Naturalną konsekwencją porażki jest poczucie dyskomfortu, smutku, czy frustracji. Warto te emocje dostrzegać i przyjąć, ale nie warto się w nich zbyt długo pogrążać. Kto wie, czy właśnie w takim momencie nie umknie Ci “ta idealna” oferta pracy?
“Nie od razu Rzym zbudowano”, to myśl, która powinna przyświecać wszystkim zniechęconym brakiem sukcesów kandydatom. Każdy z nas ma inną wrażliwość i inną wytrzymałość psychiczną. Dla pewnej grupy osób odrzucenie aplikacji przez kilku rekruterów będzie olbrzymim zawodem, dla innych zaś nawet kilkadziesiąt bezowocnych rekrutacji nie będzie powodem do smutku. Jednak chwile zwątpienia, czy frustracja mogą się pojawić u każdego. Istotne więc, aby przygotować się na taki moment i skorzystać z planu “B”, który warto uprzednio opracować.
Postawy wobec napotykanych trudności możemy podzielić na dwa typy: zorientowane na problemach, oraz zorientowane na rozwiązaniach. Patrząc na siebie przez ten pryzmat zastanów się gdzie obecnie jesteś, oraz gdzie chcesz być. Przeanalizuj jakie są Twoje najsilniejsze kompetencje. W jakich dotychczasowych sytuacjach okazały się one dla Ciebie kluczowe i pozytywnie wpłynęły na Twój sukces?
Wartością tego odkrycia jest wskazówka w jakim obszarze najpełniej się realizujesz, będąc przy tym doskonałym wsparciem dla reszty zespołu. Nie wszyscy kandydaci pochylają się nad tym zagadnieniem, pomimo, że jest ono kluczowe w procesie rekrutacji. Świadomość takich kompetencji jest również przydatna w innych sferach życia, aby rozwijać swoje talenty i doskonalić się w tym, w czym jesteśmy dobrzy.
Pamiętajmy, że każdy z nas ma ogromny potencjał, by rozwijać się w obszarach, które są nam bliskie, trzeba tylko czasami solidnie poszukać i wytrwać w swoich postanowieniach. Jeśli sami mamy trudności z odnalezieniem swoich talentów zapytajmy o to naszych najbliższych lub przyjaciół. Z pomocą mogą przyjść również profesjonalne testy psychologiczne.
W obszarze aktywności na rynku pracy szukajmy więc systematycznie kolejnych ofert, które odpowiadają naszym oczekiwaniom. Starajmy się rozwijać i podnosić kompetencje, aby móc w najwyższym stopniu odpowiedzieć na potrzeby preferowanych przez nas pracodawców.
Jeśli jednak zrobimy wszystko, co w naszej mocy, a efekt, o którym marzyliśmy nie został osiągnięty, warto odpowiedzieć sobie na pytanie “dlaczego” i zastanowić się w jakim zakresie jesteśmy za to odpowiedzialni.
Zagadnienie porażki jest przedmiotem rozważań obejmującym wiele dziedzin nauki, m.in psychologii sportu. Podążając w tym kierunku możemy odnaleźć wiele metod i technik radzenia sobie z niepowodzeniami i zachwianiem motywacji. Istotne jest uświadomienie sobie w jakim zakresie to my odpowiadamy za finalny rezultat naszych działań, a więc za sukces lub porażkę.
Mistrzowie sportu charakteryzują się m.in głęboką wiarą we własne możliwości, a w obliczu porażki starają się analizować sytuację, jako wynik wielu czynników, o charakterze tymczasowym, które można kontrolować. Doświadczenie porażki, choć trudne i nieprzyjemne, jest dla nas ważną lekcją. Warto zauważyć wartość, jaką wniosła w nasze życie i popatrzeć na nią z wdzięcznością. Być może udział w rozmowach rekrutacyjnych dostarczy Ci zupełnie nowej wiedzy o sobie, oraz zainspiruje Cię do podjęcia nowych działań. Niewykluczone, że dzięki doświadczeniu zgromadzonemu na drodze licznych procesów rekrutacyjnych, w momencie, kiedy przyjdzie czas na spotkanie z wymarzonym pracodawcą, poczujesz się pewniej i sprawisz jeszcze lepsze wrażenie, które zaowocuje współpracą.
Skuteczną strategią może się okazać przygotowywanie planu działania o charakterze krótkoterminowym, np. tylko na jeden kolejny dzień lub kilka dni. Zastanów się jakie aktywności chcesz podjąć (choćby miało to być wysłanie jednej aplikacji) i postaraj się dotrzymać swoich założeń. Takie działanie nie tylko przekieruje Twoją uwagę na konstruktywne tory, ale również przywróci wiarę we własną sprawczość i dowiedzie, że warto sobie zaufać. Nic tak dobrze nie podbudowuje, jak sukces, nawet ten najmniejszy.
Zauważ go i doceniaj siebie! 🙂
Innym sposobem na utrzymanie entuzjazmu w obliczu napotykanych trudności jest przypominanie sobie o swoim celu. Chodzi tutaj o cel, który jest osadzony w czasie, realistyczny, konkretny, mierzalny i dostosowany do naszych aktualnych możliwości. Dobrą praktyką jest zapisanie sobie swojego celu, np. w widocznym miejscu w domu i powracanie do niego każdego dnia.
Istotną strategią jest również zadbanie o wsparcie. Czasami wystarczy krótka rozmowa z kimś bliskim, aby nabrać większego dystansu do swojej sytuacji i odkryć nowe pokłady motywacji i pomysłów na dalsze aktywności. Być może mamy wśród znajomych kogoś, kto w przeszłości przeszedł podobną ścieżkę rozwoju i obecnie pracuje w branży IT. Taka osoba może się okazać nieocenionym pozytywnym wsparciem.
W temacie procesów rekrutacji warto opracować własny plan działania krok po kroku na każdym jego etapie. Począwszy od pierwszej wiadomości do rekrutera, poprzez odpowiednio dopracowane CV a na pozytywnym wrażeniu pozostawionym po spotkaniu skończywszy. Pamiętajmy, że mamy wpływ na to w jaki sposób się zaprezentujemy, oraz jakim poziomem umiejętności aktualnie dysponujemy. To tylko i aż tyle.
Jeśli pomimo licznych zgłoszeń do procesów nie otrzymujesz zaproszenia na rozmowę, w pierwszej kolejności zweryfikuj CV i upewnij się, że jest ono odpowiednio dostosowane do branży IT i stanowiska, o które się ubiegasz.
Kolejnym krokiem powinna być weryfikacja wymienianych w ogłoszeniach wymagań stawianych kandydatom i próba oceny w jakim stopniu odpowiadasz na te potrzeby. Spróbuj unikać tutaj nadmiernego skupiania się na swoich brakach, czy ubolewania nad zbyt wysokimi oczekiwaniami pracodawców. W zamian za to skup się na tym, na co masz wpływ. Jeśli zamierzasz wyróżnić się spośród grupy kandydatów postaraj się rozwijać swoje umiejętności np. tworzyć własne projekty (nawiązując do programistów), lub opracowywać przypadki testowe (w odniesieniu testerów).
Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną dołóż wszelkich starań, by dobrze się do niej przygotować. O tym, jak tego dokonać w przypadku rozmowy zdalnej piszemy tutaj. Po każdej rozmowie rekrutacyjnej warto spokojnie przeanalizować jej przebieg, zapisać sobie pytania, które sprawiły ewentualne trudności i zastanowić się jak można na nie odpowiedzieć następnym razem. Istotną kwestią jest również pytanie o feedback ze strony rekruterów. Nie zawsze jest możliwość, by go otrzymać, ale jeśli otwarcie powiesz, że pragniesz się rozwijać i zależy Ci na informacji zwrotnej, masz większą szansę na jej otrzymanie.
Pamiętajmy jednak, że w pewnym miejscu nasza kontrola się kończy, nie mamy bowiem wpływu m.in na to, czy nasza osoba pasuje do organizacji, czy jak zaprezentują się inni kandydaci – stąd tak ważne jest zachowanie balansu pomiędzy konstruktywnym wyciąganiem wniosków, a zadręczaniem się każdą najmniejszą kwestią i rezygnacja z dalszej aktywności na rynku pracy, oraz własnego rozwoju.
Na końcowy efekt Twoich aktywności na rynku pracy ma wpływ wiele składowych. Część z nich jest w pełni zależna od Ciebie, Twojej motywacji, nastawienia, opracowanej strategii, systematyczności, oraz zaangażowania. Zastanów się spokojnie, co jest obecnie Twoim głównym celem w rozwoju zawodowym. Z jakimi pracodawcami wiążesz największe nadzieje na współpracę i postaraj się skierować swoją uwagę na te obszary, w których można obserwować ich działalność. Jeśli są to social media – bądź uważnym obserwatorem i wykaż swoje zainteresowanie poprzez aktywności w tych miejscach. Jeżeli pracodawca najchętniej poszukuje pracowników za pośrednictwem innych narzędzi, np. na własnej stronie www, lub na portalach z ogłoszeniami pracy – postaraj się być na bieżąco z zamieszczonymi przezeń ofertami.
Dołóż wszelkich starań, aby nie tracić motywacji i stale się rozwijać i poszerzać zasoby swoich umiejętności. Szukaj sposobów, aby się powiodło, zamiast skupiać się na barierach i trudnościach, które mogą niepotrzebnie odwracać Twoją uwagę od postawionych celów i osłabiać pokłady motywacji.
W trakcie tego wymagającego okresu szczególnie zadbaj o siebie i swoje potrzeby. Pamiętaj o odpowiednim wsparciu, które mogą zapewnić bliskie i życzliwe Tobie osoby. W razie ewentualnych chwil zwątpienia z pewnością zadbają o utrzymanie Twojej motywacji do dalszego działania.
Spróbuj spojrzeć na wszystkie dotychczasowe doświadczenia związane z rekrutacją z wdzięcznością, doceniając takie aspekty, które przyniosły Ci nową wiedzę i doświadczenie na przyszłość. Na kolejne procesy rekrutacyjne ruszaj z nową energią, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu nie tylko swoich dokumentów, ale przede wszystkim swojego nastawienia. 🙂
Anna Tomaszewska (socjolog) – Doradca Kariery SDA
Źródła:
Karageorghis, C.I., Terry, P.C. (2014), Psychologia dla sportowców, tłum. K. Matejczyk-Wyka, Inne Spacery: Zielonka
Podcast CHARYZMAtyczny
kanał Przeciętny Człowiek, 5 METOD JAK PORADZIĆ SOBIE Z PORAŻKĄ
5 sposobów jak przekuć rekrutacyjną porażkę w sukces