkraczają w dojrzały wiek dostojnie. Najważniejsze to być osobą samodzielną, trzeźwo myślącą i pogodną, a w momencie kiedy ćwiczymy umysł to pogoda ducha również z nami zostaje!  Mamy na to wpływ i to właśnie my o tym decydujemy bez względu na wiek.