Marta przez kilkanaście ostatnich lat pracowała jako przewodnik w Oświęcimu, lecz za namową swoich znajomych postanowiła zmienić coś w swoich życiu i wejść do świata IT. Dzisiaj spełnia się jako Game Tester. Andrzej z kolei 10 lat swojego życia zawodowego pracował fizycznie w UK. Po wybuchu pandemii COVID wrócił do kraju w poszukiwaniu pracy, lecz nikt się nie odzywał. Wtedy postanowił zapisać się na kurs – dzisiaj jest QA Engineerem.
Co pokazują powyższe historie? Przede wszystkim to, że wiek nie gra roli w branży technologicznej. Obydwoje w momencie rozpoczęcia kursu Tester Oprogramowania mieli ponad 30 lat, dlatego nie bez powodu mówi się, że IT jest dostępne dla wszystkich!
Pewnie niejednokrotnie zetknęliście się z określeniem, że: „wiek to tylko liczba”. I jest w tym sporo prawdy, szczególnie w branży IT. Potwierdza to zrealizowany przez nas raport Droga do IT w 2022 roku, czyli jak przebranżawiają się Polacy. Przeprowadziliśmy go wśród absolwentów Software Development Academy w Polsce, którzy zrealizowali jeden z naszych kursów w okresie 2019-2021.
Większość respondentów (53,2%), w momencie odpowiadania na zadawane przez nas pytania była w wieku od 31 do 40 lat i nie miała wykształcenia dotyczącego IT (aż 83,6%!). Z kolei prawie ⅕ z nich miała wątpliwości, czy nie jest dla nich za późno, żeby zmienić branżę. Jak pokazują twarde dane, mamy powody do dumy, ponieważ już 88,2% znalazło zatrudnienie na nowym stanowisku i prawie tyle samo osób zwiększyło dzięki temu swoje zarobki.
Pełny raport możecie pobrać z tej strony.
Przebranżowienie się do IT po 30 jak najbardziej jest możliwe, o czym przekonali się ci, którzy postanowili skorzystać w tym celu ze szkoły programowania. Wbrew pozorom wiele nowoczesnych technologii, które poznaje się na kursie IT jest bardzo przystępna w nauce, a współczesne firmy stale szukają pracowników z wiedzą programistyczną oraz wykształconymi kompetencjami miękkimi.
– Do młodzieży świat należy! – grzmią często nagłówki gazet, ale czy tak jest w rzeczywistości? Młodzieńczemu duchowi z całą pewnością nie można odmówić werwy oraz energii do poszukiwania nowych przeżyć, oraz zdobywania nowych doświadczeń, lecz… no właśnie. Choć młodzi ludzie zalewają rynek pracy, to nie znaczy, że starsze pokolenie od razu idzie w odstawkę!
To właśnie to doświadczenie, które młodzi muszą jeszcze nabyć, sprawia, że osoby z trójką z przodu są tak wartościowe dla współczesnych pracodawców. Branża IT rozwija się niezmiernie szybko. Kolejne firmy rosną w siłę, zaczynają zatrudniać nowych pracowników, a nawet wychodzić poza granice kraju, co sprawia, że rynek potrzebuje już nie tylko młodych, ale również starszych, którzy mają niezbędne doświadczenie oraz dojrzałość zawodową.
Obecnie ponad trzy czwarte firm w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników z niezbędnymi umiejętnościami cyfrowymi (w Polsce takie problemy zgłasza nawet 50% firm!). Ponadto już w 2021 r. w 28 zawodach, od budownictwa i opieki zdrowotnej po inżynierię i IT, występowały niedobory, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu zarówno na pracowników o wysokich, jak i niskich kwalifikacjach.
A najlepsze w branży IT jest to, że wszystkiego da się nauczyć. Nie jest to fizyka kwantowa, nie trzeba być uzdolnionym matematykiem, ani mieć wyższego wykształcenia. Wystarczy tylko odrobina chęci i konsekwentnego uczenia się. Mogą to zrobić zarówno młodsi, jak i starsi.
Jednak to, co wyróżnia jednych od drugich, to fakt, że w pracy z nowymi technologiami, liczą się również kompetencje miękkie, jak asertywność, umiejętność komunikacji i elastycznego zarządzania czasem, czy praca w zespole lub odporność na stres. Te umiejętności nabywane są często z wiekiem i przez praktykę. Choć nieświadomie, to osoby z większym doświadczeniem zawodowym takie kompetencje wykształciła i naturalnie może sobie wpisać je w CV.
Chociaż młodych pracowników przybywa, to nadal jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów. I to właśnie jest szansa dla osób 30+. Nie przegap jej!
Dobra wiadomość jest taka, że posiadasz wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją nową ścieżkę kariery. Według różnych źródeł można przyjąć, że Polacy pierwszą „poważną” pracę znajdują między 20 a 25 rokiem życia. Wielu z nich, dochodząc do trzydziestki, potrafi już osiągnąć pewną stabilność, zarówno finansową, jak i psychiczną.
O ile może to być pocieszająca wiadomość, to jednocześnie takie warunki bywają zdradliwe. Wraz ze wzrostem standardu życia potrafimy się do niego bardzo przywiązać, przez co ciężej jest nam wyjść ze strefy komfortu. „Praca jako tako, ale przynajmniej mi płacą na czas…”, „nie mam powodów do narzekania, chociaż…” – często to słyszymy.
Mimo takich słów gdzieś wzbiera się w człowieku potrzeba zmiany na lepsze, ale od razu odgania tę myśl. Zaczynają się wątpliwości: „ale czy sobie poradzę?”, „nikt nie będzie chciał mnie przyjąć w takim wieku!”, „dla mnie już za późno na całe to programowanie”.
Niesłusznie! Przekonał się o tym jeden z naszych absolwentów, Przemek, który w wieku 50+ został Software QA Engineerem, a wcześniej prowadził własną działalność skupioną na m.in. produkowaniu świec.
Jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego niezależnie od wieku. To tylko kwestia ambicji i organizacji swojej nauki. Jest to pewnego rodzaju krok w tył, ale robi się je właśnie po to, aby następnie zrobić dwa kroki w przód. A my, jako Software Development Academy, jesteśmy tutaj po to, aby pomóc Ci w ruszeniu naprzód.
Pamiętaj, że aż 77% firm w UE zgłasza trudności w znalezieniu pracowników o niezbędnych umiejętnościach cyfrowych, dlatego tak istotne jest, aby te umiejętności posiąść w najbliższym czasie i dołączyć do grona poszukiwanych specjalistów IT.
Jak to zrobić? Możesz zacząć na własną rękę i sprawdzić nasz poradnik o nauce programowania dla dorosłych. Możesz również napisać do nas i dołączyć do Software Development Academy, a my pomożemy Ci nabyć niezbędne kompetencje cyfrowe do rozpoczęcia swoich pierwszych kroków w branży IT.
Źródło grafiki: unsplash.com