Spring framework: do czego służy i jak się go nauczyć?

Jeśli przymierzasz się do nauki programowania w Javie, nie ma możliwości, żebyś się na niego nie natknął. Bo Spring to najpopularniejszy framework wykorzystywany w tym języku programowania. W tym artykule opowiemy pokrótce, do czego służy framework Spring i co zrobić, żeby się go nauczyć.

Time

7 min

Nazywany czasem “frameworkiem frameworków”, Spring jest wykorzystywany wszędzie – od platform streamingowych po zakupy online. Jest przeznaczony do tworzenia backendu aplikacji Java na platformę Java Enterprise Edition, a jego pierwsze wydanie pojawiło się w 2002 roku.

W dużym skrócie, framework Spring opiera się na dwóch podstawowych funkcjach – inversion of control (IoC) czyli odwróceniu sterowania i dependency injection (DI) czyli wstrzykiwaniu zależności. Dzięki nim – mówiąc najprościej – Spring tworzy nowoczesne ramy do budowania aplikacji biznesowych w Javie: mikroserwisów, skomplikowanych systemów do przetwarzania danych, aplikacji w chmurze, czy szybkich, bezpiecznych i responsywnych aplikacji webowych.

Ale – zacznijmy od początku.

Co to jest framework?

Frameworki to ramy, które tworzą strukturę aplikacji – jej “szkielet”. Ułatwiają życie developerom, dostarczając im komponenty i biblioteki – gotowe fragmenty kodu, które mogą wykorzystywać w budowanych aplikacjach. Dzięki temu, zamiast tracić czas i energię na pisanie Javy od nowa i wynajdywanie tego, co ktoś już kiedyś zrobił, mogą bardziej skupić się na logice biznesowej aplikacji i innych bardziej skomplikowanych zagadnieniach.

Korzyści ze stosowania frameworków są więc dość oczywiste – oszczędność czasu (a więc i budżetów) w software developmencie i więcej miejsca na innowacje i tworzenie nowych rozwiązań przy mniejszym nakładzie pracy.

Czym charakteryzuje się Spring?

Ucząc się Javy, szybko zrozumiesz, że to nie pojedynczy język programowania, a cały ekosystem. Spring jest jednym z kluczowych elementów tego ekosystemu, wykorzystywanym przez miliony programistów na całym świecie.

Bez wchodzenia w szczegóły stricte techniczne (które poznasz na przykład na naszym kursie Javy), oto, jak można go scharakteryzować w dużym skrócie.

 • Łatwo się go nauczyć
  Spring jest frameworkiem bardzo rozbudowanym i zawiera w sobie dużo funkcji związanych z konfiguracją czy bezpieczeństwem aplikacji. Ale pomimo tego, jest łatwy do nauki – kod jest zwięzły i czytelny dzięki konkretnej konwencji, w jakiej jest tworzony. Ma też dużo gotowych modułów do różnych integracji, np. do bezpieczeństwa, obsługi transakcji, pracy z danymi czy z chmurą. Więcej o Springowych modułach możesz poczytać na przykład tutaj. Dodatkowo, ponieważ jest to najpopularniejszy framework do aplikacji webowych, w internecie znajdziesz mnóstwo dokumentacji i materiałów oraz aktywną społeczność.
  Do tego, Spring jest też trampoliną (nomen omen, po angielsku trampolina to „springboard”) do innych technologii backendowych – jeśli dobrze poznasz jego mechanizmy, łatwiej będzie Ci uczyć się kolejnych.
 • Jest elastyczny i wszechstronny
  Spring dobrze się integruje z innymi technologiami backendowymi oraz frontendowymi. Dlatego też jego znajomość daje duże pole do popisu i umożliwia stworzenie właściwie każdego typu aplikacji – od desktopowych przez mobilne po webowe, pozwalając przy tym na precyzyjną kontrolę ich działania.
  Dostępne moduły, o których już wspominaliśmy, rozszerzają też znacznie jego możliwości i zastosowanie
 • Jest lekki
  Podstawowa wersja Springa „waży” około 2MB. Jedną z jego zalet jest też to, że łatwo dzięki niemu zminimalizować ilość kodu w aplikacji.
 • Łatwo go przetestować i wdrożyć
  Spring ułatwia przeprowadzanie testów jednostkowych i integracyjnych, przede wszystkim dzięki jednej z jego głównych charakterystyk czyli tzw. wstrzykiwaniu zależności („dependency injection”).
  Jest też łatwy do wdrożenia – uruchomienie aplikacji nie wymaga stawiania i konfiguracji serwera, a jedynie lekkiego kontenera aplikacji.

 

Chcesz nauczyć się Springa?

Zapisz się na kurs Javy w Software Development Academy. Na naszych kursach „Java od podstaw” poznasz framework Spring w module poświęconym technologiom backendowym.

A jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto podjąć wyzwanie wejścia do branży IT, zrób test predyspozycji i zobacz, czy nadajesz się na programist(k)ę.

Dla absolwentów kursu Java od podstaw” oraz wszystkich, którzy już poznali ten język programowania wprowadziliśmy do naszej oferty kurs Spring – zaawansowany”, w czasie którego dokładniej zapoznamy Cię z tym frameworkiem.

Skorzystaj z poniższego formularza aplikacyjnego na kurs w Twoim mieście:

Wypełniając niniejszy formularz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych i na kontakt z naszej strony w celu obsługi rezerwacji miejsca na wybrany kurs (pełna treść klauzuli informacyjnej)

Jeśli chcesz dostawać informacje, które pomogą Ci w rozwijaniu kariery w IT, a więc o kursach, promocjach, wydarzeniach branżowych, ofertach pracy, praktykach lub stażach itp., na podane przez Ciebie dane kontaktowe, zaznacz poniższe pole:

* Pola obowiązkowe

Pozostałe aktualności

To również może Cię zainteresować