🚨 Zgarnij kurs AI Engineering 40% taniej! Mamy tylko kilka miejsc. >>CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ<<

SDA / Spring framework: do czego służy i jak się go nauczyć?

Spring framework: do czego służy i jak się go nauczyć?

 

Nazywany czasem “frameworkiem frameworków”, Spring jest wykorzystywany wszędzie – od platform streamingowych po zakupy online. Jest przeznaczony do tworzenia backendu aplikacji Java na platformę Java Enterprise Edition, a jego pierwsze wydanie pojawiło się w 2002 roku.

W dużym skrócie, framework Spring opiera się na dwóch podstawowych funkcjach – inversion of control (IoC) czyli odwróceniu sterowania i dependency injection (DI) czyli wstrzykiwaniu zależności. Dzięki nim – mówiąc najprościej – Spring tworzy nowoczesne ramy do budowania aplikacji biznesowych w Javie: mikroserwisów, skomplikowanych systemów do przetwarzania danych, aplikacji w chmurze, czy szybkich, bezpiecznych i responsywnych aplikacji webowych.

Ale – zacznijmy od początku.

Co to jest framework?

Frameworki to ramy, które tworzą strukturę aplikacji – jej “szkielet”. Ułatwiają życie developerom, dostarczając im komponenty i biblioteki – gotowe fragmenty kodu, które mogą wykorzystywać w budowanych aplikacjach. Dzięki temu, zamiast tracić czas i energię na pisanie Javy od nowa i wynajdywanie tego, co ktoś już kiedyś zrobił. Programiści mogą więc bardziej skupić się na logice biznesowej aplikacji i innych bardziej skomplikowanych zagadnieniach.

Korzyści ze stosowania frameworków są więc dość oczywiste – oszczędność czasu (a więc i budżetów) w software developmencie i więcej miejsca na innowacje i tworzenie nowych rozwiązań przy mniejszym nakładzie pracy.

Czym charakteryzuje się Spring?

Ucząc się Javy, szybko zrozumiesz, że to nie pojedynczy język programowania, a cały ekosystem. Spring jest jednym z kluczowych elementów tego ekosystemu, wykorzystywanym przez miliony programistów na całym świecie.

Bez wchodzenia w szczegóły stricte techniczne (które poznasz na przykład na naszym kursie Javy), oto, jak można go scharakteryzować w dużym skrócie.

  • Łatwo się go nauczyć
    Spring jest frameworkiem bardzo rozbudowanym i zawiera w sobie dużo funkcji związanych z konfiguracją czy bezpieczeństwem aplikacji. Ale pomimo tego, jest łatwy do nauki – kod jest zwięzły i czytelny dzięki konkretnej konwencji, w jakiej jest tworzony. Ma też dużo gotowych modułów do różnych integracji, np. do bezpieczeństwa, obsługi transakcji, pracy z danymi czy z chmurą. Więcej o Springowych modułach możesz poczytać na przykład tutaj. Dodatkowo, ponieważ jest to najpopularniejszy framework do aplikacji webowych, w internecie znajdziesz mnóstwo dokumentacji i materiałów oraz aktywną społeczność.
    Do tego, Spring jest też trampoliną (nomen omen, po angielsku trampolina to „springboard”) do innych technologii backendowych. Jeśli dobrze poznasz jego mechanizmy, łatwiej będzie Ci uczyć się kolejnych.
  • Jest elastyczny i wszechstronny
    Spring dobrze się integruje z innymi technologiami backendowymi oraz frontendowymi. Dlatego też jego znajomość daje duże pole do popisu i umożliwia stworzenie właściwie każdego typu aplikacji. Od tych desktopowych przez mobilne po webowe, pozwalając przy tym na precyzyjną kontrolę ich działania.
    Dostępne moduły, o których już wspominaliśmy, rozszerzają też znacznie jego możliwości i zastosowanie
  • Jest lekki
    Podstawowa wersja Springa „waży” około 2MB. Jedną z jego zalet jest też to, że łatwo dzięki niemu zminimalizować ilość kodu w aplikacji.
  • Łatwo go przetestować i wdrożyć
    Spring ułatwia przeprowadzanie testów jednostkowych i integracyjnych, przede wszystkim dzięki jednej z jego głównych charakterystyk. Chodzi o wstrzykiwanie zależności („dependency injection”).
    Jest też łatwy do wdrożenia – uruchomienie aplikacji nie wymaga stawiania i konfiguracji serwera, a jedynie lekkiego kontenera aplikacji.

 

Chcesz nauczyć się frameworka Spring?

Zapisz się na kurs Javy w Software Development Academy. Na naszych kursach „Java od podstaw” poznasz framework Spring w module poświęconym technologiom backendowym.

A jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto podjąć wyzwanie wejścia do branży IT, zrób test predyspozycji i zobacz, czy nadajesz się na programist(k)ę.

Dla absolwentów kursu Java od podstaw” oraz wszystkich, którzy już poznali ten język programowania wprowadziliśmy kurs Spring – zaawansowany”. W czasie kursu dokładniej zapoznamy Cię z tym frameworkiem.

Sprawdź nasze aktualne kursy i dowiedz się więcej